Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-01-03, 19:03 Autor: Jan Poniatyszyn

Gminy zwlekają z wdrożeniem e-doręczeń. "Mamy teraz inne priorytety"

E-doręczenia [fot.portaloswiatowy.pl]
E-doręczenia [fot.portaloswiatowy.pl]
Niektóre opolskie samorządy zwlekają z wdrożeniem nowych rozwiązań ustawy o doręczeniach elektronicznych. Usługa umożliwi kontakt z urzędami, w tym przesyłanie dokumentów, bez odwiedzania poczty.
- Grudniowy termin wdrożenia e-doręczeń został odroczony przez obecnego ministra cyfryzacji - wyjaśnia zwłokę gminy wiceburmistrz Prudnika Jarosław Szóstka.

– Przeprowadzamy inne zmiany jeżeli chodzi o obsługę petentów, pracę urzędu. Chodzi o elektroniczny system obieg dokumentów. To wdrażamy i w tej chwili nie skupiamy się na e-doręczeniach. Jeżeli coś w tej materii się zmieni, ministerstwo zobowiąże nas do wcześniejszego wprowadzenia, to na pewno to zrobimy. Na ten moment jednak temat troszeczkę odsunęliśmy w czasie - tłumaczy.

Z prudnickim urzędem miejskim można obecnie korespondować drogą elektroniczną przez portal ePUAP. Natomiast nowy model e-doręczeń wdrożono w Głuchołazach.

- Jesteśmy przygotowani do prowadzenia korespondencji elektronicznej zgodnie z ustawowym obowiązkiem - mówi sekretarz gminy Piotr Wierzbicki.

- Urząd miejski założył skrzynkę doręczenia. Działa tak jak poczta mailowa, z tym że jest to poczta kwalifikowana. Zdecydowanie lepiej działa niż ePUAP, jest bardziej intuicyjna. Namawiam do zakładania tych skrzynek i komunikowania się z urzędem. Przesunięto konieczność wdrażania tej formy komunikacji z obywatelami na 1 października 2024 roku - dodaje.

Termin ten obowiązuje nie tylko samorządy, ale także administrację rządową, ZUS, NFZ, czy podmioty świadczące usługi prawnicze. Docelowo e-doręczenia mają zastąpić tradycyjną korespondencję listowną oraz tę dokonywaną przez ePUAP.
Jarosław Szóstka
Piotr Wierzbicki

Zobacz także

2024-03-01, godz. 20:00, Kultura i rozrywka Biała: zaginął srebrny skarb synagogi. Trop urywa się we Wrocławiu Artefakty z dawnej synagogi przekazano Izbie Regionalnej w Białej. Żydowską świątynię zniszczyli Niemcy podczas nocy kryształowej w 1938 roku. Dotychczas sądzono, że nie zachowały się żadne pozostałości bożnicy. Według przekazów… » więcej 2024-03-01, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Na rekrutację do przedszkoli coraz bardziej wpływa bilans demograficzny Rodzice nie muszą martwić się o przyjęcie dzieci do przedszkoli - zapewniają samorządowcy z Głuchołaz i Prudnika. W poprzednich latach były z tym problemy, tworzono listy rezerwowe oczekujących na przyjęcie. W gminach trwa rekrutacja… » więcej 2024-02-28, godz. 19:41, Wiadomości z regionu KWW Tak! dla Ziemi Prudnickiej zaprezentował kandydatów w wyborach samorządowych Byli burmistrzowie wystartują z Komitetu Wyborczego Wyborców Tak! dla Ziemi Prudnickiej. To nowe ugrupowanie w powiecie. Jego liderzy zaprezentowali program, z którym będą ubiegać się o mandat społeczny w kwietniowych wyborach sam… » więcej 2024-02-28, godz. 09:20, Wiadomości z regionu "Sytuacja Prudnika jest bardzo trudna". Katarzyna Czochara o swoim starcie w wyborach samorządowych - Rozmowy z mieszkańcami Prudnika jednoznacznie pokazały mi, że powinnam działać na rzecz gminy - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara, która w nadchodzących wyborach samorządowych… » więcej 2024-02-27, godz. 19:15, Wiadomości z regionu Gminy mają problemy z dochodzeniem należności podatkowych od firm i mieszkańców Wielomilionowe zaległości z tytułu lokalnych opłat i podatków mają niektóre gminy, również te na Opolszczyźnie. Problem jest ogólnokrajowy i zdaniem Najwyższej Izby Kontroli negatywnie wpływa na dochody samorządów. » więcej
38394041424344
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »