Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Audycje z powiatu nyskiego

Audycje z powiatu nyskiego

2018-03-14, 23:29 Autor: Dorota Kłonowska

Szkole w Białej Nyskiej niż demograficzny niestraszny

Mariola Giera [Fot.Dorota Kłonowska]
Mariola Giera [Fot.Dorota Kłonowska]
Szkoła w Białej Nyskiej [Fot.Dorota Kłonowska]
Szkoła w Białej Nyskiej [Fot.Dorota Kłonowska]
- W naszym Zespole Szkolno – Przedszkolnym mamy 110 uczniów i 75 przedszkolaków. Wioska jest nieduża, ale uczęszczają do nas dzieci z sąsiednich miejscowości, a nawet niektórzy rodzice dowożą swoje pociechy nawet z Nysy. Widocznie im się u nas podoba – mówi Mariola Giera – dyrektor placówki.
Mariola Giera zapewnia, że opadły już emocje po ostatnim wydarzeniu, jakim było wykopanie tuż przy szkole ponad stu niewybuchów.
- To były traumatyczne przeżycia i żartowaliśmy potem, że „bombowo” zaczęliśmy nowy rok szkolny. Faktem jest, że mówiła o tym cała Polska, bo tuż przed drzwiami szkoły koparka, która przygotowywała teren pod nowe boisko wykopała pierwsze pociski. Jednak szybka i konkretna akcja gminy – saperzy, specjalistyczne firmy – pozwoliła dokładnie spenetrować cały teren i teraz już jesteśmy bezpieczni – mówi Mariola Giera.
Wkrótce nowe boisko będzie oddane do użytku wraz z placem zabaw, a już działa nowa kuchnia w przedszkolu. W planie ma ona także obsługiwać uczniów. Szkoła prowadzi także nietypową bibliotekę, gdyż jest to połączenie biblioteki szkolnej z filią biblioteki miejskiej.
- Wioska nie ma świetlicy, zatem nasza działalność integruje mieszkańców, włączamy się we wszystkie inicjatywy Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Wsi Biała Nyska. Pomagają nam organizować i finansować wycieczki, my w zamian np. współorganizujemy Noc Świętojańską. Poza tym mieszkańcy, a szczególnie rodzice, bardzo chętnie włączają się w pomoc szkole. To integruje lokalną społeczność – mówi dyrektorka.
Placówka w Białej Nyskiej słynie tez z pozyskiwania unijnych pieniędzy, opracowuje projekty, które urozmaicają ofertę kształcenia.
- To także ogrom pracy nauczycieli, którzy nie szczędzą wolnego czasu na takie działania. Ale są i problemy. Ostatnie badania wykazały, że u nas, jak w wielu szkołach i przedszkolach, narasta problem logopedyczny wśród dzieci. Trudno przesądzać, ale na pewno duży wpływ ma tu komputeryzacja życia, wysiadywanie przed telewizorem i zabiegani rodzice, którzy nie zawsze mogą poświęcić dziecku więcej czasu. Zatem stało się to naszym zadaniem, aby pomóc dzieciakom w swobodnym wysławianiu się – mówi Giera.
Mariola Giera w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-12-31, godz. 11:38, Audycje z powiatów Złote prosię i „Jezisek”, czyli święta po czesku O świątecznych zwyczajach u czeskich sąsiadów opowiada w programie Pogranicze Zdzisław Baran. To sekretarz powiatu nyskiego, zarazem mieszkaniec Głuchołaz, były burmistrz i przewodniczący głuchołaskiej RM. Przede wszystkim jednak… » więcej 2018-12-31, godz. 11:38, Audycje z powiatów Jubileuszowy rok na pograniczu świętuje Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz Jubileusz 30 - lecia obchodzi głuchołaskie Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz, a także w grudniu, minęło 70 lat od przejazdu pierwszego pociągu z Czechosłowacji przez Głuchołazy. » więcej 2018-12-22, godz. 16:30, Audycje z powiatów Sylwester na Kopie Biskupiej, Śnieżniku, Strzelińcu, czy na Borówkowej? O świąteczne plany nyskiego PTTK Tryton pytamy jego szefa Marcina Nowaka. Nadchodzące dni będą pełne atrakcji, bo nie każdy spędza święta w domowych pieleszach. » więcej 2018-12-22, godz. 16:20, Audycje z powiatów Marcin Husak o świątecznych zwyczajach w Czechach Marcin Husak, to regionalista, autor książek, przewodnik turystyczny i kierownik Centrum Tradycji Tkackich w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Nam opowiada o tradycjach świątecznych na pograniczu, które stanowi kulturowy tygiel. » więcej 2018-12-10, godz. 15:17, Audycje z powiatów Elżbieta Jaskólska: "Kto jak nie my" Działająca w Nysie grupa wsparcia dla rodzin osób niepełnosprawnych zrzesza kilkadziesiąt osób. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »