Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Audycje z powiatu nyskiego

Audycje z powiatu nyskiego

2018-03-19, 18:44 Autor: Dorota Kłonowska

Jest turystyczny klaster po stronie czeskiej, będzie po polskiej

Daniel Palimąka [Fot.Dorota Kłonowska]
Daniel Palimąka [Fot.Dorota Kłonowska]
- Czesi od 10 lat mają u siebie skoncentrowaną grupę przedsiębiorstw zajmujących się turystyką, która współpracuje, wprowadza systemy rabatowe, wymienia się informacjami, co wydatnie wpływa na rozwój turystyki. My na spotkaniu w Prudniku (15.03) w ramach Euroregionu PRADZIAD złożyliśmy wniosek o dofinansowanie podobnych działań na polskim pograniczu – mówi Daniel Palimąka z zarządu powiatu nyskiego.
Takim projektem są zainteresowane powiaty uczestniczące w spotkaniu, jak: krapkowicki, nyski, prudnicki, kędzierzyńsko-kozielski i głubczycki. Szczegóły będą omawiane już na kolejnych posiedzeniach Euroregionu PRADZIAD.
Z Danielem Palimąką rozmawiamy także o rozpoczęciu kolejnego etapu prac w ramach transgranicznego projektu budowy drogi z Nysy do Pisecnej. To zadanie wartości ok.5 mln euro, które powiat nyski na razie zrealizował w połowie.
- Zaczęliśmy od nyskich ulic: Krawieckiej i Długosza, potem była Biała Nyska, Koperniki i dalej będą kolejne miejscowości aż do granicy państwa. Powstaje nie tylko nowa nawierzchnia, także ronda, ścieżki rowerowe, odwodnienie, oświetlenie, cała nowa infrastruktura. Wsłuchujemy się w uwagi mieszkańców i dokładamy do tego zadania z własnego budżetu – będzie to ok. 2-3 mln zł. Chodzi o to, aby było bezpiecznie nie tylko na drodze do Czech, lecz także dla mieszkańców w ich miejscowościach – mówi Palimąka.
Powiat nyski realizuje wiele transgranicznych projektów, mimo, że nie ma podpisanej umowy partnerskiej z żadnym regionem w Czechach.
- Tam nie ma powiatów, a zawsze staramy się współpracować ze zbliżonymi terytorialnie obszarami - wyjaśnia Palimąka.
Gość programu POGRANICZE często odwiedza Czechy prywatnie. Jest bowiem zapalonym miłośnikiem koni i pośredniczy w nawiązywaniu kontaktów pomiędzy stadninami i ośrodkami jeździeckimi.
- To moja pasja, której efektem będzie książka ”Jeździectwo i hodowla koni na pograniczu nysko – jesenickim” – zapowiada Daniel Palimąka.
-
Daniel Palimąka w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-03-14, godz. 23:30, Audycje z powiatów Remigiusz Kamiński: rewitalizacji fortów uczmy się od sąsiadów Remigiusz Kamiński jest inżynierem wojskowym, miłośnikiem nyskich fortyfikacji, który penetruje je od 1962r i twierdzi, że nie ma lochu, do którego by nie zaglądnął. Jest też entuzjastą ochrony przyrody, bowiem to kolejny, po fortecznych… » więcej 2018-03-14, godz. 23:29, Audycje z powiatów Szkole w Białej Nyskiej niż demograficzny niestraszny - W naszym Zespole Szkolno - Przedszkolnym mamy 110 uczniów i 75 przedszkolaków. Wioska jest nieduża, ale uczęszczają do nas dzieci z sąsiednich miejscowości, a nawet niektórzy rodzice dowożą swoje pociechy nawet z Nysy. Widocznie… » więcej 2018-03-08, godz. 10:35, Audycje z powiatów „Cztery pory roku” w WTZ w Głuchołazach. Teatr Równości dla niepełnosprawnych - To było doświadczenie, którego nigdy nie zapomnę i chcę dalej realizować unijne projekty skierowane do środowiska osób niepełnosprawnych - mówi nysanka Aniela Łabuś z fundacji Pióro i Pazur. Właśnie zakończyła się realizacja… » więcej 2018-03-08, godz. 10:34, Audycje z powiatów Pogranicze okiem archeologa. Polacy i Czesi razem od neolitu Początki osadnictwa na obecnych terenach polsko - czeskiego pogranicza sięgają czasów neolitu, czyli 6 - 7 tysięcy lat wstecz. Z tego okresu pochodzą archeologiczne znaleziska świadczące o tym, że przybywały tu ludy naddunajskie… » więcej 2018-02-28, godz. 19:34, Audycje z powiatów Stravenki i studencka kolej. Nyska PWSZ współpracuje z 8 uczelniami w Czechach Wśród 192 umów partnerskich, podpisanych z uczelniami z całego świata w 31 krajach, PWSZ w Nysie zawarła takie porozumienia z ośmioma „sąsiedzkimi” uniwersytetami znajdującymi się w Czechach. Na równi są zainteresowane obie… » więcej
14151617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »