Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2023-03-14, 15:53 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: jest propozycja finansowania in vitro z budżetu powiatu. Radni są podzieleni

Matka z dzieckiem - zdjęcie ilustracyjne [fot. envato]
Matka z dzieckiem - zdjęcie ilustracyjne [fot. envato]
[fot. medme.pl]
[fot. medme.pl]
Czy powiat prudnicki będzie finansować leczenie niepłodności metodą in vitro? Z inicjatywą takiej uchwały wystąpiła grupa tamtejszych radnych. Adresatami postulowanego przez nich programu zdrowotnego mieliby być mieszkańcy powiatu. Pary dotknięte niepłodnością mają uzyskać równy dostęp do procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Na ten cel samorządowy budżet miałby przeznaczać corocznie nie mniej niż 150 tysięcy złotych.
- Każdy musi mieć możliwość wyboru tego, co chce zrobić z sobą, swoim ciałem - mówi popierająca uchwałę Joanna Korzeniowska, prudnicka radna powiatowa wybrana z listy Platformy Obywatelskiej. – Wiem jako matka, babcia, że większość kobiet chciałaby doświadczyć macierzyństwa. Dajmy każdemu możliwość bycia matką, rodzicem. To chyba nie dotyczy tylko kobiet, ale tych wszystkich, którzy bardzo pragną mieć dzieci.

- Jestem przeciwny takiemu finansowaniu in vitro, mamy dość problemów z naszym szpitalem – mówi Dariusz Kolbek, radny powiatu prudnickiego z Prawa i Sprawiedliwości. - To jest ingerencja w naturę. Jestem osobą wierzącą i z tego względu też uważam, że nie powinno się ingerować w sprawy Boże. Natomiast nie będę potępiał dzieci, które narodzą się w ten sposób, bo są to normalni ludzie. Można pomóc, biorąc dzieci z domu dziecka, a nie poprzez to, że będziemy tutaj wspierać in vitro. Jeżeli ktoś chce w ten sposób począć dziecko, to niech sobie za to sam zapłaci.

Inicjatorzy finansowania procedury in vitro przez samorząd oczekują, że Rada Powiatu Prudnickiego zajmie się projektem uchwały w marcu. Jej przyjęcie zobliguje zarząd powiatu do przygotowania związanego z tym programu. W obecnej kadencji samorządowej jest to pierwsza inicjatywa uchwałodawcza grupy radnych tego powiatu.
Joanna Korzeniowska
Dariusz Kolbek

Zobacz także

2024-09-24, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Trasy i szlaki zniszczone po powodzi. W Górach Opawskich obowiązuje zakaz wstępu do lasu Okresowy zakaz wstępu do lasów wprowadziło Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenia te dotyczą m.in. Parku Krajobrazowego 'Góry Opawskie'. Powodem są znaczne uszkodzenia drzewostanu, spowodowane przez powódź. » więcej 2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej 2024-09-20, godz. 17:31, Wiadomości z regionu W Prudniku powódź zniszczyła liczne obiekty sportowe Cztery obiekty sportowe zniszczyła powódź w Prudniku. Jeden jest własnością klubu łuczniczego, a pozostałe należą do gminy. Zniszczenia są kopią powodzi z 1997 roku. Spustoszenie w obiektach sportowych spowodowały rzeka Prudnik… » więcej 2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej
6789101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »