Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-09-16, 16:45 Autor: Katarzyna Doros

W pandemii nasiliły się ataki cyberprzestępców. "Zależy nam na jak największej świadomości użytkowników internetu"

W pandemii nasiliły się ataki cyberprzestępców [fot. Katarzyna Doros]
W pandemii nasiliły się ataki cyberprzestępców [fot. Katarzyna Doros]
W pandemii nasiliły się ataki cyberprzestępców [fot. Katarzyna Doros]
W pandemii nasiliły się ataki cyberprzestępców [fot. Katarzyna Doros]
Internetowi przestępcy wciąż unowocześniają metody oszustw w sieci. Te nasiliły się zwłaszcza w dobie pandemii wraz z edukacją i pracą zdalną. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i uświadamianie społeczeństwa, kiedy i jak reagować. Z inicjatywą warsztatów pod hasłem „Bezpieczne klikanie – od przedszkola do seniora” wyszedł Narodowy Bank Polski zapraszając do współpracy m.in. przedstawicieli policji, administracji skarbowej czy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.
- W czasie tego wydarzenia nie mówimy o statystykach, nie mówimy o rzeczach, które mają nam tylko zobrazować osoby, które naprawdę przy tym pracują i opowiadają prawdziwe historie, które się wydarzyły. Liczymy na to, że te historie dzieci przekażą rodzicom, a seniorzy wnukom - mówi Paweł Frącz, dyrektor oddziału Narodowego Banku Polskiego w Opolu.

- Każdy w swoim obszarze zauważył, jak internet może niszczyć życie ludziom - mówi Bożena Kaleta, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Opolu. - Widzimy to przede wszystkim po takich zachowaniach jak nielegalny hazard w sieci, jak handel towarami bez zgłoszenia działalności i handel na dużą skalę. Zgłaszają się czasem do nas podatnicy z pretensjami, że nie nadzorujemy firm, które organizują aukcje bitcoinowe, a potem się okazuje, że to nie są firmy, które są gdzieś zgłoszone.

- Codziennie odnotowujemy bardzo dużo przypadków przestępstw, do których dochodzi w internecie. Nie możemy ukrywać, że ujawnienie sprawców jest bardzo trudne, dlatego zależy nam, żeby świadomość użytkowników internetu była jak największa - mówi generał Rafał Kochańczyk, Komendant Wojewódzki Policji w Opolu. - W tym roku do 31 sierpnia mieliśmy tylko 75 rozbojów, natomiast jeżeli chodzi o osoby pokrzywdzone w internecie, to możemy liczyć je w setkach. Rocznie jest to około 2 tysięcy osób.

- Niestety wraz z rozpoczęciem pandemii obserwujemy wzrost tych transakcji oszukańczych, które pojawiają się w internecie i wzrost liczby zgłoszeń od użytkowników - mówi Paweł Piekutowski z Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. - Cały czas towarzyszą nam liczne wiadomości e-mail z linkami prowadzącymi do fałszywych stron bankowych, coraz więcej jest wiadomości sms, gdzie oszuści podszywają się pod policję czy też pod fałszywe loterie szczepionkowe, pod zwroty z tarczy antykryzysowej czy też na przykład pod firmę kurierską. Dużo teraz zamawiamy, praktycznie każdy z nas teraz czeka na jakąś paczkę, więc takim klasycznym atakiem jest sms z informacją o konieczności dopłaty np. 50 groszy do paczki.

Warsztaty w ramach akcji edukacyjnej "Bezpieczne klikanie - od przedszkola do seniora" zorganizowano na Wydziale Nauk o Polityce i Administracji UO. Do współpracy zaproszono ekspertów i praktyków cyberbezpieczeństwa z NBP, policji, KAS i KNF.
Paweł Frącz
Bożena Kaleta
Rafał Kochańczyk
Paweł Piekutowski

Zobacz także

1188118911901191119211931194
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »