Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2023-07-10, 20:14 Autor: Jan Poniatyszyn

Zarobki w samorządach przestały konkurować z płacami w prywatnych firmach

[fot.Pixabaya]
[fot.Pixabaya]
Praca na urzędniczym etacie w opolskich samorządach jest coraz mniej lukratywnym zajęciem. Od lipca minimalne wynagrodzenie zasadnicze w pierwszej kategorii zaszeregowania takiego pracownika wynosi 3300 zł.
Nowe stawki płac w samorządach wprowadziło rozporządzenie rządu. Natomiast możliwości płacowe gmin i powiatów uzależnione są od ich dochodów.

- Planując tegoroczny budżet gminy uwzględniliśmy ustawowe podwyżki płac - wyjaśnia burmistrz Głuchołaz Edward Szupryczyński. – Każdy otrzymał w styczniu 480 złotych i 120 w lipcu. Zabezpieczone było 600 złotych brutto do pensji zasadniczej. Były lata, że to wszystko się spłaszczyło, gdy nagle najniższe wynagrodzenie poszło w górę, a nie stać nas było wszystkim pracownikom dać podwyżki. Wówczas osoby z najniższych stanowisk zaczęły zarabiać tyle, co urzędnik odpowiadający za milionowe inwestycje.

Problemem samorządowców stają się urzędnicze wakaty na stanowiskach, gdzie wymagane są specjalistyczne uprawnienia. Szczególnie dotyczy to prowadzenia spraw związanych z budownictwem.

– Blisko rok poszukiwaliśmy geodety – wskazuje starosta prudnicki Radosław Roszkowski. – Udało nam się rozstrzygnąć konkurs i mamy geodetę powiatowego, naczelnika wydziału. Miniony rok był rzeczywiście trudny. Powstały pewne zaległości. Trudności z zatrudnieniem geodetów z uprawnieniami wynikają z faktu, że poziom wynagrodzeń, które mogą zaoferować samorządy, dalece odbiega od tego w prywatnych firmach.

Decyzją rady ministrów samorządy lokalne otrzymają dodatkowo ponad 14 mld zł. Dochody te mają wesprzeć realizację zadań publicznych. Samorządy same zdecydują, na co przeznaczą te pieniądze.
Edward Szupryczyński
Radosław Roszkowski

Zobacz także

2024-01-03, godz. 19:03, Wiadomości z regionu Gminy zwlekają z wdrożeniem e-doręczeń. "Mamy teraz inne priorytety" Niektóre opolskie samorządy zwlekają z wdrożeniem nowych rozwiązań ustawy o doręczeniach elektronicznych. Usługa umożliwi kontakt z urzędami, w tym przesyłanie dokumentów, bez odwiedzania poczty. » więcej 2024-01-02, godz. 20:00, Gospodarka Samorządowcy liczą na dofinansowania z funduszy unijnych lokalnych inwestycji Samorządy lokalne z Opolszczyzny liczą, że w tym roku ich budżety jeszcze mocniej zostaną zasilone przez fundusze unijne. Nadzieje na to daje przekazanie przez Brukselę pierwszych pieniędzy z KPO. Dofinansowanie z tego źródła biorą… » więcej 2024-01-02, godz. 19:15, Wiadomości z regionu Prudnik: budynek koszarowy sprzedany. Będzie przeznaczony na cele usługowe i mieszkaniowe Nieużytkowany od dziesięcioleci obiekt w dawnych koszarach wojskowych sprzedała gmina Prudnik. To ostatni tak duży budynek mieszkalno-biurowy dawnego garnizonu, który pozostawał niezagospodarowany. Do przetargu ustanego zgłosił się… » więcej 2023-12-29, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Zastrzeżenie numeru PESEL. Zainteresowanie coraz niższe i problemy z jego wycofaniem Zainteresowanie zastrzeżeniem numeru PESEL wśród mieszkańców wyraźnie opadło. Dotyczy to również osób mieszkających na terenie województwa opolskiego. Jeszcze niedawno, w listopadzie, w urzędach gminnych tworzyły się długie… » więcej 2023-12-28, godz. 21:30, Wiadomości z regionu Prudnik: 2023 rok był udany dla lokalnych instytucji Mijający rok był dobry dla kultury, pomocy społecznej i edukacji w Prudniku - twierdzą zarządzający tymi instytucjami. » więcej
46474849505152
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »