Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-06-29, 07:28 Autor: Ireneusz Prochera

Awans opolskich uczelni w rankingu Perspektywy 2023

Uniwersytet Opolski [fot. M.Matuszkiewicz]
Uniwersytet Opolski [fot. M.Matuszkiewicz]
Uniwersytet Opolski © (fot. Daria Placek)
Uniwersytet Opolski © (fot. Daria Placek)
Uniwersytet Opolski na 24. miejscu w tegorocznym Rankingu Uczelni Akademickich Perspektyw. To znaczący awans, bo w porównaniu z rokiem poprzednim o 6 pozycji. Politechnikę Opolską odnotowano na 48. miejscu ex aequo z sześcioma innymi uczelniami. Tu awans wynosi 13 oczek. Ranking Uczelni Akademickich obejmuje szkoły wyższe publiczne i niepubliczne, z wyjątkiem uczelni artystycznych, które posiadają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora.
W rankingu uniwersytetów opolska uczelnia znalazła się na 7. miejscu w kraju i w stosunku do roku ubiegłego odnotowała awans o dwie pozycje. Politechnika Opolska w zestawieniu uczelni technicznych jest 14. i także awansowała o dwa miejsca.

Czołówka rankingu wygląda natomiast następująco: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i – ex aequo - Uniwersytet Warszawski to najlepsze polskie uczelnie w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2023. Politechnika Warszawska zajmuje 3. miejsce, a miejsce 4. ex aequo zajmują Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademia Górniczo-Hutnicza.

Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie jest najlepszą uczelnią niepubliczną, a Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim najlepszą publiczną uczelnią zawodową. Ranking przygotowany został przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” już po raz 24.

Autorzy zestawienia podkreślają, że to jest to pierwszy Ranking Szkół Wyższych Perspektywy opublikowany z uwzględnieniem wyników ewaluacji jakości działalności naukowej uczelni za lata 2017-2021. 
Ranking Uczelni Akademickich uwzględnia 30 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Innowacyjność, Efektywność naukowa, Warunki kształcenia i Umiędzynarodowienie. Autorzy przekonują też, że czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie. Jego metodologię opracowuje Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk.

W corocznym rankingu wskazano także najlepsze kierunki studiów na poszczególnych uczelniach.

Więcej szczegółów pod adresem: www.ranking.perspektywy.pl

Zobacz także

2023-06-03, godz. 08:00, Wiadomości z regionu IX Polskie Dni Montessori w Opolu poświęcone uczeniu się bez granic Blisko 200 pedagogów, nauczycieli, pracowników i studentów kierunków humanistycznych i społecznych uczestnicy w IX Polskich Dniach Montessori organizowanych w stolicy regionu. Przez trzy dni spotkania i warsztaty poświęcone są analizie… » więcej 2023-06-02, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Dzięki przeszczepom zyskali drugie życie, teraz serce zostawiają na arenach sportowych Kilkadziesiąt osób wzięło udział w XVIII Ogólnopolskich Igrzyskach dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, które są organizowane w Opolu i w Krapkowicach. Dziś (02.06) zmagania przeniosły się na Stadion Lekkoatletyczny im… » więcej 2023-06-02, godz. 11:00, Kultura i rozrywka Ciepło nie tylko na dworze. 7. edycja Ilustraganu zaskoczyła tematem i rekordową liczbą zgłoszeń Ponad 300 prac, 150 artystów z całej Europy i ponadprzeciętna frekwencja. Ruszyła kolejna edycja Ilustraganu, czyli jednego z największych wydarzeń artystycznych organizowanych przez Wydział Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. » więcej 2023-06-02, godz. 10:15, Wiadomości z regionu Próby obciążeniowe mostów na S11. Trwa analiza badań Próby obciążeniowe na trzech mostach na S11 przeprowadził wykonawca nowej drogi. Obciążone pojazdy ciężarowe ustawiono na moście nad rzeką Stobrawa oraz na dwóch wiaduktach nad linią kolejową. » więcej 2023-06-02, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Bardzo sucho w lasach, a na horyzoncie nie ma deszczu. Wysokie ryzyko pożaru Bardzo wysokie zagrożenie pożarowe panuje w lasach całej Polski. Nie inaczej jest w naszym województwie - dla przykładu wokół Opola ściółka ma wilgotność na poziomie 14 procent. » więcej
538539540541542543544
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »