Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-06-20, 09:45 Autor: Witold Wośtak

Ostrzeżenia przed kleszczami są nadal aktualne. Jak ograniczyć ryzyko ugryzienia?

Kleszcz [fot. https://pixabay.com/pl]
Kleszcz [fot. https://pixabay.com/pl]
kleszcz, zdjęcie poglądowe. [fot. Nicooografie z pixabay.com]
kleszcz, zdjęcie poglądowe. [fot. Nicooografie z pixabay.com]
Jak chronić się przed kleszczami, czego unikać i jak ubierać się do lasu? Te pajęczaki są wyjątkowo aktywne.
Wiosną - do 31 maja - potwierdzono w całej Polsce prawie pięć tysięcy przypadków boreliozy, czyli niemal dwa razy więcej niż rok temu w podobnym okresie. To dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

- Trzeba obalić mit, że kleszcze spadają z drzew, bo one są w krzewach do pół metra wysokości - mówi Jacek Boczar, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Opole.

- W trakcie wędrówki przez las warto spoglądać na nogawkę. Jeśli coś nas zaswędzi, nie drapiemy od razu, tylko zaglądamy, czy to nie jest kleszcz. W pewnym momencie czuć już nawet nimfę kleszcza, która ma milimetr lub dwa milimetry. Czuć, że ona wędruje po ręce. Jednak kleszcze potrafią wskoczyć na rękę i wbić się w zgięciu łokciowym.

Po powrocie z lasu warto sprawdzić, czy nie ma kleszcza we włosach lub na nogach w okolicy zgięć. Ważniejsze jest jednak przygotowanie przed wyjściem.

- Najważniejszy jest odpowiedni ubiór przed wyjściem z domu. Chodzi o wysoki but, najlepiej długie spodnie i włożenie koszulki do spodni. Wówczas nie ma szczelin, którymi kleszcze mogą dostać się do góry. Jeżeli pójdziemy do lasu na przykład w sandałach, kleszcz ma bardzo łatwy dostęp.

Więcej o kleszczach i ryzyku dotyczącym boreliozy powiemy w dzisiejszym (20.06) magazynie Reporterskie tu i teraz.
Jacek Boczar 1
Jacek Boczar 2

Zobacz także

2024-11-27, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Opolski oddział IPN upamiętnił Augustyna Kośnego. Jest tablica pamiątkowa i wystawa Był działaczem społecznym, politycznym, ale też lekarzem i uczestnikiem II Powstania Śląskiego. Mowa o Augustynie Kośnym, który od dziś (27.11) ma swoją tablicę na budynku Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu. Data jest szczególna… » więcej 2024-11-27, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Dwoma pasami do Nysy. Przebudowa DK 46 między obwodnicą i Pakosławicami na ostatniej prostej Jeszcze tylko prace kosmetyczne, uruchomienie sygnalizacji świetlnej i otwarcie traktu. » więcej 2024-11-27, godz. 14:52, Wiadomości z regionu "Wszystko siedzi w głowie". Regionalny Dzień Seniora zgromadził tłumy mieszkańców Ponad 700 seniorów z całej Opolszczyzny zawitało dziś (27.11) do Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Opolu. To za sprawą organizowanego po raz 7. Regionalnego Dnia Seniora, któremu przewodniczy hasło - 'Młodość przychodzi z wiekiem'… » więcej 2024-11-27, godz. 13:40, Wiadomości z regionu Opole: zabytkowy cmentarz zostanie odnowiony. Prace przy ul. Wrocławskiej ruszą niebawem Cmentarz przy ulicy Wrocławskiej w Opolu przejdzie rewitalizację. Pierwszy krok w tej sprawie już poczyniono. W opolskim ratuszu podpisano dziś (27.11) umowę z wykonawcą i za 18 miesięcy opolska nekropolia ma zyskać nowy blask. Oprócz… » więcej 2024-11-26, godz. 18:45, Kultura i rozrywka W cyklu "Twarze Opola" przypomną Tadeusza Horoszkiewicza 'Tadeusz Horoszkiewicz - nestor opolskiego dziennikarstwa' - takie spotkanie zaplanowano w środę (27.11) w ramach cyklu 'Twarze Opola'. Poprowadzą je prof. Bogusław Nierenberg, prof. Janina Hajduk-Nijakowska oraz Ryszard Łabus. » więcej
24252627282930
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »