- To gorący dla nas okres. Kilka imprez w ten weekend (12-13.05) po obu stronach granicy, a największą jest otwarcie sezonu uzdrowiskowego w Jeseniku w uzdrowisku Priessnitza. Potem Nysa zaprasza Czechów, nie mówiąc o trwającym, transgranicznym projekcie przebudowy Placu Paderewskiego. Ukazał się też długo oczekiwany album, ktory wydaliśmy wspólnie z Szumperkiem – mówi Anatol Bukała – przewodnik turystyczny, miłośnik Czech, zarazem naczelnik wydziału kultury, turystyki i sportu w nyskim magistracie.
Na nyskim Placu Paderewskiego powstaje muszla koncertowa, będą nowe alejki, ławki, nasadzenia, a także drewniane, naturalnych wielkości postaci bohaterów legend polsko – czeskiego pogranicza na czele z Liczyrzepą, nyskim Trytonem, czy Czarodziejką. Remont Placu Paderewskiego jest jednym z elementów polsko-czeskiego projektu realizowanego razem z partnerami z Jesenika. W jego ramach utworzona zostanie jeszcze m.in. transgraniczna Mediateka w budynku Miejskiej Biblioteki. Plac ma symboliczne znaczenie, będzie bowiem miejscem polsko – czeskich spotkań w Nysie.
Z kolei 10 czerwca Nysa otwiera polsko – czeski sezon turystyczny, a wcześniej (ostatni weekend maja) po raz pierwszy w historii, Dni Nysy są formalnie organizowane z czeskim partnerem. Kolejne imprezy, jakie odbędą się z udziałem czeskich przyjaciół, to Dni Twierdzy Nysa i Festiwal Ognia i Wody.
Ukazał się także polsko - czeski, bogato ilustrowany album "Śladami Małego Wiednia i Śląskiego Rzymu". To projekt realizowany przez Nysę i Szumperk.
- Książka cieszy się ogromnym powodzeniem, jest rozdawana, bowiem to wydawnictwo finansowane z projektu unijnego - mówi Anatol Bukała.