Na Opolszczyźnie potwierdzono dzisiaj (10.09) dwadzieścia cztery nowe przypadki koronawirusa. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 506 nowych zachorowaniach i 12 zgonach w całej Polsce.
Służby wojewody opolskiego poinformowały, że w regionie zachorowało sześć osób z powiatu kluczborskiego. To trzech mężczyzn i kobieta w wieku średnim, senior oraz nastolatek. Dwóch mężczyzn oraz senior przebywają w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu, a nastolatek, który zakaził się poza granicami kraju - w izolatorium. Reszta przebywa w izolacji domowej.
Pięć nowych przypadków COVID-19 potwierdzono także w powiecie głubczyckim. Tam zakażone jest dziecko, seniorka, kobieta i mężczyzna w wieku średnim oraz mężczyzna w sile wieku. Hospitalizacji wymagała seniorka, która obecnie przebywa w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. Pozostali poddani są kwarantannie domowej. W stolicy regionu zakażona jest seniorka, senior oraz dwie kobiety w średnim wieku. Senior i seniorka przebywają na oddziale zakaźnym w szpitalu w Opolu. W powiecie opolskim koronawirus potwierdzono u czterech mieszkańców. To nastolatek, dwójka dzieci i kobieta w sile wieku. Wszyscy przebywają w izolacji domowej. W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim pozytywny wynik uzyskał mężczyzna w sile wieku i seniorka, która hospitalizowana jest w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. W powiecie krapkowickim zakażone są dwie kobiety w średnim wieku, w powiecie oleskim jedna kobieta w średnim wieku.
Stan wszystkich jest dobry. Tylko jeden zakażony zaraził się poza granicami kraju, reszta lokalnie.
Do 1500 wzrosła liczba ozdrowieńców w regionie. Służby wojewody opolskiego poinformowały o 23 nowych przypadkach wyzdrowień.
Do grona ozdrowieńców dołączyło siedmiu mieszkańców powiatu kluczborskiego. Do ich grona dołączyło trzech mieszkańców ze stolicy regionu oraz pięciu z powiatu głubczyckiego. Wyzdrowiało także dwóch mieszkańców z powiatu krapkowickiego oraz czterech z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Dwóch z nich przebywało w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. W powiecie oleskim do zdrowia powrócił jeden mieszkaniec, który hospitalizowany był na oddziale zakaźnym w szpitalu w Opolu oraz jedna mieszkanka z powiatu strzeleckiego, która przebywała w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu.
Od początku epidemii w regionie na COVID-19 zachorowało 1762 mieszkańców, z czego aktualnie chorych jest 198 osób. Zmarły 64 osoby.
Aktualnie hospitalizowanych jest 46 osób, a 298 pozostaje pod czynnym nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Dodatkowo od początku pandemii 15 934 osoby poddane są kwarantannie.
W całej Polsce mamy już 72 453 przypadki koronawirusa. Z powodu COVID-19 zmarło 2159 osób. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, do tej pory w kraju odnotowano 58 069 osób, którym udało się pokonać COVID-19.
W dwóch kolejnych szkołach na Opolszczyźnie potwierdzono przypadki koronawirusa. Jeden z nich dotyczy Zespołu Szkół numer 2 Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kluczborku. Tam potwierdzono jeden przypadek zakażenia koronawirusem. Zakażony jest uczeń. Decyzją sanepidu na kwarantannę skierowanych zostało 115 osób, w tym 21 uczniów oraz 3 nauczycieli. Od poniedziałku (14.09) wprowadzone zostanie tam nauczanie hybrydowe.
Drugi przypadek dotyczy ucznia Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu. Sanepid zdecydował o wysłaniu na kwarantannę jednej z czwartych klas technikum, to są 23 osoby oraz 6 nauczycieli. Izolacją domową objęte zostały także ich rodzinny. Zakażony uczeń od wtorku (08.09) nie brał udziału w zajęciach, dlatego kwarantanna potrwa do 18 września. Służby sanitarne w najbliższym czasie przeprowadzą badania wśród osób z innych szkół, które również mogły mieć kontakt z zakażonym uczniem.
Powiaty kluczborski oraz głubczycki znalazły się na "niebieskiej" liście resortu zdrowia, czyli miejsc zagrożonych wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa. Nową listę powiatów zaprezentowano dzisiaj (10.09) w Ministerstwie Zdrowia. Tym razem, jak poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, żaden z powiatów w kraju nie znalazł się na liście czerwonych stref. Dwa powiaty z naszego regionu mogą wejść do strefy żółtej lub czerwonej po 14 dniach analizy wzrostu zakażeń. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tysięcy mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tysięcy to do żółtej.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że lekarze wystawili ostatniej doby 1700 skierowań na testy w kierunku koronawirusa dzięki aplikacji gabinet.gov.pl. Zgodnie z nową strategią walki z koronawirusem, lekarz POZ może skierować chorego na testy w kierunku koronawirusa, jeżeli ma on objawy charakterystyczne dla COVID-19, czyli gorączkę powyżej 38 stopni, kaszel, duszności, utratę węchu lub smaku.