- Zadziwia mnie aktywność Czechów w dziedzinie kultury. Kupują bilety na nasze spektakle i kabarety, śledzą przez Internet wszystkie wydarzenia, które organizujemy, są doskonale zorientowani i chętnie przyjeżdżają do Nyskiego Domu Kultury. Teraz my postanowiliśmy rozpocząć „monitoring” zainteresowania nysan propozycjami placówek kultury w przygranicznych, czeskich miastach. Może wyjdą z tego kolejne propozycje współpracy? – zastanawia się Marek Kędzierski, dyrektor NDK.
Placówka realizuje 18 projektów (niektóre właśnie się zakończyły, inne trwają) z udziałem czeskich partnerów lub adresowanych także do Czechów. Są wśród nich rozrywkowe, jak np.” Polsko – Czeska Miss 50+”, jak też nawiązujące do wspólnej historii pogranicza. Przykładem „Dom dwóch kultur”, dot. wymiany kulturalnej pomiędzy seniorami z Polski i Czech, który przebiega w ramach kilku paneli tematycznych - kino i teatr, sport i turystyka, zajęcia kulinarne, wspomaganie psychospołeczne, rękodzieło. Inny to „Chrześcijańskie przystanki pogranicza”, polegający na wspólnej organizacji sympozjów, spotkań (Bila Voda, Nysa, Javornik) i badaniu historycznej przeszłości pogranicza). W realizacji jest także projekt „Współpraca instytucjonalna” - realizacja filmów obrazujących życie w Czechach. Powstało ich już kilka, głównie dotyczą środowiska seniorów, m.in. opieki nad osobami starszymi w Mikulovicach. Aktualnie jest realizowany kolejny projekt dotyczący działalności poradni rodzinnych - we współpracy z domem kultury w Jeseniku.
- Współpracujemy z kilkoma ośrodkami kultury w Czechach. Nie zawsze są to jakieś formalne umowy, po prostu odwiedzamy się, rozmawiamy, powstają jakieś konkretne propozycje. Czeskie rodziny odwiedzają Nysę, proszą o przewodników w Bastionie św. Jadwigi i zwiedzają nasze zabytki. Ja, jak i wielu nysan, jeździmy na weekendy do Czech. Uwielbiam nie tylko tamtejsze góry, ale przynajmniej raz w roku muszę odwiedzić Pragę. Tam doskonale się „resetuję” – mówi Kędzierski.
Aktualnie powstał pomysł organizacji polsko – czeskich mistrzostw gry w brydża i szachy. Będzie też wystawiana „Ania z Zielonego Wzgórza” z myślą o widowni czeskiej. NDK oczekuje też sąsiadów zza miedzy na najbliższych spektaklach i koncertach. Zawsze zaprasza także oficjalne, czeskie delegacje na ważne uroczystości upamiętniające rocznice i wydarzenia historyczne. Najbliższe, to obchody (1 marca) Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Już wystosowano zaproszenia do przyjaciół zza miedzy.