Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-07-11, 13:35 Autor: Monika Matuszkiewicz

Opole upamiętniło 78. rocznicę Rzezi Wołyńskiej. "Musimy pamiętać o ofiarach i przekazywać to młodzieży" [FILM, ZDJĘCIA]

Parlamentarzyści, przedstawiciele rządu w regionie, opolskiego ratusza, Instytutu Pamięci Narodowej oraz żołnierze z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej uczcili Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Dokładnie 78. lat temu ukraińscy nacjonaliści dokonal
Parlamentarzyści, przedstawiciele rządu w regionie, opolskiego ratusza, Instytutu Pamięci Narodowej oraz żołnierze z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej uczcili Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Dokładnie 78. lat temu ukraińscy nacjonaliści dokonali mordu na obywatelach II RP na Wołyniu.
Obchody w stolicy regionu rozpoczęły się od mszy świętej w kościele franciszkanów, a następnie delegacje oraz mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalili znicze przed tablicą upamiętniającej ludobójstwo na Kresach.

- Dzisiaj obchodzimy rocznicę strasznego mordu, który rozpoczął całą tę hekatombę ludzi zamieszkałych na Kresach Wschodnich II RP i musimy o tym głośno mówić - mówił Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.

- Blisko 100 tysięcy ludzi pomordowanych w bestialski i okrutny sposób. Jeżeli my o nich nie będziemy pamiętać, to kto za kilka lat będzie pamiętał o tej okrutnej zbrodni. Ta straszna tragedia była skrywana przez dziesiątki lat, dopiero w 2016 roku Sejm uchwalił to święto, jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Powinniśmy zawsze o tych ofiarach pamiętać i przekazywać to młodzieży.

- Dla nas Sybiraków, takie dni jak dzisiaj są bardzo ważne. Możemy wówczas pamiętać i wspominać tych, którzy zostali zamordowani w bestialski sposób - dodaje Danuta Szeliga z opolskiego Związku Sybiraków. - Każdy z nas jest dotknięty jakąś tragedią, jakimś palcem Bożym. To, że się to wszystko przeżyło, to jest niesamowite. My kresowiacy jesteśmy naznaczeni tym Marszem Sybiraków. Jak ktoś zna słowa tego marszu to wie, o czym mówię. W nim jest zawarta cała ta nasza tragedia - Wołynia i mordowania.

Jednym ze świadków tych tragicznych wydarzeń był Mirosław Żarczyński z opolskiego Związku Inwalidów Wojennych, który w tamtym czasie mieszkał ze swoją rodzinną na Wołyniu.

- Przez kilka miesięcy napadali, bo mieszkaliśmy w kolonii i domy były jakieś 500 metrów od siebie oddalone. Rabowali, zabierali wszystko ze spiżarni, jedzenie, pierzynę i narzędzia. To trwało do jesieni, a potem zaczęły się mordy na większą skalę. Mordowano całe wioski. U nas wtedy zaczęli tworzyć obronę.

- Dla mnie to dzisiejsze święto jest bardzo osobiste, bo moi przodkowie brali w tym udział - podkreśla Renata Wojciechowska, pełniąca obowiązki naczelnika opolskiej delegatury IPN.

- Na szczęście nie zginęli, ale pamiętam opowieści dziadków. Z racji wykonywanego też zawodu, mam dostęp do wielu takich materiałów i informacji. Dla mnie jest to bardzo szczególny dzień i uważam, że powinniśmy pamiętać o każdej osobie z osobna, tak aby ta pamięć nigdy nie umarła.

Przypomnijmy, że Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa obchodzony jest w rocznicę tak zwanej Krwawej Niedzieli. Według szacunków polskich historyków w czasie II wojny światowej na Wołyniu i w Małopolsce ukraińscy nacjonaliści zamordowali około 100 tysięcy Polaków.
Sławomir Kłosowski
Danuta Szeliga
Mirosław Żarczyński
Renata Wojciechowska
Opole upamiętniło 78. rocznicę Rzezi Wołyńskiej [fot. M.Matuszkiewicz]
Opole upamiętniło 78. rocznicę Rzezi Wołyńskiej [fot. M.Matuszkiewicz]
Opole upamiętniło 78. rocznicę Rzezi Wołyńskiej [fot. M.Matuszkiewicz]
Opole upamiętniło 78. rocznicę Rzezi Wołyńskiej [fot. M.Matuszkiewicz]

Zobacz także

2021-07-02, godz. 19:30, Sport i turystyka Żużel: derby Kolejarzy. Opolanie bez lidera W sobotę (03.07) przy Wschodniej spotkają się dwa niepokonane kluby 2. Ligi Żużlowej. Kolejarz Opole podejmie imiennika z Rawicza. » więcej 2021-07-02, godz. 13:00, Sport i turystyka Dwóch lekkoatletów Politechniki Opolskiej pojedzie na Igrzyska Olimpijskie w Tokio Chodziarz Dawid Tomala i dyskobol Bartłomiej Stój wystąpią na igrzyskach w Tokio. Start zawodników AZS-u Politechniki Opolskiej w Japonii został potwierdzony przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. » więcej 2021-07-02, godz. 11:30, Sport i turystyka Cztery mecze sparingowe Odry przed startem sezonu Ruch Chorzów, GKS Jastrzębie, Miedź Legnica i Stal Brzeg. Z tymi zespołami sprawdzą swoją formę piłkarze Odry Opole przed startem sezonu 2021/2022. » więcej 2021-07-01, godz. 18:30, Wiadomości z regionu Najpierw autobusem, potem rowerem. Turystyczne kursy opolskiego PKS Opolski PKS wprowadził nowość na wakacje. Jadąc do Głuchołaz czy Prudnika można zabrać ze sobą rower. Przygotowano specjalne przyczepy, a wszystko po to, aby zachęcić mieszkańców regionu do aktywności i zwiedzania Gór Opaws… » więcej 2021-07-01, godz. 18:15, Wiadomości z regionu Opole: ul. Ozimska będzie przewężona, a w jej środku pojawią się drzewa. Arkadiusz Wiśniewski stawia na zieleń i rowerzystów Ulica Ozimska w centrum Opola zostanie zwężona, a pośrodku obecnego pasa ruchu posadzone zostaną drzewa. Po latach poszerzania dróg prezydent Arkadiusz Wiśniewski przedstawił koncepcję, która zmienia sposób myślenia o centrum Opola… » więcej
1281128212831284128512861287
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »