Kilkadziesiąt osób wzięło udział w XVIII Ogólnopolskich Igrzyskach dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, które są organizowane w Opolu i w Krapkowicach. Dziś (02.06) zmagania przeniosły się na Stadion Lekkoatletyczny im. Opolskich Olimpijczyków, gdzie zawodnicy rywalizowali w skoku w dal, biegach na różnych dystansach czy rzucie piłeczką palantową. Celem wydarzenia jest promowanie idei transplantologii.
- To są zmagania osób, które jeszcze kilka lat temu walczyły o swoje życie - mówi Jan Stępniak z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji. - A dokładnie tych pacjentów mamy na bieżni stadionu czy na pływalni. Oni pokazują, że można, że po transplantacji można wstać, osiągać bardzo dobre wyniki sportowe i przełamywać własne bariery. To jest tutaj najważniejsze, że dzięki temu przeszczepieniu, dzięki tej transplantacji już jesteśmy wygrani.
- Przed miesiącem w Australii udało mi się zdobyć tytuł mistrza świata na 400 metrów i na 200 metrów. Udało się też pobić dwa rekordy świata na tych dystansach - dodaje 23-letni Konrad Harasimowicz, który 9 lat temu miał przeszczepioną wątrobę.
Po przeszczepie wątroby jest także Sabina Kuchnia, która wcześniej sport uprawiała bardziej rekreacyjnie. - Teraz sport traktuję jako formę rehabilitacji - mówi. - Tutaj nauczyłam się rzucać oszczepem, piłeczką palantową. Poznałam nowe dyscypliny sportu, których w szkole się nie nauczyłam. I tak działamy, coraz lepiej mi wychodzi. To jest takie drugie, nowe i lepsze życie. Celebruję je i staram się z niego wycisnąć to, co najlepsze.
XVIII Ogólnopolskie Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych potrwają do jutra (03.06). Zmagania zakończą zawody pływackie i tenisa ziemnego. Współorganizatorem wydarzenia jest Starostwo Powiatowe w Krapkowicach.