Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2023-08-04, 08:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowcy ociągają się z wybieraniem urlopów. "Wynika to ze specyfiki pracy"

[fot. stock.adobe.com]
[fot. stock.adobe.com]
Zaległości urlopowe mają samorządowcy z Opolszczyzny. Problem jest ogólnokrajowy. Niektórzy mają niewykorzystany jeszcze zeszłoroczny urlop i cały tegoroczny. Kumulowanie zaległości urlopowych skutkuje tym, że osoby funkcyjne pobierają ekwiwalent z publicznych pieniędzy.
- Jestem po dwutygodniowym, wakacyjnym urlopie - mówi Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. – W każdym z dni tego urlopu, w związku z tym, że nigdzie nie wyjeżdżałem, byłem w pracy. Pojawiły się takie okoliczności, jak chociażby kontrola w naszym urzędzie. Chciałem w tych wydarzeniach brać udział. Nie otrzymywałem ekwiwalentu za urlop. Pozostało mi do wykorzystania, do końca września, jeszcze 10 dni zaległego urlopu. Będę robił wszystko, żeby ten urlop wykorzystać w terminie.

Na trzytygodniowym urlopie jest burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak. - Porównując się do mojego poprzednika, to nie mam takich zaległości. Niemniej mam zaległy urlop i dzisiaj z niego korzystam. Mam rodzinę i nie chcę jej z tego urlopu okradać. To, że urlop jest niewykorzystany, wynika ze specyfiki pracy. Burmistrz pracuje w weekendy. Często ten urlop nie jest możliwy do wzięcia.

Według interpretacji Państwowej Inspekcji Pracy „w przypadku niewykorzystania urlopu w ciągu roku kalendarzowego osoba wyznaczona przez wójta ma prawo i obowiązek wysłać go na urlop w terminie do 30 września następnego roku”. W sytuacji niewyznaczenia takiej osoby odpowiedzialność ponosi sekretarz gminy. Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu wskazuje, że odpowiedzialność ta spoczywa też na burmistrzu oraz wójcie. W jej wnioskach pokontrolnych z ostatnich lat zwrócono na to uwagę samorządowcom, którzy pobrali ekwiwalenty wynoszący nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Piotr Bujak
Grzegorz Zawiślak

Zobacz także

2024-09-26, godz. 19:00, Wiadomości z regionu "Czy jeszcze jest sens istnienia takiego powiatu?”. Powiat prudnicki chce przekazać drogi gminom Powiat prudnicki zamierza przekazać gminom blisko 100 kilometrów dróg, którymi zarządza. Wzbudza to kontrowersje w gminach. Natomiast władze powiatu powołują się na zapisy ustawowe i wyroki sądów, które dają taką możliwość… » więcej 2024-09-26, godz. 17:23, Wiadomości z regionu "Pokazują talenty wokalne czy taneczne". To 5. Festiwal Radości w Prudniku W Prudniku wiele pozytywnej energii przekazali występujący podczas Festiwalu Radości. To już piąta edycja Prudnickiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. Uczestnicy z czterech województw południowej Polski… » więcej 2024-09-25, godz. 13:00, Sport i turystyka Olimpijczycy i paralimpijczycy charytatywnie dla powodzian W sobotę w Warszawie odbędzie się nietypowy mecz koszykówki z udziałem polskich olimpijczyków i paralimpijczyków, z którego dochód zostanie przeznaczony na remont zniszczonej przez powódź hali sportowej 'Obuwnik' w Prudniku. » więcej 2024-09-24, godz. 08:07, Wiadomości z regionu Cech zbiera pieniądze dla poszkodowanych rzemieślników. Ich pracownie zniszczyła powódź W powiecie prudnickim powódź nie oszczędziła zakładów rzemieślniczych. Zniszczone firmy najczęściej umiejscowione są na parterach zalanych budynków. Przedsiębiorcy szacują straty, a pomoc powodzianom deklaruje ich korporacja … » więcej 2024-09-24, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Trasy i szlaki zniszczone po powodzi. W Górach Opawskich obowiązuje zakaz wstępu do lasu Okresowy zakaz wstępu do lasów wprowadziło Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenia te dotyczą m.in. Parku Krajobrazowego 'Góry Opawskie'. Powodem są znaczne uszkodzenia drzewostanu, spowodowane przez powódź. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »