Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-08-20, 19:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Uniwersytet Opolski chce sprowadzić do Polski 20 osób z Afganistanu. "Z poczucia odpowiedzialności za los osób, które były w Opolu"

Zdjęcie ilustracyjne [fot. kpt. Piotr Płuciennik]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. kpt. Piotr Płuciennik]
Pracownicy Uniwersytetu Opolskiego chcą sprowadzić do Polski 20 obywateli Afganistanu. To rodzina jednego z wykładowców i studenci, którzy wcześniej byli na wymianie studenckiej na opolskiej uczelni. Akcja jest odpowiedzią na ich apele o pomoc w wydostaniu się z rąk Talibów.
Doktor Michał Wanke z Katedry Nauk o Kulturze i Religii, który koordynuje akcję na uniwersytecie tłumaczy, że opolska uczelnia od dawna współpracowała z Afganistanem. Stąd poczucie odpowiedzialności za los osób, które były w Opolu - Boją się tego, że jako osoby, które podróżowały do tej zepsutej Europy czekają ich kłopoty. Czyli mówimy o 13-osobowej rodzinie naszego pracownika i 7 studentach, którzy zwrócili się do nas o pomoc

W akcję włączyło się Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. Wiceminister MON Marcin Ociepa zapewnia, że lista osób została już przekazana do Kabulu. Teraz ich zadaniem jest dotarcie do samolotu, który czeka na płycie lotniska. - Sytuacja jest trudna, bo to oznacza, że muszą przedrzeć się przez posterunki Talibów, którzy mogą, ale nie muszą ich przepuścić. Jeśli to się uda, wówczas będą wywoływani na kolejnych posterunkach: amerykańskim, brytyjskim i polskim do polskiego samolotu, którym będziemy starali się przewieźć ich do Uzbekistanu, skąd do Polski mają dotrzeć samolotami LOT - mówi wiceminister MON.

W sprawie pomocy głos zabrała również opolska posłanka Marcelina Zawisza: - Wystosowaliśmy dzisiaj interwencję poselską, aby upewnić się, czy te osoby rzeczywiście były na liście osób przeznaczonych do ewakuacji.

- Ja na ten temat rozmawiałem z Marcinem Przydaczem, czyli osobą w MSZ, który koordynuje tę sprawę - zapewnił wiceminister Marcin Ociepa.
Tomasz Wanke, Marcelina Zawisza, Marcin Ociepa

Zobacz także

2021-09-04, godz. 22:44, Kultura i rozrywka 58. KFPP: Za nami wycieczka do świata filmu i seriali. A na deser Maryla! [ZDJĘCIA] 'Czterdzieści lat minęło', 'W labiryncie' czy 'Życie jest nowelą' - to tylko niektóre z serialowych przebojów, które wybrzmiały podczas koncertu 'Wielkie przeboje małego ekranu'. Ten rozpoczął sobotni wieczór w ramach 58. Krajowego… » więcej 2021-09-04, godz. 20:45, Kultura i rozrywka 58. KFPP: Muzyczna podróż telewizyjnym szlakiem i premierowe spotkania. Ruszył sobotni koncert w opolskim amfiteatrze [ZDJĘCIA] 'Wielkie przeboje małego ekranu' to koncert otwierający drugi dzień 58. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Telewizja Polska przypomina muzyczne hity, które towarzyszyły serialom, filmom i programom telewizyjnych. Na scenie między… » więcej 2021-09-04, godz. 20:41, Kultura i rozrywka 58. KFPP. Początkujący artyści mierzą się z przebojami gwiazd. To koncert "Przeboje al’dęte” [ZDJĘCIA] 'Przeboje al’dęte” to nowa impreza towarzysząca Krajowemu Festiwalowi Piosenki Polskiej. Zagościła w Opolu. » więcej 2021-09-04, godz. 19:30, Kultura i rozrywka 58. KFPP. Sławomir Łosowski i Stan Borys też mają już swoje gwiazdy w opolskim rynku. Artyści nie kryli wzruszenia Sławomir Łosowski i Stan Borys to kolejni muzycy, którzy zostali upamiętnieni w Alei Gwiazd w opolskim rynku. Obaj osobiście odsłonili dziś (04.09) tablice ze swoimi nazwiskami. » więcej 2021-09-04, godz. 18:00, Kultura i rozrywka Mural Krzysztofa Krawczyka uroczyście odsłonięty! "Ten samochód, podpis Krzysia i on taki inny, ale nasz" [ZDJĘCIA] Mural Krzysztofa Krawczyka w Opolu został uroczyście odsłonięty. Były przemówienia i występ Chóru Politechniki Opolskiej, który sięgnął po repertuar artysty. Malowidło znajduje się na budynku wyremontowanej niedawno kamienicy… » więcej
1204120512061207120812091210
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »