Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Audycje z powiatu nyskiego

Audycje z powiatu nyskiego

2018-03-14, 23:29 Autor: Dorota Kłonowska

Szkole w Białej Nyskiej niż demograficzny niestraszny

Mariola Giera [Fot.Dorota Kłonowska]
Mariola Giera [Fot.Dorota Kłonowska]
Szkoła w Białej Nyskiej [Fot.Dorota Kłonowska]
Szkoła w Białej Nyskiej [Fot.Dorota Kłonowska]
- W naszym Zespole Szkolno – Przedszkolnym mamy 110 uczniów i 75 przedszkolaków. Wioska jest nieduża, ale uczęszczają do nas dzieci z sąsiednich miejscowości, a nawet niektórzy rodzice dowożą swoje pociechy nawet z Nysy. Widocznie im się u nas podoba – mówi Mariola Giera – dyrektor placówki.
Mariola Giera zapewnia, że opadły już emocje po ostatnim wydarzeniu, jakim było wykopanie tuż przy szkole ponad stu niewybuchów.
- To były traumatyczne przeżycia i żartowaliśmy potem, że „bombowo” zaczęliśmy nowy rok szkolny. Faktem jest, że mówiła o tym cała Polska, bo tuż przed drzwiami szkoły koparka, która przygotowywała teren pod nowe boisko wykopała pierwsze pociski. Jednak szybka i konkretna akcja gminy – saperzy, specjalistyczne firmy – pozwoliła dokładnie spenetrować cały teren i teraz już jesteśmy bezpieczni – mówi Mariola Giera.
Wkrótce nowe boisko będzie oddane do użytku wraz z placem zabaw, a już działa nowa kuchnia w przedszkolu. W planie ma ona także obsługiwać uczniów. Szkoła prowadzi także nietypową bibliotekę, gdyż jest to połączenie biblioteki szkolnej z filią biblioteki miejskiej.
- Wioska nie ma świetlicy, zatem nasza działalność integruje mieszkańców, włączamy się we wszystkie inicjatywy Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Wsi Biała Nyska. Pomagają nam organizować i finansować wycieczki, my w zamian np. współorganizujemy Noc Świętojańską. Poza tym mieszkańcy, a szczególnie rodzice, bardzo chętnie włączają się w pomoc szkole. To integruje lokalną społeczność – mówi dyrektorka.
Placówka w Białej Nyskiej słynie tez z pozyskiwania unijnych pieniędzy, opracowuje projekty, które urozmaicają ofertę kształcenia.
- To także ogrom pracy nauczycieli, którzy nie szczędzą wolnego czasu na takie działania. Ale są i problemy. Ostatnie badania wykazały, że u nas, jak w wielu szkołach i przedszkolach, narasta problem logopedyczny wśród dzieci. Trudno przesądzać, ale na pewno duży wpływ ma tu komputeryzacja życia, wysiadywanie przed telewizorem i zabiegani rodzice, którzy nie zawsze mogą poświęcić dziecku więcej czasu. Zatem stało się to naszym zadaniem, aby pomóc dzieciakom w swobodnym wysławianiu się – mówi Giera.
Mariola Giera w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-03-14, godz. 23:30, Audycje z powiatów Remigiusz Kamiński: rewitalizacji fortów uczmy się od sąsiadów Remigiusz Kamiński jest inżynierem wojskowym, miłośnikiem nyskich fortyfikacji, który penetruje je od 1962r i twierdzi, że nie ma lochu, do którego by nie zaglądnął. Jest też entuzjastą ochrony przyrody, bowiem to kolejny, po fortecznych… » więcej 2018-03-08, godz. 10:35, Audycje z powiatów „Cztery pory roku” w WTZ w Głuchołazach. Teatr Równości dla niepełnosprawnych - To było doświadczenie, którego nigdy nie zapomnę i chcę dalej realizować unijne projekty skierowane do środowiska osób niepełnosprawnych - mówi nysanka Aniela Łabuś z fundacji Pióro i Pazur. Właśnie zakończyła się realizacja… » więcej 2018-03-08, godz. 10:34, Audycje z powiatów Pogranicze okiem archeologa. Polacy i Czesi razem od neolitu Początki osadnictwa na obecnych terenach polsko - czeskiego pogranicza sięgają czasów neolitu, czyli 6 - 7 tysięcy lat wstecz. Z tego okresu pochodzą archeologiczne znaleziska świadczące o tym, że przybywały tu ludy naddunajskie… » więcej 2018-02-28, godz. 19:34, Audycje z powiatów Stravenki i studencka kolej. Nyska PWSZ współpracuje z 8 uczelniami w Czechach Wśród 192 umów partnerskich, podpisanych z uczelniami z całego świata w 31 krajach, PWSZ w Nysie zawarła takie porozumienia z ośmioma „sąsiedzkimi” uniwersytetami znajdującymi się w Czechach. Na równi są zainteresowane obie… » więcej
14151617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »