Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-08-20, 19:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Uniwersytet Opolski chce sprowadzić do Polski 20 osób z Afganistanu. "Z poczucia odpowiedzialności za los osób, które były w Opolu"

Zdjęcie ilustracyjne [fot. kpt. Piotr Płuciennik]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. kpt. Piotr Płuciennik]
Pracownicy Uniwersytetu Opolskiego chcą sprowadzić do Polski 20 obywateli Afganistanu. To rodzina jednego z wykładowców i studenci, którzy wcześniej byli na wymianie studenckiej na opolskiej uczelni. Akcja jest odpowiedzią na ich apele o pomoc w wydostaniu się z rąk Talibów.
Doktor Michał Wanke z Katedry Nauk o Kulturze i Religii, który koordynuje akcję na uniwersytecie tłumaczy, że opolska uczelnia od dawna współpracowała z Afganistanem. Stąd poczucie odpowiedzialności za los osób, które były w Opolu - Boją się tego, że jako osoby, które podróżowały do tej zepsutej Europy czekają ich kłopoty. Czyli mówimy o 13-osobowej rodzinie naszego pracownika i 7 studentach, którzy zwrócili się do nas o pomoc

W akcję włączyło się Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. Wiceminister MON Marcin Ociepa zapewnia, że lista osób została już przekazana do Kabulu. Teraz ich zadaniem jest dotarcie do samolotu, który czeka na płycie lotniska. - Sytuacja jest trudna, bo to oznacza, że muszą przedrzeć się przez posterunki Talibów, którzy mogą, ale nie muszą ich przepuścić. Jeśli to się uda, wówczas będą wywoływani na kolejnych posterunkach: amerykańskim, brytyjskim i polskim do polskiego samolotu, którym będziemy starali się przewieźć ich do Uzbekistanu, skąd do Polski mają dotrzeć samolotami LOT - mówi wiceminister MON.

W sprawie pomocy głos zabrała również opolska posłanka Marcelina Zawisza: - Wystosowaliśmy dzisiaj interwencję poselską, aby upewnić się, czy te osoby rzeczywiście były na liście osób przeznaczonych do ewakuacji.

- Ja na ten temat rozmawiałem z Marcinem Przydaczem, czyli osobą w MSZ, który koordynuje tę sprawę - zapewnił wiceminister Marcin Ociepa.
Tomasz Wanke, Marcelina Zawisza, Marcin Ociepa

Zobacz także

2024-11-28, godz. 13:15, Kultura i rozrywka Ludzie mediów wspominali Tadeusza Horoszkiewicza Postać Tadeusza Horoszkiewicza, nestora opolskiego dziennikarstwa, została przypominana w ramach cyklu 'Twarze Opola'. W Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu zabrali się jego przyjaciele, bliscy, współpracownicy i ludzie mediów… » więcej 2024-11-27, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Opolski oddział IPN upamiętnił Augustyna Kośnego. Jest tablica pamiątkowa i wystawa Był działaczem społecznym, politycznym, ale też lekarzem i uczestnikiem II Powstania Śląskiego. Mowa o Augustynie Kośnym, który od dziś (27.11) ma swoją tablicę na budynku Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu. Data jest szczególna… » więcej 2024-11-27, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Dwoma pasami do Nysy. Przebudowa DK 46 między obwodnicą i Pakosławicami na ostatniej prostej Jeszcze tylko prace kosmetyczne, uruchomienie sygnalizacji świetlnej i otwarcie traktu. » więcej 2024-11-27, godz. 14:52, Wiadomości z regionu "Wszystko siedzi w głowie". Regionalny Dzień Seniora zgromadził tłumy mieszkańców Ponad 700 seniorów z całej Opolszczyzny zawitało dziś (27.11) do Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Opolu. To za sprawą organizowanego po raz 7. Regionalnego Dnia Seniora, któremu przewodniczy hasło - 'Młodość przychodzi z wiekiem'… » więcej 2024-11-27, godz. 13:40, Wiadomości z regionu Opole: zabytkowy cmentarz zostanie odnowiony. Prace przy ul. Wrocławskiej ruszą niebawem Cmentarz przy ulicy Wrocławskiej w Opolu przejdzie rewitalizację. Pierwszy krok w tej sprawie już poczyniono. W opolskim ratuszu podpisano dziś (27.11) umowę z wykonawcą i za 18 miesięcy opolska nekropolia ma zyskać nowy blask. Oprócz… » więcej
25262728293031
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »