Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2023-01-05, 11:10 Autor: Jakub Biel

Zawalił się jeden z budynków dawnego Frotexu w Prudniku

Zawalony budynek na terenie byłej fabryki Frotex [fot. M. Janik]
Zawalony budynek na terenie byłej fabryki Frotex [fot. M. Janik]
Zawalony budynek na terenie byłej fabryki Frotex [fot. M. Janik]
Zawalony budynek na terenie byłej fabryki Frotex [fot. M. Janik]
Zawalony budynek na terenie byłej fabryki Frotex [fot. M. Janik]
Zawalony budynek na terenie byłej fabryki Frotex [fot. M. Janik]
Runął jeden z budynków wchodzących w skład dawnej fabryki włókienniczej Frotex w Prudniku. O zdarzeniu zrobiło się głośno w mediach społecznościowych, a zaniepokojeni mieszkańcy zastanawiają się, czy musi dojść do tragedii, aby ktoś na poważnie zainteresował się stanem budynków. Obiekty niszczeją z dnia na dzień, a teren, na którym się znajdują, nie jest odpowiednio zabezpieczony.
- Otrzymałem sygnał od mieszkańców, że coś niedobrego stało się na terenie Frotexu – mówi Marcin Janik, ze stowarzyszenia I Love Prudnik. - Niezwłocznie się tam udałem z dronem. Popatrzyłem, porobiłem zdjęcia i okazało się, że teren jest bardzo niebezpieczny. Niezabezpieczony budynek naprawdę jest zawalony.

- Otrzymaliśmy sygnały, ale wiele nie możemy zrobić – mówi Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika. - Budynki znajdują się na działkach prywatnych. Mienie Frotexu zostało sprywatyzowane na początku XXI wieku. Ciężko tam o jednego właściciela, od którego można by było egzekwować odpowiednie zachowania, przestrzeganie norm ochrony zabytków.

- Doskonale zdajemy sobie sprawę, w jakim stanie są te budynki – mówi Marek Ruda, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. - My prowadzimy czynności, w celu ustalenia stanu faktycznego. Jesteśmy w kontakcie z policją i strażą pożarną. W tej chwili rozmawiamy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, co z tym dalej zrobić, ponieważ na rozbiórkę tego obiektu wymagana jest jego zgoda.

Starosta prudnicki Radosław Roszkowski zapowiedział interwencję w tej sprawie i skierowanie odpowiednich pism do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a także prokuratury po to, aby pociągnąć właścicieli obiektów do odpowiedzialności.

Do 2010 roku Zakłady Przemysłu Bawełnianego Frotex w Prudniku były największym pracodawcą w tej części regionu. Przedsiębiorstwo przez 165 lat zajmowało się produkcją wyrobów włókienniczych, a w latach świetności pracowało w nim około 4 tys. osób.
Marcin Janik
Jarosław Szóstka
Marek Ruda

Zobacz także

2024-10-30, godz. 20:39, Wiadomości z regionu Od czwartku zmiana organizacji ruchu przy cmentarzu komunalnym w Prudniku W Prudniku zmieni się w czwartek (31.10) organizacja ruchu w rejonie cmentarz komunalnego. Wprowadzona zostanie w godzinach popołudniowych i będzie obowiązywać do 4 listopada. Obok nekropoli przebiega ruchliwa droga krajowa nr 40. » więcej 2024-10-30, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Kształcenie techniczne. Współpraca szkół na pograniczu polsko-czeskim Efekty współpracy szkół pogranicza polsko-czeskiego zaprezentowano podczas prudnickiej konferencji edukacyjnej. Spotkanie było jednym z przedsięwzięć projektu innowacji w nauczaniu technicznym. Jego celem jest m.in. wymiana doświadczeń… » więcej 2024-10-28, godz. 19:30, Kultura i rozrywka „Chcą inaczej spędzać czas wolny”. Fani fantastyki zamierzają zawiązać w Prudniku stowarzyszenie Prudnicki Klub Fantastyki założyło w tym mieście 16 osób m.in. z Opola. Skupia głównie miejscowych fanów Tolkiena, Sapkowskiego, średniowiecza oraz larpów. » więcej 2024-10-26, godz. 15:45, Wiadomości z regionu Cztery trasy do wyboru. Około 500 osób wystartowało w pieszym maratonie Malownicze trasy i sporo wyzwań. Tak wyglądał XXII Maraton Pieszy w Prudniku. To cykliczna impreza, która promuje walory turystyczne samego miasta i jego okolic. » więcej 2024-10-21, godz. 17:37, Kultura i rozrywka Zakupiona kolekcja przedwojennych pocztówek pozwoli prześledzić rozwój architektoniczny Prudnika Prudnickie muzeum wzbogaciło zbiory, nabywając kolekcję 336 kart pocztowych z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Placówka otrzymała na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nabór wniosków prowadził… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »