Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Audycje z powiatu nyskiego

Audycje z powiatu nyskiego

2018-02-14, 09:16 Autor: Dorota Kłonowska

Krzysztof Herman: Czesi to nasi najukochańsi wrogowie

Krzysztof Herman (trzeci z lewej) [Fot. Twierdza Nysa]
Krzysztof Herman (trzeci z lewej) [Fot. Twierdza Nysa]
Krzysztof Herman na Forcie II [Fot.Dorota Kłonowska[
Krzysztof Herman na Forcie II [Fot.Dorota Kłonowska[
[Fot.Dorota Kłonowska]
[Fot.Dorota Kłonowska]
Na polu bitwy stoją po przeciwnej stronie barykady i strzelają do siebie z armat. Na co dzień od lat nie ma lepszych przyjaciół, jak nyscy legioniści z legionów polsko- włoskich i czeskie wojska rekonstrukcyjne ze Zlatych Hor oraz garda javornicka.
- Od Czechów wszystko się zaczęło. My, jako miłośnicy nyskich fortyfikacji, zaprosiliśmy w 2001 roku na seminarium do Nysy gardę zlatohorską i oniemieliśmy, widząc ich mundury, uzbrojenie i to, jak potrafią z entuzjazmem odtwarzać historię i zarazem bawić się. Zaczęliśmy ich podglądać, fotografować z ukrycia i wkrótce sami mieliśmy już stroje i broń. Wtedy wszystko było jeszcze nieudolne, nie było tak powszechnego Internetu, wzorców historycznych, dzisiaj się z tego śmiejemy, że wyglądaliśmy, jak clowni – mówi Krzysztof Herman.

Obecnie czeskie i nyskie wojska rekonstrukcyjne spotykają się zarówno na polach walk całej Europy, jak i prywatnie, po obu stronach granicy. Czesi najbardziej lubią odwiedzać nyskie fortyfikacje, którymi są zachwyceni, bo takiego skarbu u siebie nie posiadają.

- Bardzo nam fortów zazdroszczą, mówią, że gdyby mieli takie u siebie, to zrobiliby z nich „perełkę” – mówi Krzysztof Herman, który jest dzierżawcą Fortu II, prezesem Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji i Komendantem Fundacji Twierdza Nysa.

Z komendantem rozmawiamy także o zagospodarowaniu fortu, planach na ten rok, współpracy z gminą, ale również o prywatnych pasjach i związkach z Czechami. Krzysztof Herman żartuje, że się „wżenił” w pół - czeską rodzinę, bowiem teść jest emerytowanym, czeskim policjantem, a teściowa – Polka, przez wiele lat była szefową przejścia granicznego. Teraz wszyscy mieszkają w Głuchołazach, zatem na pograniczu.

- Teść do teraz mówi tylko po czesku, ale rozumie język polski, teściowa mówi po polsku, ale rozumie czeski. A w mundurze legionisty chodzę nie tylko ja, także moje dzieci i małżonka. Najpierw była markietanką, teraz jest żołnierzem. Razem jeździmy na bitwy i parady – mówi Herman.
Krzysztof Herman w rozmowie z Dorotą Klonowską

Zobacz także

2018-04-30, godz. 12:37, Audycje z powiatów Nyska PWSZ katalizatorem współpracy transgranicznej To nowe hasło promocyjne nyskiej uczelni zawodowej, która wkrótce podpisze oficjalną umowę o współpracy ze swoim jesenickim partnerem, a już w październiku czeka na studentów z Czech. » więcej 2018-04-30, godz. 10:19, Audycje z powiatów Smaki pogranicza Eweliny i Marcina Pinkowskich - Nasze podróże są jak wielka bombonierka. Najpierw jedna czekoladka, potem nabieramy ochotę na coraz więcej i więcej. Pogranicze, to dla nas miejsce szczególne, bo wiąże się z osobistymi wspomnieniami jeszcze z czasów narzeczeństwa… » więcej 2018-04-23, godz. 15:45, Audycje z powiatów Prudnik i Krnov połączone sportem, muzyką i sztuką „Sztuka nas łączy” - taki projekt realizuje obecnie Prudnik ze swoim miastem partnerskim - Krnovem. Każda z gmin otrzymała na to przedsięwzięcie po 20 tys. euro. » więcej 2018-04-23, godz. 12:12, Audycje z powiatów Nysa – demograficzną Polską w pigułce? „Sytuacja demograficzna jako wyzwanie dla polityki społecznej i gospodarczej na przykładzie miasta Nysa oraz powiatu nyskiego - stan obecny i perspektywy” - taką ogólnopolską konferencję zorganizowano (19-20.04) w Nysie. Tamtejszy… » więcej 2018-04-23, godz. 10:08, Audycje z powiatów Nie ma dyskusji o demografii bez seniorów. Ryszard Rogowski o potrzebach najstarszych nysan - Nasi seniorzy najczęściej domagają się powstania nowego, przestronnego Domu Dziennego Pobytu, chcą też oddziału geriatrycznego w nyskim szpitalu, albo przynajmniej poradni geriatrycznej. Na razie mamy obietnicę budowy domu - mówi… » więcej
9101112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »