Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2023-05-23, 21:10 Autor: Jan Poniatyszyn

Najpierw debata o stanie powiatu, później głosowanie ws. absolutorium dla zarządu

Siedziba starostwa w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Siedziba starostwa w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Informacje o sukcesach i porażkach samorządu zawiera raport o stanie powiatu prudnickiego za 2022 roku. M.in. na podstawie tego dokumentu radni ocenią pracę zarządu powiatu. W debacie podczas sesji absolutoryjnej głos mogą zabrać także mieszkańcy. Warunkiem jest pisemne zgłoszenie poparte podpisami co najmniej 150 osób.
- Mimo pandemii, trudności finansowych, wiele udało nam się zrobić - mówi wicestarosta prudnicki Janusz Siano. – M.in. zakończyliśmy restrukturyzację systemu oświaty. Przekształciliśmy szkolnictwo, a zabiegliśmy o to przez kilka lat. Generalnie sytuacja powiatu jest dobra. Świadczy o tym ranking prowadzony przez Związek Powiatów Polskich. Po raz kolejny jesteśmy w pierwszej dziesiątce powiatów do 60 tysięcy mieszkańców. Chodzi o pozyskiwanie funduszy zewnętrznych w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

- Zarówno w poprzednim, jak i obecnym roku obserwujemy niepojące tendencje, z którymi borykają się powiaty – dodaje wicestarosta prudnicki. – Koszty funkcjonowania szkolnictwa rosną szybciej niż wzrost subwencji oświatowej. Ten trend ma podobny przebieg jak w przypadku służby zdrowia. Koszty wzrostu wynagrodzeń nie pokrywają pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeżeli w tym zakresie nie nastąpi zmiana, to samorządy będą się coraz bardziej zadłużać.

Przedstawienie raportu o stanie powiatu jest ustawowym obowiązkiem jego zarządu. Poświęcona mu debata odbędzie się 29 maja podczas sesji rady powiatu w Prudniku. Wówczas radni podejmą uchwałę o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i sprawozdania z wykonania budżetu za poprzedni rok. Następnie głosowane będzie udzielenie zarządowi powiatu wotum zaufania i absolutorium.
Janusz Siano
Janusz Siano

Zobacz także

2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej 2024-09-20, godz. 17:31, Wiadomości z regionu W Prudniku powódź zniszczyła liczne obiekty sportowe Cztery obiekty sportowe zniszczyła powódź w Prudniku. Jeden jest własnością klubu łuczniczego, a pozostałe należą do gminy. Zniszczenia są kopią powodzi z 1997 roku. Spustoszenie w obiektach sportowych spowodowały rzeka Prudnik… » więcej 2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej 2024-09-17, godz. 17:22, Gospodarka Miliony pochłonie odbudowa dróg i mostów zniszczonych przez Złoty Potok Z użytkowania wyłączono 9 mostów i kładek na Złotym Potoku w gminie Prudnik. Trwają kontrole stanu technicznego obiektów, przez które przetoczyła się powódź. Są też pierwsze szacunki strat spowodowanych przez żywioł w infrastrukturze… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »