Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-04-26, 08:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Przedwojenny Prudnik na pokolorowanych fotografiach. Niebawem nowa publikacja

Dawny Prudnik. Fotografia pokolorowana przez Ryszarda Kaszę [fot. z zbiorów R. Kaszy]
Dawny Prudnik. Fotografia pokolorowana przez Ryszarda Kaszę [fot. z zbiorów R. Kaszy]
Radosław Roszkowski prezentuje ostanie książki wydane staraniem prudnickiego starostwa [fot. Jan Poniatyszyn]
Radosław Roszkowski prezentuje ostanie książki wydane staraniem prudnickiego starostwa [fot. Jan Poniatyszyn]
Prudnik widziany z perspektywy jego przedwojennych mieszkańców będą mogli poznać ci, którzy interesują się historią lokalną. Wyjątkowa publikacja będzie zawierać pokolorowane techniką komputerową czarno-białe fotografie.
- Pracowałem nad tym półtora roku - mówi Ryszard Kasza, emerytowany prudnicki dziennikarz, autor kilku książek o lokalnej historii. – Tym razem chciałbym pokazać Prudnik, jakim go widzieli dawni mieszkańcy z początku dwudziestego wieku i ten fotograf, który robił te zdjęcia. Mimo, że zostały zapisane na kliszy tzw. czarno-białej, to jednak te odcienie szarości odpowiadają za poszczególne barwy tęczy. Zdjęcia, które udało mi się pokolorować wyglądają zupełnie inaczej.

Autor przygotował do druku 400 stron książki, a na nich ponad tysiąc pokolorowanych fotografii dawnego Prudnika. Jest to kolejne już wydawnictwo firmowane przez tamtejsze starostwo.

- Staramy się pielęgnować dziedzictwo kulturowe naszego terenu - mówi starosta prudnicki Radosław Roszkowski. – Stąd też bardzo licznie wydawane publikacje nawiązujące do tej historii w różnych dziedzinach, bo i mówimy o sporcie, ruchach opozycyjnych na Ziemi Prudnickiej. Skupiamy się także na pokazaniu tego, co działo się na tych terenach również przed 1945 rokiem. Najbliższa publikacja to kolejne działo prudniczanina Ryszarda Kaszy.

Książka trafi do czytelników w drugim półroczu i będzie można otrzymać ją bezpłatnie. Ukaże się w ramach projektu prudnickiego starostwa dofinansowanego z unijnego funduszu Euroregionu Pradziad.
Ryszard Kasza
Radosław Roszkowski

Zobacz także

2024-09-24, godz. 08:07, Wiadomości z regionu Cech zbiera pieniądze dla poszkodowanych rzemieślników. Ich pracownie zniszczyła powódź W powiecie prudnickim powódź nie oszczędziła zakładów rzemieślniczych. Zniszczone firmy najczęściej umiejscowione są na parterach zalanych budynków. Przedsiębiorcy szacują straty, a pomoc powodzianom deklaruje ich korporacja … » więcej 2024-09-24, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Trasy i szlaki zniszczone po powodzi. W Górach Opawskich obowiązuje zakaz wstępu do lasu Okresowy zakaz wstępu do lasów wprowadziło Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenia te dotyczą m.in. Parku Krajobrazowego 'Góry Opawskie'. Powodem są znaczne uszkodzenia drzewostanu, spowodowane przez powódź. » więcej 2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej 2024-09-20, godz. 17:31, Wiadomości z regionu W Prudniku powódź zniszczyła liczne obiekty sportowe Cztery obiekty sportowe zniszczyła powódź w Prudniku. Jeden jest własnością klubu łuczniczego, a pozostałe należą do gminy. Zniszczenia są kopią powodzi z 1997 roku. Spustoszenie w obiektach sportowych spowodowały rzeka Prudnik… » więcej 2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »