Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-07-18, 16:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: remont podwórka bez pozwoleń. Mieszkańcy złożyli skargę na sąsiada

Rozkopane podwórko przy ul. Klasztornej w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Rozkopane podwórko przy ul. Klasztornej w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Nadzór budowlany zatrzymał remont podwórka przy kamienicy w Prudniku. Prace prowadził mieszkaniec, który nie miał na to dokumentów. Materiał zapewniła gmina, do której należy teren. Miasto ma historyczny charakter i wiele podwórek od dziesięcioleci oczekuje na odnowienie.
- Mieszkańcy często zgłaszają taką potrzebę, ale na wykonanie wszystkiego gmina nie ma pieniędzy - mówi burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak. – Jeden z mieszkańców we własnym zakresie, praktycznie własnymi środkami, przy udziale gminy, czyli przekazaniu kostki z recyklingu, chciał wybrukować część podwórka. Całą odpowiedzialność za przeprowadzenie prac miał wziąć na siebie, czyli wszystkie zgody, dokumenty. Ale chyba zbyt szybko chciał to zrobić i stąd ta sytuacja, którą mamy.

- Mieszkańcy ul. Klasztornej złożyli zawiadomienie o wykonywaniu robót, które utrudniają im korzystanie z podwórka – mówi Marek Ruda, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Prudniku. – Stwierdziliśmy, że budowana jest droga wewnętrzna. Wykonano wykop na głębokość pół metra. Ponadto stwierdziliśmy, że osoba wykonująca te roboty nie posiada pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia. Ponieważ roboty wykonywane są na terenie Starego Miasta, wymagają zgody konserwatora, dlatego też została zatrzymana budowa.

- Zawsze będę wspierał inicjatywy społeczne – komentuje zaistniałą sytuację burmistrz Prudnika. – Samorząd to nie tylko gmina, która coś robi za kogoś, ale to mieszkańcy, którzy też chcą coś zrobić dla tej gminy. Szkoda, bo tę inicjatywę dusi się w zarodku. Mają wypowiedzieć się uprawnione organy, więc zobaczymy, jak ta sytuacja będzie wyglądała. Może się okaże, że ten pan to dokończy, a może jednak nie.

Na terenie, gdzie doszło do nieprawidłowości, oględziny przeprowadzi konserwator zabytków. W bezpośrednim sąsiedztwie tego miejsca była prudnicka synagoga. Świątynię spalono podczas "nocy kryształowej" w 1938 roku.
Grzegorz Zawiślak
Marek Ruda
Grzegorz Zawiślak

Zobacz także

2024-10-04, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Nie są już ostatnią gminą w województwie. Prudnik uporządkował ewidencję zabytków Blisko 20 lat trwało przyjęcie Gminnej Ewidencji Zabytków dla terenów wiejskich gminy Prudnik. Dokument jest istotny dla mieszkańców, inwestorów oraz samorządu lokalnego. Jeszcze w 2006 roku wszystko było przygotowane, żeby przyjąć… » więcej 2024-10-04, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Powodzianie będą mogli liczyć na pomoc psychologiczną na miejscu Mobilne punkty psychologiczne będą nadal odwiedzać tereny zalane, a specjaliści udzielą wsparcia powodzianom. Osoby poszkodowane w wyniku wielkiej wody mogą bezpłatnie uzyskać porady psychologów czy prostu porozmawiać. Ponadto, opolski… » więcej 2024-10-03, godz. 18:56, Wiadomości z regionu Pełnomocnik rządu Marcin Kierwiński wizytował zniszczoną powodzią część Opolszczyzny Ze skalą zniszczeń powodziowych zapoznał się m.in w gminie Prudnik Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią. W towarzystwie samorządowców gminnych i powiatowych odwiedził Łąkę Prudnicką… » więcej 2024-10-02, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Po powodzi w powiecie prudnickim - naprawa dróg i mostów pochłonie miliony Blisko 30 mln złotych wynoszą straty powodziowe w infrastrukturze, która podlega samorządowi powiatu prudnickiego. Takie wyliczenia przesłano do urzędu wojewódzkiego. Największe wydatki pochłonie naprawa dróg i mostów. » więcej 2024-10-01, godz. 17:00, Gospodarka Prudnicka ciepłownia naprawia szkody powodziowe i gromadzi opał na zimę Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik wznowił sezon grzewczy. Równocześnie spółka usuwa znaczne szkody, które w sieci ciepłowniczej wyrządziła powódź. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »