Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-06-20, 16:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

"To są nowe możliwości". Nie tylko wymiana studentów

Szkolenie z Programu Erasmus+ [fot. Monika Matuszkiewicz]
Szkolenie z Programu Erasmus+ [fot. Monika Matuszkiewicz]
Szkolenie z Programu Erasmus+ [fot. Monika Matuszkiewicz]
Szkolenie z Programu Erasmus+ [fot. Monika Matuszkiewicz]
Szkolenie z Programu Erasmus+ [fot. Monika Matuszkiewicz]
Szkolenie z Programu Erasmus+ [fot. Monika Matuszkiewicz]
Jak skutecznie wnioskować o pieniądze na rozwój zawodowy studentów oraz kadry naukowej, czy jak tworzyć projekty międzynarodowe z uczelniami zagranicznymi - to tylko część zagadnień, które były dziś (20.06) omawiane w Centrum Nauki Biznesu w Opolu, w ramach Programu Erasmus+. Do 2027 roku w ramach Programów Narodowej Agencji do wykorzystania jest 28 miliardów euro. Skorzystać z tego mogą wszystkie kraje Unii Europejskiej.
- Ten program jest naprawdę ogromny. To nie są tylko wymiany studenckie - mówi Bartosz Stawiasz, dyrektor biura współpracy z regionami i Erasmus Sport w Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

- To jest możliwość mobilności, wyjazdów pracowników firm, instytucji, szkół, a także możliwość pozyskiwania grantów na projekty badawcze, dydaktyczne, edukacyjne dla różnego rodzaju podmiotów. Tak naprawdę każdego podmiotu, który ma osobowość prawną, więc ogrom możliwości i rozwoju w środowisku międzynarodowym.

- Dzisiaj uczymy się o tej aktywności w tym obszarze partnerstwa na rzecz innowacji, współpracy i doskonałości - dodaje dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Politechniki Opolskiej.

- Jeżeli chodzi o aktywność studentów, to niewątpliwie jest to bardzo istotny czynnik ich rozwoju. Dzięki Erasmusowi poznają inne uczelnie, studentów, podnoszą swoje kompetencje językowe, więc ta mobilność jest na pewno bardzo istotna. Oni też uczą się samodzielności, funkcjonowania w nowej przestrzeni, więc tutaj pole rozwoju jest bardzo szerokie.

- Nowe możliwości otwierają się przed nami, ale pod warunkiem, że racjonalnie je wszyscy wykorzystamy - podkreśla dr hab. Rafał Matwiejczuk, prorektor ds. rozwoju i finansów Uniwersytetu Opolskiego.

- Wiąże się to z uruchomieniem czegoś, co zostało określone mianem InnHUB, może nazwa mało na razie czytelna, ale perspektywicznie i rozwojowo miejmy nadzieję, że wniesie nowe wartości do samego programu Erasmus. Intensyfikacja umiędzynarodowienia jest nie tylko pewnym wymogiem współczesności, ale taką podstawą, jakiegokolwiek rozwoju w przyszłości. Bez umiędzynarodowienia ten rozwój jest po prostu niemożliwy.
Bartosz Stawiasz
dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz
dr hab. Rafał Matwiejczuk

Zobacz także

463464465466467468469
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »