Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-08-20, 07:15 Autor: Jan Poniatyszyn

"Ta reforma jest potrzebna". Do samorządów ma trafiać więcej pieniędzy

[fot. Monika Kalicka]
[fot. Monika Kalicka]
Nadzieje, ale też obawy dotyczące reformy finansowania samorządów mają włodarze z Opolszczyzny. Trwają konsultacje publiczne rewolucyjnych zmian, które przewiduje projekt ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Według zapewnień ministra finansów nowe przepisy mają spowodować znaczne zwiększenie i ustabilizowanie wpływów budżetowych. Dochody samorządów z tytułu udziału w podatku PIT i CIT będą pochodną dochodów ich mieszkańców oraz firm, które mają tam siedziby.
- To powoduje wielką niepewność, bo takie miasta, jak Prudnik mają problemy demograficzne – uważa burmistrz Grzegorz Zawiślak. – Ubytek osób w wieku produkcyjnym powoduje, że wpływy z PIT będą dla nas bardzo niskie. Nasi mieszkańcy wybyli do dużych miast m.in. Wrocławia, Opola, Katowic. Tam będą zostawiali swoje podatki. Miasta mniejsze i powiatowe będą bardzo na tym traciły. Boimy się tego, że ta reforma jeszcze bardziej pogrąży nas w deficytach budżetowych.

Ministerialny projekt przewiduje także subwencję ogólną dla samorządów, których dochody będą niższe od potrzeb finansowych.

- Ta reforma jest bardzo potrzebna dla gmin - twierdzi burmistrz Głogówka Piotr Bujak. – Te proponowane zmiany nie idą niestety tak głęboko, jak byśmy tego oczekiwali, chociażby w zakresie finansowania systemu oświaty. To jest ten największy kawałek budżetu, który w deklaracjach ma być finansowany przez państwo, a faktycznie dopłacają do niego samorządy. Czasem jest w proporcjach 50 na 50 proc.

- Zapowiadane jest zwiększenie dochodów własnych gminy, więc nie będziemy uzależnieni od tego, co przyjdzie z Warszawy – mówi Roman Sambor, wiceburmistrz Głuchołaz. – Ucieszyła mnie też informacja o nowym mechanizmie subwencji ekologicznej dla tych gmin, które mają na swoim terenie parki krajobrazowe, rezerwaty, Naturę 2000. To ogranicza gminie możliwość korzystania z danego terenu i generuje koszty. Ten mechanizm to jest, jak tak szybko przeliczyłem, w przypadku gminy Głuchołazy ok. milion złotych rocznie.

Ministerstwo finansów zamierza wdrożyć reformę finansowania samorządów lokalnych już w przyszłym roku. Do ich budżetów ma trafić ponad 32 mld zł więcej niż w obecnym.
Grzegorz Zawiślak
Piotr Bujak
Roman Sambor

Zobacz także

2024-09-14, godz. 17:51, Wiadomości z regionu W Prudniku wielka mobilizacja. Rzeka o 2 metry przekracza poziom alarmu Mieszkańcy Prudnika w województwie opolskim z niepokojem patrzą na rosnący poziom wody w rzekach przepływających przez miasto. » więcej 2024-09-14, godz. 10:23, Wiadomości z regionu Zamknięte i zalane drogi. Wstrzymany ruch pociągów [AKTUALIZACJA] Nad ranem z koryta wystąpiła rzeka Osobłoga. » więcej 2024-09-14, godz. 10:20, Wiadomości z regionu Postępuje akcja ewakuacyjna w gminie Prudnik [AKTUALIZACJA] Ewakuację Moszczanki i Łąki Prudnickiej zarządził burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak. Mieszkańcy domów położonych przy Złotym Potoku, narażonych na zalanie, mogą znaleźć schronienie w szkole w Łące Prudnickiej oraz Schronisku… » więcej 2024-09-14, godz. 09:48, Wiadomości z regionu Minister Siemoniak po sztabie kryzysowym. "Priorytetem jest sytuacja w Głuchołazach" To właśnie do Głuchołaz, ale też do Morowa zostały skierowane największe największe siły, odwody Państwowej Straży Pożarnej spoza województwa opolskiego. O 3 w nocy podjęta została przez burmistrza decyzja o ewakuacji części… » więcej 2024-09-14, godz. 05:46, Wiadomości z regionu Opolszczyzna walczy z wielką wodą. Konieczne ewakuacje, interwencji przybywa [NA ŻYWO] Biała Głuchołaska o metr przekroczyła stan alarmowy. Doszło do ewakuacji części mieszkańców. Poziomy alarmowe przekroczyły tez Osobłoga w Racławicach Śląskich, rzeka Prudnik w Prudniku oraz Złoty Potok w Jarnołtówku, do stanu… » więcej
45678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »