Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-06-05, 21:36 Autor: Agnieszka Stefaniak

"Znaleźliśmy źródło zanieczyszczenia i nie odpuścimy". PZW po śnięciu ryb w Białej Głuchołaskiej

Śnięte ryby zebrane z Białej Głuchołaskiej [fot. PZW]
Śnięte ryby zebrane z Białej Głuchołaskiej [fot. PZW]
Śnięte ryby zebrane z Białej Głuchołaskiej [fot. PZW]
Śnięte ryby zebrane z Białej Głuchołaskiej [fot. PZW]
Śnięte ryby zebrane z Białej Głuchołaskiej [fot. PZW]
Śnięte ryby zebrane z Białej Głuchołaskiej [fot. PZW]
Śnięte ryby zebrane z Białej Głuchołaskiej [fot. PZW]
Śnięte ryby zebrane z Białej Głuchołaskiej [fot. PZW]
Łącznie ponad 200 kg śniętych ryb zebrali wędkarze z Białej Głuchołaskiej, na odcinku od Rudawy w dół. Sprawę śnięcia, które zauważono przed weekendem, badają wszystkie służby środowiskowe.
Jak ustaliliśmy nieoficjalnie źródłem zatrucia są zanieczyszczenia chemiczne z jednego z zakładów działających w Głuchołazach, które przez kanalizację dostały się do rzeki.

- Mamy podejrzenie, co spłynęło, sprawę bada m.in. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska - mówi Radiu Opole wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

- Bada specyfikację tego produktu, który mógł być powodem tego skażenia. Jaki to miało wpływ na dobrostan występujący w Białej Głuchołaskiej. Sytuacja jest pod kontrolą, różne warianty są w tej chwili brane pod uwagę, łącznie z tym, żeby powiadomić organy ścigania.

Biała Głuchołaska to cenna dla wędkarzy rzeka górska, gdzie występują m.in. pstrągi potokowe i lipienie, a także kiełbie i ślizy. W sprawę zaangażowali się członkowie Klubu Wędkarstwa Muchowego Alexandra oraz działacze Polskiego Związku Wędkarskiego.

- Nie odpuścimy tego tematu - mówi Jakub Roszuk, dyr. biura okręgu opolskiego PZW.
- Wspólnie ze służbami znaleźliśmy źródło zanieczyszczenia. Jest to duży podmiot. My, niezależnie od tego, jak oni zostaną ukarani jako związek wystąpimy najpierw polubownie o naprawę tej szkody środowiskowej. Jeżeli nie będzie woli, oddamy tę sprawę do sądu. Tym bardziej to dobija, że dwa tygodnie temu tę rzekę zarybialiśmy właśnie lipieniem.

Dokładne wyniki analiz prowadzonych przez inspekcję ochrony środowiska poznamy w ciągu kilku dni. Inspekcja pobrała także śnięte ryby.
Sławomir Kłosowski
Jakub Roszuk

Zobacz także

2023-06-01, godz. 14:00, Wiadomości z regionu Dla starszych kawiarenka, dla młodszych nowe boisko. Nowe "dziecięce" inwestycje w Opolu Są piłkarzyki, szachy, bezpłatne ksero oraz miejsce, gdzie można przygotować ściągi albo na ostatnią chwilę odpisać pracę domową. Z okazji Dnia Dziecka w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr V w Opolu otwarto po generalnym… » więcej 2023-06-01, godz. 13:32, Wiadomości z regionu Najmłodsi pacjenci z USK w Opolu również świętują swój dzień. Były warsztaty, prezenty i dużo radości Zamiast leczenia - zabawa. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu nie zapomniał o swoich najmłodszych pacjentach i w Międzynarodowym Dniu Dziecka przygotował dla nich atrakcje. Wśród nich między innymi warsztaty ze zdrowego żywie… » więcej 2023-06-01, godz. 12:38, Kultura i rozrywka 47. OTK: Czytanie "Ptama" dla dzieci i rodziców w Dzień Dziecka w teatrze Na odczytanie sztuki pt. 'Ptam' Krystyny Miłobędzkiej zaprasza dziś (1.06) Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Wydarzenie towarzyszy 47. Opolskim Konfrontacjom Teatralnym 'Klasyka Żywa'. » więcej 2023-06-01, godz. 12:02, Wiadomości z regionu Pożar w Niwnicy opanowany. Relacja reportera Radia Opole Wprawdzie ogień w miejscu pożaru fabryki mebli w Niwnicy opanowano, ale na miejscu wciąż pracują strażacy. » więcej 2023-06-01, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Opole chce być "Miastem przyjaznym dzieciom" UNICEFU Opole chce być 'Miastem przyjaznym dzieciom'. Tytuł oraz odpowiedni certyfikat przyznaje UNICEF, czyli Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci. W naszym kraju w gronie certyfikowanych jest tylko jedno miasto - Gdynia. » więcej
540541542543544545546
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »