Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2023-12-29, 18:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Zastrzeżenie numeru PESEL. Zainteresowanie coraz niższe i problemy z jego wycofaniem

Urząd Miejski w Prudniku. Biuro, gdzie można wystąpić o zastrzeżenie numeru PESEL [fot. Jan Poniatyszyn]
Urząd Miejski w Prudniku. Biuro, gdzie można wystąpić o zastrzeżenie numeru PESEL [fot. Jan Poniatyszyn]
Zainteresowanie zastrzeżeniem numeru PESEL wśród mieszkańców wyraźnie opadło. Dotyczy to również osób mieszkających na terenie województwa opolskiego. Jeszcze niedawno, w listopadzie, w urzędach gminnych tworzyły się długie kolejki chcących skorzystać z tej usługi. Wtedy zaczęły obowiązywać przepisy umożliwiające zastrzeżenie numeru PESEL w rządowym rejestrze. Miało to na celu zapobieganie kradzieży tożsamości i oszustwom, jak wyłudzanie kredytów.
Andrzej Żurawski, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Społecznych Urzędu Miejskiego w Prudniku, zauważa, że korzystanie z tej opcji ma charakter falowy: - Jeżeli są informacje w mediach, że coś się wydarzyło, wyciekły jakieś dane, to wtedy w urzędzie pojawiają się tłumy ludzi, którzy chcą zastrzec swój PESEL chroniąc się przed nieuprawnionym wykorzystaniem ich danych. W Prudniku numer PESEL zastrzegły sobie 74 osoby. Natomiast dwie wycofały zastrzeżenie numeru PESEL.

Problemy z wycofaniem tego zastrzeżenia mają osoby starsze, niepełnosprawne, które nie są wstanie przyjść do urzędu z powodów zdrowotnych.

- Nie ma problemu z uzyskaniem takiego zastrzeżenia przez pełnomocnika. Natomiast ustawa nie przewidziała możliwości odwieszenia numeru PESEL przez pełnomocnika. Ustawa też nie przewiduje, aby urzędnik udał się do miejsca zamieszkania petenta i dokonał tam odwieszenia numeru PESEL – wyjaśnia Żurawski.

W gminie Głuchołazy z usług zastrzeżenia numeru PESEL skorzystało blisko 120 osób.
Piotr Wierzbicki, sekretarz gminy Głuchołazy, zauważa, że nie otrzymali jeszcze żadnego wniosku o anulowanie tego zastrzeżenia.

Od 1 czerwca przyszłego roku w życie wejdzie ustawowy obowiązek weryfikacji numeru PESEL przy zawieraniu umów, np. bankowych.
Andrzej Żurawski
Andrzej Żurawski

Zobacz także

2024-10-15, godz. 08:00, Wiadomości z regionu „Będzie to nowoczesna przychodnia”. W Prudniku chcą stworzyć centrum terapii oddechowej Za 5,5 mln zł powstanie w Prudniku nowoczesna placówka lecznicza i edukacyjna. Inwestycję zrealizuje samorząd powiatowy i podległa mu spółka medyczna - PCM. Przedsięwzięcie zaplanowano w ramach projektu pn. „Przywrócenie do funkcjonalności… » więcej 2024-10-14, godz. 17:30, Gospodarka Poszkodowani przez powódź pracodawcy muszą poczekać na pomoc finansową Wielka woda podtopiła w powiecie prudnickim zakłady produkcyjne oraz małe firmy usługowe. Powódź nie odbiła się jednak negatywnie na lokalnym rynku pracy. » więcej 2024-10-14, godz. 13:48, Wiadomości z regionu Około 15 nieruchomości do rozebrania. Szacowanie zniszczeń w Głuchołazach i Prudniku trwa Trwa szacowanie strat w infrastrukturze mieszkaniowej w gminach Głuchołazy i Prudnik po powodzi. » więcej 2024-10-10, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Prudnik liczy straty po powodzi: 100 mln zł na odbudowę, setki osób bez pracy Prudnik liczy straty po powodzi. Te są zarówno w infrastrukturze drogowej, mostowej czy sportowej. Powódź dotknęła również wiele zakładów produkcyjnych znajdujących się w Prudniku. Firmy wstrzymały swoją działalność, a wiele… » więcej 2024-10-09, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Powódź w Prudniku: straty w infrastrukturze powiatowej sięgają 25 mln złotych Wrześniowa powódź obeszła się dość łagodnie z powiatową infrastrukturą - tak szacowanie strat ocenia starosta powiatu prudnickiego. Nie oznacza to jednak, że ich nie ma. Powódź najbardziej dotknęła drogi i mosty, takie jak trakt… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »