Radio Opole » Cudze chwalicie » Posłuchaj odcinków » Andrzej Zawadzki w obronie Fryderyka Chopina
2017-10-27, 18:36 Autor: Dorota Kłonowska (oprac. Wanda Kownacka)

Andrzej Zawadzki w obronie Fryderyka Chopina

Andrzej Zawadzki [fot. Dorota Kłonowska]
Andrzej Zawadzki [fot. Dorota Kłonowska]
Fryderyk Chopin czy Fryderyk Szopen? Andrzej Zawadzki – były nysanin, obecnie wroławianin – nie ma wątpliwości, że prawidłowa jest ta pierwsza pisownia i uparcie domaga się od władz Nysy jej respektowania. A chodzi o ulicę "Szopena" pisaną fonetycznie.
Pan Andrzej od kilku lat specjalnie przyjeżdża w tym celu do Nysy, chodzi, prosi, pisze oficjalne pisma i chociaż w tym roku otrzymał negatywną odpowiedź od władz miejskich, obiecuje, że na tym nie koniec i będzie walczył do skutku.

– Nie pisze się przecież "Czerczil", dlaczego zatem "Szopen"? To wielka postać, wielki kompozytor, wielki Polak, szanujmy jego nazwisko – mówi Radiu Opole.

Andrzeja Zawadzkiego nie przekonują argumenty językoznawców, przytaczane przez władze miejskie, które nie podejmują tematu zmiany pisowni na ulicznych tablicach. Traktuje tę sprawę jako kwestię honoru i zapowiada, że będzie dochodził swoich racji wszelkimi możliwymi sposobami.

Zobacz także

2017-10-27, godz. 18:38 Dawid Krzyżowski i Patryk Bugaj. Mistrzowie Polski dla dzieci Nie wszyscy wiedzą, jakie talenty mamy w naszym regionie – młodych, zdolnych ludzi, którzy nie tylko sami osiągnęli sukcesy, ale dzielą się swoimi umiejętnościami… » więcej 2017-10-26, godz. 13:54 Z Australii do… Niwnicy. Sołtys Joanna Piwowarczyk wciąż zaskakuje mieszkańców pomysłami Została liderem społeczności wiejskiej na Opolszczyźnie, a jest młodą kobietą, która przyjechała z Australii i zamieszkała we wsi Niwnica, gdzie wybrano ją sołtysem… » więcej 2017-10-25, godz. 12:52 Stanisław Kramarczyk i Franciszek Pikuła - niezłomni dyrektorzy nyskiego muzeum. Jubileusz 120 - lecia Już w tym tygodniu rozpoczynają się (27-29.10) trzydniowe uroczystości jubileuszu 120 - lecia Muzeum Powiatowego w Nysie, które jest najstarszą placówką muzealną… » więcej 2017-10-24, godz. 11:44 Ryszard Fundament - artysta, który maluje "w akrylu" Od ponad 20 lat rzeźbi w drewnie, od niedawna maluje obrazy. Mieszka w niewielkiej wiosce Przełęk i łatwo rozpoznać jego dom po postaciach baby i dziada, które… » więcej 2017-10-25, godz. 13:05 Tajemnice "Wesela" odsłania Maria Rydel - wnuczka Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny To historia, którą napisało samo życie, a opisał Stanislaw Wyspiański w "Weselu". Pierwowzorem Pana Młodego był Lucjan Rydel - krakowski poeta i dramatopisarz… » więcej 2017-10-20, godz. 12:00 Nietuzinkowa historia czterech nyskich posągów W cyklu "Cudze chwalicie, swego nie znacie" opowiemy o historii czterech figur świętych, stanowiących ewenement w skali kraju. Od kilkuset lat zdobiły fasadę kościoła… » więcej 2017-10-19, godz. 12:00 Janusz Toczek - nie pracuje, bo lubi to, co robi, a zagra nawet na "zŻytni" Jest multiinstrumentalistą i tenorem, śpiewakiem operowym, ale można go usłyszeć w każdym repertuarze, a żartuje, że zagra nawet na "zZytni", czyli nie istniejącym… » więcej 2017-10-18, godz. 12:57 Tajemnice Jeziora Nyskiego - riwiery, którą odwiedzają turyści... z Mazur Cudze chwalicie swego nie znacie - powiedzenie to jak ulał pasuje do Jeziora Nyskiego, bo często nysanie wyjeżdżają na urlop do ciepłych krajów, tymczasem turyści… » więcej 2017-10-17, godz. 11:11 Maciej Krzysik – pasjonat odkrywania starych dziejów Maciej Krzysik, to młody człowiek, którego pasją życia stało się odkrywanie starych dziejów. Na co dzień pracuje w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nysie, ale każdą… » więcej 2017-10-16, godz. 08:00 Word Press Foto i haft krzyżykowy - ART BIECHÓW w pełnej krasie ART BIECHÓW - taka wystawa została otwarta w sobotni (14.10) wieczór w świetlicy wiejskiej w Biechowie. To niewielka wioska, położona w pakosławickiej gminie w… » więcej
1234
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »