Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-05-16, 22:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

O dziennikarstwie śledczym wczoraj i dziś. Michał Fajbusiewicz spotkał się ze studentami z Opola

O dziennikarstwie śledczym wczoraj i dziś. Michał Fajbusiewicz spotkał się ze studentami z Opola [fot. Jedrzej Łuczak]
O dziennikarstwie śledczym wczoraj i dziś. Michał Fajbusiewicz spotkał się ze studentami z Opola [fot. Jedrzej Łuczak]
Spotkanie z Michałem Fajbusiewiczem w Auli Uniwersytetu WSB Merito Opole [fot. Jędrzej Łuczak]
Spotkanie z Michałem Fajbusiewiczem w Auli Uniwersytetu WSB Merito Opole [fot. Jędrzej Łuczak]
Spotkanie z Michałem Fajbusiewiczem w Auli Uniwersytetu WSB Merito Opole [fot. Jędrzej Łuczak]
Spotkanie z Michałem Fajbusiewiczem w Auli Uniwersytetu WSB Merito Opole [fot. Jędrzej Łuczak]
Michał Fajbusiewicz, autor i były prowadzący "Magazyn Kryminalny 997" spotkał się ze studentami m.in. administracji i bezpieczeństwa wewnętrznego na Uniwersytecie WSB Merito w Opolu. - Dawniej były bardziej liberalne przepisy i dojście do tematów i spraw. Nie było RODO i odsyłania dziennikarza przez policję do prokuratury - mówi Michał Fajbusiewicz.
- Teraz to chyba co piąty dziennikarz jest śledczy. Bo to nie chodzi tylko o kryminały, ale sprawy polityczne, gospodarcze, towarzyskie, etyczne. I właśnie tu etyka jest też ważna, bo w tej gonitwie często przekraczamy, goniąc za sensacją, te normy. Nie wszystkie one są pisane oczywiście - mówi Michał Fajbusiewicz.

Początki "Magazynu Kryminalnego 997" to październik 1986 roku. Program bazował na inscenizacjach prawdziwych zbrodni. - Co ciekawe wydawać by się mogło, że dziś zabójstw mamy więcej niż w czasach "komuny". A to zupełna nieprawda - dodaje Michał Fajbusiewicz. - To jest dzisiaj na "jedynkach", to się wydaje, że mordują codziennie. A zabójstw za "komuny" było średnio 1000-1100. Teraz ta liczba nie przekracza 500 co roku, czyli jest duży spadek.

- Mimo tego, że teraz jest tak dużo narzędzi do wykrywania sprawców, to wykrywalność przy zabójstwach cały czas wynosi około 90% - dodaje dziennikarz.

Michał Fajbusiewicz jest również realizatorem filmowym, scenarzystą, podróżnikiem i autorem książek. W 2006 roku został oznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2014 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Michał Fajbusiewicz cz.1
Michał Fajbusiewicz cz.2

Zobacz także

2023-06-01, godz. 12:38, Kultura i rozrywka 47. OTK: Czytanie "Ptama" dla dzieci i rodziców w Dzień Dziecka w teatrze Na odczytanie sztuki pt. 'Ptam' Krystyny Miłobędzkiej zaprasza dziś (1.06) Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Wydarzenie towarzyszy 47. Opolskim Konfrontacjom Teatralnym 'Klasyka Żywa'. » więcej 2023-06-01, godz. 12:02, Wiadomości z regionu Pożar w Niwnicy opanowany. Relacja reportera Radia Opole Wprawdzie ogień w miejscu pożaru fabryki mebli w Niwnicy opanowano, ale na miejscu wciąż pracują strażacy. » więcej 2023-06-01, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Opole chce być "Miastem przyjaznym dzieciom" UNICEFU Opole chce być 'Miastem przyjaznym dzieciom'. Tytuł oraz odpowiedni certyfikat przyznaje UNICEF, czyli Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci. W naszym kraju w gronie certyfikowanych jest tylko jedno miasto - Gdynia. » więcej 2023-06-01, godz. 10:18, Wiadomości z regionu "Te płyty są toksyczne". Mieszkańcy ulicy Oświęcimskiej twierdzą, że są truci przez sąsiada [INTERWENCJA] - Ten pan nas truje - mieszkańcy ulicy Oświęcimskiej w Opolu skarżą się na toksyczne zapachy. Ich zdaniem jeden z sąsiadów na swoim podwórku składuje płyty meblowe, które pomalowane są niebezpiecznymi substancjami. Dodatkowo… » więcej 2023-06-01, godz. 06:00, Wiadomości z regionu Teren ma być posprzątany. Wody Polskie "dają czas" WOPR w Turawie [INTERWENCJA] Wody Polskie wydłużyły opolskiemu WOPR-owi czas na usunięcie nielegalnej zabudowy na cyplu Jeziora Dużego w Turawie. Tematem zajmowaliśmy się w paśmie interwencyjnym Radia Opole. » więcej
548549550551552553554
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »