Poznaliśmy szczegóły projektu ''Polska jutra w kulturze'' – interdyscyplinarnego działania, które będzie realizował Prudnicki Ośrodek Kultury. Najważniejszym celem przedsięwzięcia ma być integracja międzypokoleniowa oparta o wartości chrześcijańskie, myśl teologiczną, społeczną, a także kulturalną bł. Stefana Wyszyńskiego. Placówka w Prudniku otrzymała na ten projekt dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Prudnik był jednym z miejsc internowania prymasa Wyszyńskiego, dlatego właśnie tutaj chcieliśmy zorganizować ''Polskę jutra w kulturze'' – mówi dr Sylwia Gawłowska, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury.
- Polska jutra jest oczywiście parafrazą idei patriotyzmu jutra, właściwą dla prymasa Wyszyńskiego, dla Karola Wojtyły. Chcemy poszukać języka, sposobu, form działania, które mogą pokazywać wartości chrześcijańskie, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży w atrakcyjnych formułach.
- Czas spędzony w Prudniku był dla kardynała Wyszyńskiego bardzo ważny – dodaje Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika.
- Wtedy było mu w życiu najciężej. Miał chwilę słabości i się w tym wszystkim odnalazł. Tutaj pojawiły się myśli o odnowieniu ślubów lwowskich i na Jasnej Górze powierzenia Polski Maryi. Myśmy też zaufali i powierzyli siebie, jako miasto, kardynałowi Wyszyńskiemu. Jestem przekonany, że to była dobra decyzja i przyniesie nam to w przyszłości takie owoce, jakie przyniosła działalność kardynała Wyszyńskiego całemu krajowi.
Wydarzenie rozpocznie 12 września koncert międzypokoleniowy ''Skrawek nieba 2.0'' z udziałem Darka ''Maleo'' Malejonka. W planach są również warsztaty teatralne dla osób niepełnosprawnych, interaktywne warsztaty filmu dokumentalnego z Dariuszem Debernym, panel dyskusyjny ‘’Polska jutra w kulturze’’ z udziałem artystów, muzyków i literaturoznawców, a także spektakl teatralny ''Jan Paweł II – okno nadziei''.