Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-07-10, 14:26 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

26 lat temu wielka woda wdarła się do Opola. "Dziś nie ma zagrożenia ze strony Odry"

Radio Opole podczas powodzi 1997 r [fot. Paweł Stauffer]
Radio Opole podczas powodzi 1997 r [fot. Paweł Stauffer]
Opole, powódź 1997 r. © (fot. Źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu)
Opole, powódź 1997 r. © (fot. Źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu)
Opole i okolice, powódź 1997 r. [źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu]
Opole i okolice, powódź 1997 r. [źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu]
- Dobrze wykorzystaliśmy czas i pieniądze po powodzi. Opolszczyzna jest o wiele bardziej bezpieczna niż w 1997 roku - mówi wojewoda Sławomir Kłosowski. Mija 26 lat od Powodzi Tysiąclecia. W kolejną rocznicę tego tragicznego w skutkach wydarzenia pytamy o bezpieczeństwo przeciwpowodziowe regionu.
- W tej chwili większym zagrożeniem są tzw. lokalne podtopienia małych rzek i strumyków. Dziś to już nie jest zagrożenie ze strony Odry - dodaje Sławomir Kłosowski. - Bo mamy zbiornik w Raciborzu ten, który jest w stanie przyjąć to spiętrzenie wody i w ten sposób zabezpieczyć województwo opolskie. Ale nie tylko województwo opolskie, bo również województwo dolnośląskie przed spiętrzeniem wody, przed falą powodziową. Nie zapominajmy, że rozbudowywane są poldery, które są w stanie przyjąć wodę jak choćby ostatnio ten kończony z poślizgiem polder Żelazna.

W nocy z 9 na 10 lipca 1997 roku fala kulminacyjna dotarła do stolicy regionu. Woda zalała m.in. dzielnicę Pasiekę, gdzie mieści się siedziba Radia Opole.

Jacek Rudnik, dziś edytor wiadomości, który pracował w redakcji muzycznej przypomina, że kiedy woda dostała się na wyspę podjęto decyzję o przenosinach radia do budynku Poczty Polskiej.

- Było to gorączkowe dość przenoszenie tych wszystkich rzeczy, podtrzymanie ciągłości programu. Właśnie tam, w takim bardzo zaimprowizowanym studiu w jednym z pokoi, które udostępniła nam poczta. Nadawany program układał się w zasadzie sam, bo to były takie gorączkowe, też dramatyczne zdarzało się historie mieszkańców, którzy przychodzili do nas z różnego rodzaju ogłoszeniami np. z prośbą o pomoc w skontaktowaniu się z najbliższymi, z którymi kontakt się urwał z takich powodów, że nie było łączności telefonicznej - mówi.

- Cały okres kilku dni przed powodzią to w zasadzie było radio na emigracji - wspomina dziennikarz Radia Opole Krzysztof Dobrowolski. - O świcie 10 lipca razem z Jurkiem jechaliśmy do Nysy. Do miasta już zalanego wodą i z radia udało nam się dojechać ulicą Piastowską, która już zaczęła tonąć, do skrzyżowania Niemodlińskiej i Wrocławskiej. Widząc co się dzieje skręciliśmy w stronę Zaodrza ulicą Niemodlińską i dojechaliśmy do wiaduktu nad kanałem Ulgi i tam o 5:30 zobaczyliśmy "jezioro". Wiedzieliśmy, że to już jest to.

Przypomnijmy, że w Powodzi Tysiąclecia zginęło 6 mieszkańców Opolszczyzny.
Sławomir Kłosowski
Jacek Rudnik
Krzysztof Dobrowolski

Zobacz także

2023-09-15, godz. 14:06, Sport i turystyka Ruszył projekt ''Opolska młodzież na stadiony''. Pierwsza impreza tego cyklu odbyła się w Prudniku Ponad 300 uczniów wzięło udział w pierwszej akcji cyklu 'Opolska młodzież na stadiony'' w Prudniku. Projekt ma za zadanie zachęcić dzieci i młodzież szkolną do aktywnego i zdrowego spędzania wolnego czasu, a także do uprawiania… » więcej 2023-09-15, godz. 14:01, Wiadomości z regionu Mężczyzna wtargnął na teren oczyszczalni ścieków w Opolu. Został zatrzymany Opolscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który wszedł na teren opolskiej oczyszczalni ścieków. » więcej 2023-09-14, godz. 19:35, Wiadomości z regionu Opole: spalony plac zabaw będzie odbudowany. Sprawa podpalacza w sądzie - Na początku października do użytku najmłodszych oddany będzie plac zabaw przy ul. Nysy Łużyckiej w Opolu - przekazał gość pasma interwencyjnego Radia Opole Adam Leszczyński, rzecznik ratusza. » więcej 2023-09-14, godz. 19:00, Wiadomości z regionu "Warto byłoby przewietrzyć kanał". Ichtiolog o śnięciu ryb w Kanale Gliwickim Kanał Gliwicki warto byłoby 'przewietrzyć' - mówi Radiu Opole ichtiolog Jakub Roszuk, dyr. biura Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu. Otwarcie wrót poszczególnych sekcji kanału zarekomendował zespołowi zarządzania kryzysowe… » więcej 2023-09-14, godz. 17:10, Wiadomości z regionu Na remont trzeba czekać. Pytamy o mieszkanie przy Buhla w Opolu [INTERWENCJA] - Jeszcze dziś mieszkanie będzie zabezpieczone - tak na interwencję Radia Opole odpowiada rzecznik ratusza Adam Leszczyński. Chodzi o mieszkanie komunalne przy ul. Buhla w Opolu, gdzie w czerwcu wybuchł pożar. » więcej
438439440441442443444
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »