Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Audycje z powiatu nyskiego

Audycje z powiatu nyskiego

2017-10-09, 15:03 Autor: Dorota Kłonowska (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Hala sportowa, Mieszkania Plus, nowe kąpielisko i rewitalizacja byłej FSO. Bogdan Wyczałkowski o największych, nyskich inwestycjach

Bogdan Wyczałkowski [fot. Dorota Kłonowska]
Bogdan Wyczałkowski [fot. Dorota Kłonowska]
Mieszkania plus - wizualizacja [fot. UM Nysa]
Mieszkania plus - wizualizacja [fot. UM Nysa]
Kąpielisko miejskie - wizualizacja [fot. UM Nysa]
Kąpielisko miejskie - wizualizacja [fot. UM Nysa]
Hala sportowa [fot. UM Nysa]
Hala sportowa [fot. UM Nysa]
Tereny byłej FSO [fot. UM Nysa]
Tereny byłej FSO [fot. UM Nysa]
- To inwestycje wielomilionowe, które już prowadzimy, albo jesteśmy w trakcie przetargów i dopinania spraw na przysłowiowy ostatni guzik - mówił w programie DAB+ z powiatu nyskiego Bogdan Wyczałkowski - prezes niedawno utworzonej spółki gminnej - Agencji Rozwoju Nysy. To spółka - moloch, która zajmuje się niemal wszystkimi inwestycjami w gminie, a rozmawialiśmy o tych największych i najważniejszych dla mieszkańców.
Hala sportowa przy ul. Sudeckiej jest już gotowa. Nie została do tej pory otwarta tylko dlatego,że trwają jeszcze ostatnie odbiory techniczne, ale powinno to nastąpić jeszcze w październiku. Inwestycja ponad 20 - milionowa, ale po zwrocie podatku VAT i innych potrąceń, "na czysto" będzie kosztowała gminę prawie o połowę mniej. Tak zapewnia Bogdan Wyczałkowski. Obiekt ma kilka boisk do uprawiania różnych dyscyplin sportowych, ale będzie służyć nie tylko jako obiekt sportowy - także do organizacji masowych imprez różnego rodzaju - kulturalnych, czy targów. Hala ma być wykorzystywana przez cały rok.

- Październik, to także ostatnie przymiarki do rozpoczęcia budowy Mieszkań Plus. Powstaną takie bloki u zbiegu ulic Franciszkańskiej i Grodkowskiej. Tu procedura jest dość skomplikowana, ale wszystko idzie zgodnie z planem i niedługo ruszy budowa. Natomiast już powstają mieszkania socjalne z adaptacji koszarowca - mówi prezes Agencji.

Największym obecnie wyzwaniem jest rewitalizacja kąpieliska miejskiego w Nysie przy ul. Ujejskiego. To kolejne kilkanaście mln zł, była także potrzeba zwiększenia finansowej puli na tel cel po pierwszym, nieudanym przetargu. Okazało się,że inwestycja jest niedoszacowana, a powodem obecna podwyżka cen na rynku. Kąpielisko zostanie przebudowane, powstanie druga niecka, zjeżdżalnie i cała towarzysząca infrastruktura. Ma powstać w rekordowym tempie, bo projekt zakłada jego otwarcie już w przyszłym roku.

ARN przystąpiła też do rewitalizacji terenów po byłej FSO, na co gmina otrzymała 5 mln zł z RPO. Powstaną nowe drogi, oświetlenie i towarzysząca infrastruktura.
- Już jest budowana droga pieszo - rowerowa, która przetnie były zakład, a będzie skrótem do centrum miasta dla mieszkańców osiedla przy ul. Słowiańskiej - mówi Bogdan Wyczałkowski.
Z Bogdanem Wyczałkowskim rozmawia Dorota Kłonowska

Zobacz także

2018-03-14, godz. 23:30, Audycje z powiatów Remigiusz Kamiński: rewitalizacji fortów uczmy się od sąsiadów Remigiusz Kamiński jest inżynierem wojskowym, miłośnikiem nyskich fortyfikacji, który penetruje je od 1962r i twierdzi, że nie ma lochu, do którego by nie zaglądnął. Jest też entuzjastą ochrony przyrody, bowiem to kolejny, po fortecznych… » więcej 2018-03-14, godz. 23:29, Audycje z powiatów Szkole w Białej Nyskiej niż demograficzny niestraszny - W naszym Zespole Szkolno - Przedszkolnym mamy 110 uczniów i 75 przedszkolaków. Wioska jest nieduża, ale uczęszczają do nas dzieci z sąsiednich miejscowości, a nawet niektórzy rodzice dowożą swoje pociechy nawet z Nysy. Widocznie… » więcej 2018-03-08, godz. 10:35, Audycje z powiatów „Cztery pory roku” w WTZ w Głuchołazach. Teatr Równości dla niepełnosprawnych - To było doświadczenie, którego nigdy nie zapomnę i chcę dalej realizować unijne projekty skierowane do środowiska osób niepełnosprawnych - mówi nysanka Aniela Łabuś z fundacji Pióro i Pazur. Właśnie zakończyła się realizacja… » więcej 2018-03-08, godz. 10:34, Audycje z powiatów Pogranicze okiem archeologa. Polacy i Czesi razem od neolitu Początki osadnictwa na obecnych terenach polsko - czeskiego pogranicza sięgają czasów neolitu, czyli 6 - 7 tysięcy lat wstecz. Z tego okresu pochodzą archeologiczne znaleziska świadczące o tym, że przybywały tu ludy naddunajskie… » więcej 2018-02-28, godz. 19:34, Audycje z powiatów Stravenki i studencka kolej. Nyska PWSZ współpracuje z 8 uczelniami w Czechach Wśród 192 umów partnerskich, podpisanych z uczelniami z całego świata w 31 krajach, PWSZ w Nysie zawarła takie porozumienia z ośmioma „sąsiedzkimi” uniwersytetami znajdującymi się w Czechach. Na równi są zainteresowane obie… » więcej
14151617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »