Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-10-01, 09:00 Autor: Jan Poniatyszyn

"Wydaje się, że nie jest źle". Nadzór budowlany po kontrolach w powiecie prudnickim

Powódź w Moszczance w gminie Prudnik. Kładka nad Złotym Potokiem [fot. Moszczanka24.pl]
Powódź w Moszczance w gminie Prudnik. Kładka nad Złotym Potokiem [fot. Moszczanka24.pl]
W powiecie prudnickim, mimo ogromu strat na zalanych terenach, nadzór budowlany wyłączył z użytkowania niewiele obiektów. W czterech gminach przeprowadzono przegląd m.in. 961 domów mieszkalnych. Do zinwentaryzowania pozostało jeszcze kilkadziesiąt budynków o różnym przeznaczeniu.
- W porównaniu do Głuchołaz i Nysy wydaje się, że nie jest źle – uważa Marek Ruda, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Prudniku. – Sprawdzamy, czy budynki zostały uszkodzone przez powódź. Na ponad 1300 obiektów, które przeglądnęliśmy, mamy tylko cztery wyłączone z użytkowania. Dwa z nich idą do zbiórki. W jednym była katastrofa budowlana z powodu rozmiękłego gruntu. Trwają remonty, sprzątanie. Mieszkańcy wzywają nas, jeżeli mają wątpliwości dotyczące stanu technicznego budynków.

Powodem tych zgłoszeń są pojawiające się w budynkach pęknięcia ścian. Problemem dla właścicieli zalanych domów są zwłaszcza uszkodzone piece grzewcze.

Natomiast w powiecie prudnickim przejezdne są wszystkie, główne szlaki komunikacyjne. Jednak w kilku wioskach zniszczone są odcinki lokalnych dróg dojazdowych.

- Przegląd stanu technicznego obejmował też mosty i kładki na Złotym Potoku, rzece Prudnik i Osobłodze – wyjaśnia inspektor nadzoru budowlanego. – Mosty, na których odbywa się ruch samochodowy, nie zostały wyłączone z użytkowania. Natomiast zniszczone kładki i przejścia w Łące Prudnickiej, Moszczance i Prudniku są wyłączone z użytkowania i muszą być naprawione.

W kontrole popowodziowe w powiecie prudnickim zaangażowano 29 inspektoratów nadzoru budowlanego, również z województw warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, lubelskiego i małopolskiego. W przegląd techniczny obiektów włączyła się też Opolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa.
Marek Ruda
Marek Ruda

Zobacz także

2024-10-04, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Nie są już ostatnią gminą w województwie. Prudnik uporządkował ewidencję zabytków Blisko 20 lat trwało przyjęcie Gminnej Ewidencji Zabytków dla terenów wiejskich gminy Prudnik. Dokument jest istotny dla mieszkańców, inwestorów oraz samorządu lokalnego. Jeszcze w 2006 roku wszystko było przygotowane, żeby przyjąć… » więcej 2024-10-04, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Powodzianie będą mogli liczyć na pomoc psychologiczną na miejscu Mobilne punkty psychologiczne będą nadal odwiedzać tereny zalane, a specjaliści udzielą wsparcia powodzianom. Osoby poszkodowane w wyniku wielkiej wody mogą bezpłatnie uzyskać porady psychologów czy prostu porozmawiać. Ponadto, opolski… » więcej 2024-10-03, godz. 18:56, Wiadomości z regionu Pełnomocnik rządu Marcin Kierwiński wizytował zniszczoną powodzią część Opolszczyzny Ze skalą zniszczeń powodziowych zapoznał się m.in w gminie Prudnik Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią. W towarzystwie samorządowców gminnych i powiatowych odwiedził Łąkę Prudnicką… » więcej 2024-10-02, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Po powodzi w powiecie prudnickim - naprawa dróg i mostów pochłonie miliony Blisko 30 mln złotych wynoszą straty powodziowe w infrastrukturze, która podlega samorządowi powiatu prudnickiego. Takie wyliczenia przesłano do urzędu wojewódzkiego. Największe wydatki pochłonie naprawa dróg i mostów. » więcej 2024-10-01, godz. 17:00, Gospodarka Prudnicka ciepłownia naprawia szkody powodziowe i gromadzi opał na zimę Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik wznowił sezon grzewczy. Równocześnie spółka usuwa znaczne szkody, które w sieci ciepłowniczej wyrządziła powódź. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »