- Czesi od 10 lat mają u siebie skoncentrowaną grupę przedsiębiorstw zajmujących się turystyką, która współpracuje, wprowadza systemy rabatowe, wymienia się informacjami, co wydatnie wpływa na rozwój turystyki. My na spotkaniu w Prudniku (15.03) w ramach Euroregionu PRADZIAD złożyliśmy wniosek o dofinansowanie podobnych działań na polskim pograniczu – mówi Daniel Palimąka z zarządu powiatu nyskiego.
Takim projektem są zainteresowane powiaty uczestniczące w spotkaniu, jak: krapkowicki, nyski, prudnicki, kędzierzyńsko-kozielski i głubczycki. Szczegóły będą omawiane już na kolejnych posiedzeniach Euroregionu PRADZIAD.
Z Danielem Palimąką rozmawiamy także o rozpoczęciu kolejnego etapu prac w ramach transgranicznego projektu budowy drogi z Nysy do Pisecnej. To zadanie wartości ok.5 mln euro, które powiat nyski na razie zrealizował w połowie.
- Zaczęliśmy od nyskich ulic: Krawieckiej i Długosza, potem była Biała Nyska, Koperniki i dalej będą kolejne miejscowości aż do granicy państwa. Powstaje nie tylko nowa nawierzchnia, także ronda, ścieżki rowerowe, odwodnienie, oświetlenie, cała nowa infrastruktura. Wsłuchujemy się w uwagi mieszkańców i dokładamy do tego zadania z własnego budżetu – będzie to ok. 2-3 mln zł. Chodzi o to, aby było bezpiecznie nie tylko na drodze do Czech, lecz także dla mieszkańców w ich miejscowościach – mówi Palimąka.
Powiat nyski realizuje wiele transgranicznych projektów, mimo, że nie ma podpisanej umowy partnerskiej z żadnym regionem w Czechach.
- Tam nie ma powiatów, a zawsze staramy się współpracować ze zbliżonymi terytorialnie obszarami - wyjaśnia Palimąka.
Gość programu POGRANICZE często odwiedza Czechy prywatnie. Jest bowiem zapalonym miłośnikiem koni i pośredniczy w nawiązywaniu kontaktów pomiędzy stadninami i ośrodkami jeździeckimi.
- To moja pasja, której efektem będzie książka ”Jeździectwo i hodowla koni na pograniczu nysko – jesenickim” – zapowiada Daniel Palimąka.
-