Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2023-05-19, 16:40 Autor: Jan Poniatyszyn

Woda nie nadaje się do spożycia w Głogówku i kilku sołectwach tej gminy

fot. FB gmina Głogówek, Zakład Komunalny
fot. FB gmina Głogówek, Zakład Komunalny
fot. FB gmina Głogówek, Zakład Komunalny
fot. FB gmina Głogówek, Zakład Komunalny
Woda z wodociągu w Głogówku nie jest zdatna do użytku w gospodarstwach domowych. Dotyczy to Głogówka oraz wiosek tej gminy: Dzierżysławice, Mochów, Rzepcze, Kierpień, Chudoba, Nowe Kotkowice i Nowy Dwór. W badanych próbkach stwierdzono obecność bakterii coli i Escherichia coli. Wojewoda opolski zwołał zespół zarządzania kryzysowego z udziałem samorządowców, inspekcji sanitarnej i policji.
- W przypadku bakterie Escherichia coli świadczy to o niedawnym zanieczyszczeniu kałowym wody - mówi Adam Piotrowski, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Prudniku. – Może to skutkować zachorowaniami. Szczególnie narażone są małe dzieci, osoby starsze. Bezwzględnie nie powinno się tej wody stosować do użytku, czyli tej wody nie wolno wykorzystywać do picia, przygotowania posiłków, mycia i płukania warzyw oraz owoców, do produkcji żywności, mycia naczyń i kąpieli. W zasadzie ta woda może być używana wyłącznie do prac porządkowych i do celów sanitarnych.

Wojewoda opolski polecił zabezpieczyć w Głogówku 6 cystern wody pitnej i 20 cystern wody użytkowej oraz odpowiednie ich oznakowanie. Do miasta tego trafi też 1200 butelek wody pitnej z Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Przedstawiciel rządu w terenie zaapelował o przekazywanie butelkowanej wody pitnej z urzędów administracji publicznej dla dzieci i osób starszych w Głogówku.

Obecnie instalacje tamtejszego wodociągu są płukane i dezynfekowane. Przeprowadzone zostaną kolejne badania wody. Od ich wyników zależy korzystanie z wodociągu.
Adam Piotrowski

Zobacz także

2024-10-04, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Nie są już ostatnią gminą w województwie. Prudnik uporządkował ewidencję zabytków Blisko 20 lat trwało przyjęcie Gminnej Ewidencji Zabytków dla terenów wiejskich gminy Prudnik. Dokument jest istotny dla mieszkańców, inwestorów oraz samorządu lokalnego. Jeszcze w 2006 roku wszystko było przygotowane, żeby przyjąć… » więcej 2024-10-04, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Powodzianie będą mogli liczyć na pomoc psychologiczną na miejscu Mobilne punkty psychologiczne będą nadal odwiedzać tereny zalane, a specjaliści udzielą wsparcia powodzianom. Osoby poszkodowane w wyniku wielkiej wody mogą bezpłatnie uzyskać porady psychologów czy prostu porozmawiać. Ponadto, opolski… » więcej 2024-10-03, godz. 18:56, Wiadomości z regionu Pełnomocnik rządu Marcin Kierwiński wizytował zniszczoną powodzią część Opolszczyzny Ze skalą zniszczeń powodziowych zapoznał się m.in w gminie Prudnik Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią. W towarzystwie samorządowców gminnych i powiatowych odwiedził Łąkę Prudnicką… » więcej 2024-10-02, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Po powodzi w powiecie prudnickim - naprawa dróg i mostów pochłonie miliony Blisko 30 mln złotych wynoszą straty powodziowe w infrastrukturze, która podlega samorządowi powiatu prudnickiego. Takie wyliczenia przesłano do urzędu wojewódzkiego. Największe wydatki pochłonie naprawa dróg i mostów. » więcej 2024-10-01, godz. 17:00, Gospodarka Prudnicka ciepłownia naprawia szkody powodziowe i gromadzi opał na zimę Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik wznowił sezon grzewczy. Równocześnie spółka usuwa znaczne szkody, które w sieci ciepłowniczej wyrządziła powódź. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »