Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Audycje z powiatu nyskiego

Audycje z powiatu nyskiego

2018-03-19, 18:44 Autor: Dorota Kłonowska

340 skazanych pracuje, około 200. się uczy. Nyski zakład karny na rzecz miasta i regionu

Major Henryk Hoc [Fot.Dorota Kłonowska]
Major Henryk Hoc [Fot.Dorota Kłonowska]
Major Henryk Hoc w nyskim studiu Radia Opole [Fot.Dorota Kłonowska]
Major Henryk Hoc w nyskim studiu Radia Opole [Fot.Dorota Kłonowska]
Wystawa prac osadzonych w Muzeum Powiatowym w Nysie [Fot.Dorota Kłonowska]
Wystawa prac osadzonych w Muzeum Powiatowym w Nysie [Fot.Dorota Kłonowska]
- Wśród 700 osadzonych w nyskim zakładzie karnym, co drugi pracuje. Z wyliczeń wynika, że w ubiegłym roku przekazaliśmy do Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych, oraz do Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy 993.661 zł. Same prace społeczne na rzecz mieszkańców szacujemy na ok. 200 tys. zł - mówi major Henryk Hoc – rzecznik prasowy dyrektora nyskiego zakładu karnego i zarazem zastępca kierownika działu penitencjarnego.
Praca i nauka skazanych, to jedna z metod resocjalizacyjno – wychowawczych. Zakład Karny w Nysie należy do tzw. I kategorii, co oznacza, że trafiają tam więźniowie, którzy po raz pierwszy odbywają karę pozbawienia wolności, a także młodociani, czyli w wieku do 21 lat. Na pięć oddziałów mieszkalnych, trzy są półotwarte.
- 178 skazanych pracuje u nas odpłatnie w ramach prac porządkowych i pomocniczych na rzecz naszego zakładu, a także będąc zatrudnionymi w czterech zewnętrznych firmach, które mają u nas swoje filie. Kolejna grupa 162 skazanych nie otrzymuje wynagrodzenia za swoją pracę, a chodzi głównie o prace porządkowe i społeczne – w tym na rzecz miasta i regionu. Nikogo nie trzeba namawiać, takie wyjście poza teren jednostki, to dla nich nagroda, ale też nie każdy osadzony kwalifikuje się do takiej formy zatrudnienia – mówi major Henryk Hoc.
W nyskim zakładzie karnym działa też Centrum Kształcenia Ustawicznego – jedyna taka placówka w okręgu opolskim i jedna z osiemnastu w Polsce. Kształci się tam około dwustu osadzonych na różnych poziomach – do zdania matury włącznie. Wśród kilkunastu zawodów, jakie można zdobyć, niedawno uruchomiono specjalność technik informatyk. Absolwenci szkoły otrzymują zaświadczenia i świadectwa bez adnotacji, że miejscem nauki był zakład karny.
ZK w Nysie realizuje też wiele projektów skierowanych do osadzonych, m.in. zakończony 7 marca kurs opiekuna osób starszych. Więźniowie wspomagają nyskie hospicjum, paczkowski dom dziecka, zbierają nakrętki w ramach akcji charytatywnych. Także w nyskim zakładzie odbywa się rokrocznie Ogólnopolski Konkurs Poezji Więziennej – LIRNIK.
- Wszystkie te zajęcia, nauka i praca służą rozwojowi i resocjalizacji skazanych, aby łatwiej odnaleźli się w życiu po wyjściu na wolność. Teraz czekamy na wiosnę i znowu będzie nas można zobaczyć przy różnych pracach porządkowych – mówi rzecznik zakładu karnego.
Henryk Hoc w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-09-29, godz. 10:25, Audycje z powiatów Uśmiechnięte „Babie Lato w Górach Opawskich” Głuchołazy, od kilku dni posiadające tytuł „Miasta Orderu Uśmiechu”, spodziewają się około tysiąca chętnych do uczestnictwa w X Jubileuszowym Rajdzie Kolarsko-Pieszym Babie Lato w Górach Opawskich. Jego pomysłodawcą i organizatorem… » więcej 2018-09-24, godz. 10:10, Audycje z powiatów Adrian Dwornicki – w poszukiwaniu europejskiego dziedzictwa Adrian Dwornicki, to historyk i regionalista od dziecka związany z Otmuchowem. Mimo młodego wieku ma w swoim dorobku kilka publikacji o tym mieście, jak też o polsko - czeskim pograniczu. Ostatnio uczestniczył w otwarciu tzw. kapsuł… » więcej 2018-09-16, godz. 20:00, Audycje z powiatów Anatol Bukała „Zasłużony dla turystyki” w kraju i dla OROT-u Anatol Bukała - szef wydziału kultury, sportu i turystyki UM w Nysie - znalazł się w gronie 3 osób uhonorowanych na jubileuszowej gali Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej odznaką „Za zasługi dla turystyki”. To najwyższe… » więcej 2018-09-10, godz. 08:14, Audycje z powiatów EDD na polsko – czeskim pograniczu. W Czechach świętują raczej w dużych miastach - W 2017r rekord pobiła Francja - tam w obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa wzięło udział 12 mln osób. W Niemczech 4 mln, w Czechach ponad milion. Najwięcej wydarzeń jest w dużych aglomeracjach, jak Praga, Ostrava, czy Brno. U nas… » więcej 2018-09-09, godz. 14:43, Audycje z powiatów Czesi gubią się na polskich ścieżkach i szlakach. Brakuje tablic - Powinniśmy się uczyć od Czechów czytelnego oznakowywania tras i ścieżek. My u nich wszędzie trafiamy, oni w Polsce się gubią - mówi Henryk Szylar, który codziennie jeździ rowerem do Czech. » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »