Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2023-10-05, 15:04 Autor: Jan Poniatyszyn

Monumentalny monodram nawiązujący do "Zapisków więziennych" Stefana Wyszyńskiego można zobaczyć w Prudniku

Cela kardynała Stefana Wyszyńskiego w klasztorze Franciszkanów w Prudniku-Lesie [fot. Justyna Krzyżanowska]
Cela kardynała Stefana Wyszyńskiego w klasztorze Franciszkanów w Prudniku-Lesie [fot. Justyna Krzyżanowska]
Spektakl "Zapiski więzienne Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Droga Duchowa" zaprezentowany zostanie w Prudniku. Przedstawienie to nawiązuje do rocznicy uwięzienia kardynała w tym mieście.
- Pokażemy trzygodzinny monodram - mówi Sylwia Gawłowska-Müller, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury.

– Mamy przyjemność gościć Piotra Piechę, krakowskiego aktora. Na podstawie "Zapisków więziennych" kardynała Stefana Wyszyńskiego przygotował monodram monumentalny. Ten monodram jest interpretacją czasu pobytu prymasa Wyszyńskiego w ramach jego internowania przez komunistyczne władze w różnych miejscach. To będzie ogromne, duchowe przeżycie dla wszystkich tych, którzy chcą wspomnieć błogosławionego Prymasa Tysiąclecia.

Monodram wystawiony zostanie w sali widowiskowej prudnickiego kina "Diana". Piątkowy (6.10) spektakl rozpocznie się o godzinie 19. Wstęp jest wolny.

Władze PRL uwięziły Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego we wrześniu 1953 roku. Jednym z czterech miejsc jego odosobnienia był odebrany Franciszkanom klasztor w Prudniku-Lesie.

Kardynał był tam izolowany od 6 października 1954 roku przez 12 miesięcy. Stamtąd przeniesiono go do Komańczy. Prymasa Tysiąclecia zwolniono z internowania podczas politycznego przesilenia w październiku 1956 roku.
Sylwia Gawłowska-Müller

Zobacz także

2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej 2024-09-17, godz. 17:22, Gospodarka Miliony pochłonie odbudowa dróg i mostów zniszczonych przez Złoty Potok Z użytkowania wyłączono 9 mostów i kładek na Złotym Potoku w gminie Prudnik. Trwają kontrole stanu technicznego obiektów, przez które przetoczyła się powódź. Są też pierwsze szacunki strat spowodowanych przez żywioł w infrastrukturze… » więcej 2024-09-17, godz. 15:21, Wiadomości z regionu Ewakuacja pacjentów ZOL-u w Paczkowie. Brakuje personelu w Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych Część pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Paczkowie przyjmie ZOL w Głogówku. O ich przetransportowanie do placówki w powiecie prudnickim wystąpił opolski NFZ. Przymusową ewakuację mieszkańców Paczkowa zarządził tamtejszy… » więcej 2024-09-16, godz. 15:15, Wiadomości z regionu „Skupiamy się na usuwaniu szkód”. Gmina Prudnik powoli otrząsa się po przejściu wielkiej wody Obniża się poziom wody w rzekach gminy Prudnik. Ciągle wysoki jest jej stan na Złotym Potoku. Jednak rzeka w Moszczance i Łące Prudnickiej płynie już poniżej wałów przeciwpowodziowych. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »