Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-02-05, 18:45 Autor: Jan Poniatyszyn

Po 16 latach będzie wyburzenie. Finał sprawy kamienic z Głogówka

Prywatne budynki w Głogówku przy ul. Piastowskiej [fot. UM Głogówek]
Prywatne budynki w Głogówku przy ul. Piastowskiej [fot. UM Głogówek]
Głogówek. Widok na prywatne budynki przy ul. Piastowskiej od strony cmentarza [fot.UM Głogówek]
Głogówek. Widok na prywatne budynki przy ul. Piastowskiej od strony cmentarza [fot.UM Głogówek]
Po kilkunastu latach wymiany dokumentów zapadła ostateczna decyzja. Z krajobrazu Głogówka znikną dwie kamienice. Decyzję wydał Generalny Konserwator Zabytków. Chodzi o kamienice przy ul. Piastowskiej, które prawie dwie dekady temu odkupił od gminy lokalny przedsiębiorca. Miał zamiar postawić tam obiekty mieszkalno-usługowe.
- Budynki były w bardzo złym stanie technicznym i nadawały się tylko do wyburzenia – twierdzi ich nabywca Alfred Namysło. – Zostałem poniekąd oszukany. Ówcześni urzędnicy w gminie Głogówek wpisali nabyte przeze mnie budynki do rejestru zabytków. W 2007 roku wystąpiłem do konserwatora zabytków w Opolu z wnioskiem o ich wyburzenie. Dostałem decyzję odmowną. Jeżeli ta procedura nie byłaby tak zawiła, to na pewno dzisiaj stałyby tam już piękne budowle.

- Sprawa budynków przy ul. Piastowskiej toczy się już 16 lat, a pierwsze nakazy wydał mój poprzednik – wyjaśnia Marek Ruda, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Prudniku. – Przyszło prawomocne postanowienie Generalnego Konserwatora Zabytków, który odrzucił brak zgody konserwatora wojewódzkiego na wyburzenie dwóch budynków w Głogówku. Będę wydawał dwie decyzje o nakazie rozbiórki budynków nr 17 i 19. Podtrzymany natomiast został brak zgody na wyburzenie budynku nr 21. Wystąpię do wojewódzkiego konserwatora o zalecenia konserwatorskie dotyczące remontu tego obiektu.

Trzy popadające w ruinę budynki znajdują się przy ruchliwej drodze krajowej nr 40, która przecina Głogówek.

- Stan techniczny tych obiektów jest awaryjny, bo właściciele ich nie remontowali – wskazuje inspektor nadzoru budowalnego. – Za to zresztą zostali ukarani wysokimi grzywnami. Sprawa skończyła się w sądzie i zapadł wyrok skazujący.

Monika Ożóg, która od niedawna jest Opolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, zapewnia, że zapozna się ze sprawą z Głogówka. Potwierdza natomiast, że decyzje Generalnego Konserwatora Zabytków są wiążące.
Alfred Namysło
Marek Ruda
Marek Ruda

Zobacz także

2024-07-04, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Subwencja oświatowa rośnie, ale nadal samorządy dopłacają krocie do szkolnictwa Gminy i powiaty nie będą musiały dokładać ze swoich budżetów do ostatnich podwyżek nauczycieli - takie są wyliczenia niektórych samorządowców z Opolszczyzny. Nie oznaczą to jednak, że subwencja oświatowa od państwa zrekompensuje… » więcej 2024-07-02, godz. 19:00, Wiadomości z regionu "Będzie dużo ciekawych wydarzeń jesienią". Prudnik ma unijne dofinansowanie na współpracę z Czechami Imprezy sportowe, rekreacyjne i działania promocyjne zrealizuje Prudnik z czeskimi partnerami z Jesenika i Krnova. Cztery projekty takiej współpracy uzyskały unijne dofinansowanie. Pieniądze pochodzą z Europejskiego Fundusz Rozwoju … » więcej 2024-07-02, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Będą powtórzone wybory... na sołtysa Moszczanki W Moszczance powtórzone będą wybory sołtysa. Doszło tam do niecodziennej sytuacji. W tajnym głosowaniu podczas zebrania wiejskiego dwukrotnie padł remis. Każdy z kandydatów na sołtysa otrzymał najpierw 50, a w drugiej turze 47 … » więcej 2024-07-01, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Kondycja spółki jest dobra, ale podwyżki opłat... nieuniknione. Podsumowania i plany ZWiK w Prudniku Poprawił się stan finansów Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Prudniku. Odbyło się walne zgromadzenie wspólników tej spółki. » więcej 2024-07-01, godz. 19:30, Kultura i rozrywka W Prudniku debatowano o spuściźnie Maxa Pinkusa Maksowi Pinkusowi i dziełu jego życia poświęcona była konferencja naukowa w Prudniku. Przed wojną stworzył tam Bibliotekę Śląską, której księgozbiór liczył blisko 25 tys. woluminów. W 1927 roku ukazała się publikacja o Maksie… » więcej
78910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »