Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Audycje z powiatu nyskiego

Audycje z powiatu nyskiego

2018-02-05, 19:03 Autor: Dorota Kłonowska

Zakłady się rozbudowują, a pracowników w Głuchołazach brak

Głuchołazy Zdrój [Fot.Paweł Konieczny]
Głuchołazy Zdrój [Fot.Paweł Konieczny]
Roman Sambor [Fot.Dorota Kłonowska]
Roman Sambor [Fot.Dorota Kłonowska]
O inwestycyjnym budżecie 2018 roku, rewitalizacji części zdrojowej Głuchołaz, dotacjach dla szkół, być może kolejnej podstawówce, a także wsparciu służącemu ochronie środowiska, rozmawiamy z wiceburmistrzem Głuchołaz Romanem Samborem.
98 mln zł po stronie dochodów i 105 mln po stronie wydatków – tak przedstawia się budżet gminy Głuchołazy na 2018 rok, w którym 20% zajmują inwestycje.

- Dożyliśmy czasów, gdy nasze zakłady się rozbudowują, chcą zatrudniać kolejne osoby, tymczasem nie ma pracowników. Od miesięcy szukamy jednego inżyniera do naszego magistratu, nawet po raz pierwszy dajemy anonsy w prasie. I nic. Obawiamy się też o nasze firmy, o ogłaszane przetargi, bo skoro nie ma ludzi do pracy, to plany rozbudowy mogą stanąć pod znakiem zapytania – mówi Roman Sambor.

Z burmistrzem rozmawiamy także o dotacjach dla szkół samorządowych, efektach fuzji gminnego LO i powiatowego Zespołu Szkół, a także o nowej siatce oświatowej, która ostatecznie ukształtuje się w lutym. Niewykluczone – jeśli taka będzie wola radnych – w Głuchołazach powstanie trzecia szkoła podstawowa.

Sambor z uznaniem wypowiada się także o nowym nabytku, czyli tężni, jaką zbudował powiat. Oprócz walorów zdrowotnych powinna stać się też istotnym czynnikiem promocyjnym miasta.

- Chcemy też sporo zainwestować w rozbudowę infrastruktury części zdrojowej Głuchołaz. Wprawdzie nie mamy statusu zdroju, ale jest tradycja i jest urokliwa część miasta, o którą musimy zadbać – dodaje wiceburmistrz.

To także troska o czystość środowiska. Od 1 lutego gmina przyjmuje wnioski od mieszkańców o dopłaty przy wymianie ogrzewania na ekologiczne. Można dostać nawet 4 tys. zł.
Roman Sambor w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-10-15, godz. 13:24, Audycje z powiatów Jak wycieczka, to na Pradziada doliną Białej Opawy Taką wycieczkę przy ostatnich, jesiennych promieniach słońca, poleca Kazimierz Staszków, krajoznawca, który wytyczył wiele szlaków turystycznych na polsko - czeskim pograniczu. » więcej 2018-10-15, godz. 11:25, Audycje z powiatów Przybywa regionalistów na polsko – czeskim pograniczu - Cieszę się, że coraz więcej młodych ludzi chce odkrywać historię pogranicza i to zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie. A jest co odkrywać, tym bardziej, że pogranicze, to nie tylko wąski pasek wzdłuż granicy państwa… » więcej 2018-10-08, godz. 16:59, Audycje z powiatów Euroregion PRADZIAD wydaje podręcznik do nauki czeskiego - To nie tylko książka, powstanie również płyta z nagraniem czeskich lektorów. Cieszę się, że jednym z nich będzie zaprzyjaźniona z nami Eva Czechova - zastępca dyrektora MIKS Krnov - mówi Joanna Korzeniowska - kierowniczka programowa… » więcej 2018-10-08, godz. 11:42, Audycje z powiatów Powstaje polsko - czeska wystawa o opozycji na Ziemi Jesenickiej i Nyskiej - To będzie duże wydarzenie, wystawa, jakiej jeszcze nie było. Temat trudny, ale nie można go unikać zwłaszcza, że wystawa będzie rocznicowa. Powstanie z okazji 30. rocznicy upadku totalitaryzmu w Czechosłowacji i Polsce. Już rozpoczęliśmy… » więcej 2018-09-29, godz. 12:05, Audycje z powiatów Jan Rotter z Jesenika o współpracy z polskimi seniorami i młodzieżą Jan Rotter jest dyrektorem Centrum Usług Socjalnych w Jeseniku, które zajmuje się szeroko pojętą opieką nad seniorami w Czechach. To zarówno prowadzenie mieszkań chronionych, jak też domów dziennego pobytu, czy Uniwersytetów III… » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »