Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Audycje z powiatu nyskiego

Audycje z powiatu nyskiego

2018-04-09, 10:14 Autor: Dorota Kłonowska

Miododajny Powiat Nyski. Zamiast przydrożnych topól będą pola koniczyny

[Fot. Starostwo Powiatowe w Nysie]
[Fot. Starostwo Powiatowe w Nysie]
W powiecie nyskim rozpoczęły się intensywne prace uzasadniające nowe hasło promocyjne: Powiat Nyski – Miododajna Kraina. Jednak Jacka Tarnowskiego – szefa wydziału rolnictwa i ochrony środowiska, pytamy też o „gorzkie” tematy. To m.in. sprawa śniętych ryb w zbiorniku otmuchowskim, wycinka drzew na 200 ha poligonu w Łambinowicach, którą zajmuje się prokuratura, czy dzikie wysypiska śmieci.
- Zajmujemy się jako wydział wciąż nie rozstrzygniętą ostatecznie sprawą wycinki drzew na obszarze 200 ha byłego poligonu w Łambinowicach, który został sprzedany prywatnemu inwestorowi. W tym było 80 ha lasu, ale na pozostałym terenie też występowały zadrzewienia. Tymczasem przepisy dopuszczają takie „ogołocenie” z drzew nie więcej, jak trzech hektarów. W dodatku jest to teren objęty konserwatorską ochroną z uwagi na znajdujący się w Łambinowicach obóz jeniecki. Sprawę wyjaśnia prokuratura – mówi Jacek Tarnowski.
Z gościem Radia Opole2 rozmawiamy też o dzikich wysypiskach śmieci, których sprawcy coraz częściej są wykrywani dzięki zainstalowanym urządzeniom monitorującym i pracy strażników miejskich, oraz leśnych. Pytamy także o ustalenia w sprawie śniętych ryb w zbiorniku otmuchowskim i o zaawansowanie utylizacji wysypiska odpadów w Skoroszycach, oraz o nyską odlewnię żeliwa, która zobowiązała się jeszcze w tym roku rozpocząć realizację inwestycji poprawiających czystość środowiska.
Zbliża się również ( 15.04) konferencja pszczelarska w Głuchołazach, z udziałem specjalistów z całego kraju. Temat wpisuje się w hasło promocyjne powiatu nyskiego, który chce zaistnieć na mapie województwa jako Miododajna Kraina. Trwają już nasadzenia roślin miododajnych, jest budowana pokazowa pasieka w nyskim Rolniku i tam także powstanie niewielkie muzeum pszczelarstwa.
- Nawet przydrożne pasy, skąd wycięliśmy topole, będą obsiane koniczyną. Z kolei łubin posiejemy wzdłuż alei magnoliowych – mówi Tarnowski.
Jacek Tarnowski w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-08-15, godz. 18:59, Audycje z powiatów Schodzimy do kopalni. Legenda o tym, jak diabeł złotem sypał po pograniczu Krystyna Dubiel - przewodnik sudecki i autorka książek o historii pogranicza, zaprasza na wycieczki do kopalni złota w Złotym Stoku, oraz do Rejviz, nad Mechove Jeziorko. » więcej 2018-08-15, godz. 18:45, Audycje z powiatów Nowy basen, kajaki, szlak wodny. Powiat nyski kusi Czechów Mieszkańcy Opolszczyzny zimą wybierają czeskie góry, z kolei Czesi lubią latem skorzystać z polskich akwenów. Tego lata polska strona pogranicza przygotowała dla nich dodatkowe atrakcje. » więcej 2018-08-15, godz. 18:44, Audycje z powiatów Trudno zostać przewodnikiem po polsko – czeskich górach. Na ośmiu zdaje jeden Zaledwie kilka osób na południu Opolszczyzny posiada uprawnienia przewodnika górskiego. Egzaminacyjne sito jest nieubłagane. Trzeba znać historię Polski, Czech, a nawet Austrii, przyrodę, kulturę, zwyczaje, a „polec” można na… » więcej 2018-06-02, godz. 21:49, Audycje z powiatów Ponad 400 tysięcy euro dla bibliotek i samorządów Nysy i Jesenika „Centrum Działań Wspólnych - sieć kooperacyjna samorządów i NGO Miast Partnerskich” w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska 2014-2020, który potrwa do 31.12.2021r. Przedsięwzięcie dotyczy zarówno bibliotek po… » więcej 2018-06-02, godz. 19:35, Audycje z powiatów Polsko – czeskie rozpoczęcie sezonu wodnego na pograniczu Trzydniowe ćwiczenia „Bezpieczny sezon wodny na obszarach wodnych pogranicza polsko - czeskiego” zainaugurowały rozpoczęcie wakacji nad akwenami po polskiej i czeskiej stronie granicy. - To jedyne tego typu szkolenie w Polsce - mówi… » więcej
567891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »