Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Audycje z powiatu nyskiego

Audycje z powiatu nyskiego

2018-03-27, 08:43 Autor: Dorota Kłonowska

„U cioci na imieninach” – nyska szkoła muzyczna na serio i z przymrużeniem oka

"U cioci na imieninach" [Fot. PSM i i II stp. w Nysie]
"U cioci na imieninach" [Fot. PSM i i II stp. w Nysie]
[Fot.PSM Nysa]
[Fot.PSM Nysa]
Wujek Leon [Fot.PSM Nysa]
Wujek Leon [Fot.PSM Nysa]
[Fot.PSM Nysa]
[Fot.PSM Nysa]
[Fot.PSM Nysa]
[Fot.PSM Nysa]
[Fot.PSM Nysa]
[Fot.PSM Nysa]
[Fot.PSM Nysa]
[Fot.PSM Nysa]
Państwowa Szkoła Muzyczna w Nysie I i II stopnia, to placówka z tradycjami i znakomitymi absolwentami, o których głośno w kraju i za granicą. Aktualnie trwają przygotowania do sztandarowych imprez - Międzynarodowego Kursu Big – Bandów i Akademii Wiolonczelowej. Jednocześnie nauczyciele i uczniowie postanowili się zabawić, wystawiając spektakl słowno-muzyczny „ U cioci na imieninach”.
- Ta piosenka chodziła mi po głowie przez cały rok. W końcu razem z Nikolą Nowak, moją byłą uczennicą napisałyśmy scenariusz. To przezabawna sztuka, pełna humoru, w stylu retro, a centralne postaci, to ciocia Klocia, czyli ja, oraz wujek Leon, w którego wcielił się nasz dyrektor Janusz Dąbrowski. – mówi sopranistka, prowadząca klasę śpiewu Jadwiga Chlewicka.
- Nie było łatwo wystawić taką sztukę w stylu lat 50. Trzeba było postarać się o stroje, rekwizyty, między innymi mamy stare radio z adapterem. Ale warto tak się zabawić, przy okazji dając radość innym – mówią uczennice, śpiewające aktorki Katarzyna Charłamów, Natalia Byrska i Wiktoria Wojdyła.
Młodzież ma nadzieję, że nie poprzestanie na jednym spektaklu, bowiem zawsze bardzo aktywnie włącza się w życia miasta. Koncerty uczniów i nauczycieli tradycyjnie towarzyszą muzealnym wernisażom, a latem są to występy plenerowe. Swojej sceny również chętnie użycza NDK.
W tym roku przed PSM I i II stopnia w Nysie stoi duże wyzwanie – zabytek czeka gruntowny remont. Zajęcia tak zostaną przeorganizowane, aby uczniowie na tym nie ucierpieli. Dodajmy, że założycielem szkoły był nyski poeta, potomek Norwidów - Jerzy Kozarzewski, a placówka znajduje się na zabytkowym Rynku Solnym, sąsiadując ze Zgromadzeniem Sióstr św. Elżbiety, Carolinum, Muzeum Powiatowym i Domem Komendanta.
Jadwiga Chlewicka, Katarzyna Charłamów,Natalia Byrska i Wiktoria Wojdyła w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-12-10, godz. 09:05, Audycje z powiatów Skarby Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej O historii Ziemi Głubczyckiej, współpracy z Czechami, dziejach tamtejszego muzeum, śródziemnomorskim klimacie, skarbie monet i „ceramicznych kuleczkach” opowiada gość nyskiego studia Radia Opole - dr Barbara Piechaczek. » więcej 2018-12-10, godz. 08:50, Audycje z powiatów Nyski punkt informacji turystycznej coraz bliższy Czechom 40% turystów odwiedzających punkt informacji turystycznej w Nysie, to Czesi, a zainteresowanie wciąż wzrasta. Można tam kupić oryginalne pamiątki i bezpłatnie otrzymać mapy oraz przewodniki. Są także specjalne, polsko - czeskie… » więcej 2018-12-03, godz. 10:22, Audycje z powiatów Elektryczne rowery na polsko - czeskim pograniczu? Nowy rodzaj turystyki i połączenie istniejących już ścieżek rowerowych w spójną sieć było przedmiotem spotkania w Pokrzywnej, jakie zorganizował Euroregion Pradziad. Chodzi o to, aby trasy zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie… » więcej 2018-11-26, godz. 18:51, Audycje z powiatów Edward Szupryczyński o przygranicznych inwestycjach w Głuchołazach Kolejna kadencja nowego - starego burmistrza Głuchołaz upłynie pod znakiem zacieśniania transgranicznej współpracy, bowiem jest ona znaczącym czynnikiem rozwoju gminy. » więcej 2018-11-26, godz. 18:40, Audycje z powiatów Trasy rowerowe bezpieczniejsze w Czechach? Okazją do rozmowy o ścieżkach rowerowych po obu stronach granicy jest spotkanie przygranicznych gmin w Pokrzywnej (23.11), zorganizowane przez Euroregion Pradziad. Zdaniem Henryka Szylara - pasjonata turystyki rowerowej górskiej, Polacy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »