Czy w miejskich spółkach i jednostkach samorządowych Opola jest problem z równouprawnieniem płci? Odpowiedzi na to pytanie szukać będą naukowcy Uniwersytetu Opolskiego. Rusza projekt badawczy, który potrwa do końca roku, a raport z wyników poznamy w pierwszym kwartale 2024 roku.
Umowę na udzielenie dotacji uczelni z przeznaczeniem właśnie na badanie podpisali prezydent miasta i rektor uniwersytetu. - Dotacja to 20 tysięcy złotych - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.
- Jesteśmy ciekawi tego, co wyjdzie i będziemy się zastanawiali, co możemy wdrożyć i jak możemy wdrożyć. Też jak najbardziej, oczywiście, zdaję sobie z tego sprawę, że równouprawnienie, kwestia równego traktowania kobiet, to są rzeczy, które cały czas wymagają otwartości, wsparcia. Sam często jestem pytany, po co mi rada kobiet, kiedy będzie rada mężczyzn, więc jest tu jeszcze sporo do zrobienia.
- Jesteśmy w trakcie ustalania próby badawczej, tego jaka będzie skala i zasięg tego. Badania socjologiczne są zawsze anonimowe, jest pełna poufność, którą gwarantujemy na etapie zbierania danych - dodaje Magdalena Piejko-Płonka, która kierować będzie zespołem badawczym złożonym z 6 naukowców Uniwersytetu Opolskiego. Partnerem jest fundacja Laboratorium Zmiany.
Podobne badanie przeprowadzono już na Uniwersytecie Opolskim. Pokłosiem jest przygotowany plan równości płci.