Radio Opole » Cudze chwalicie » Posłuchaj odcinków » Z Australii do… Niwnicy. Sołtys Joanna Piwowarczyk…
2017-10-26, 13:54 Autor: Dorota Kłonowska [oprac. Justyna Krzyżanowska]

Z Australii do… Niwnicy. Sołtys Joanna Piwowarczyk wciąż zaskakuje mieszkańców pomysłami

Joanna Piwowarczyk [fot. Dorota Kłonowska]
Joanna Piwowarczyk [fot. Dorota Kłonowska]
Została liderem społeczności wiejskiej na Opolszczyźnie, a jest młodą kobietą, która przyjechała z Australii i zamieszkała we wsi Niwnica, gdzie wybrano ją sołtysem. Odpowiedzialność tym większa, że Niwnica, to najstarsza, licząca 790 lat wioska w powiecie nyskim. Zamieszkują ją głównie Kresowianie, choć od jakiegoś czasu miejscowość bardzo się rozbudowała i staje się powoli sypialnią Nysy.
Sołtys sypie pomysłami niczym z rękawa, choć przyznaje, że nie wszystkim się to podoba. Potrafi też pozyskiwać na nie pieniądze i skutecznie walczy o wiejskie inwestycje. Niwnica ma już książkę o historii tej miejscowości, promuje się dawnymi młynami, niwniczanki tańczą w zespole kultywującym dawne tradycje. Teraz sołtys stara się o fundusze na wydanie książki z kulinarnymi przepisami – smakami dzieciństwa. Będą one opatrzone zdjęciami autorów i przypisami dietetyka.

Aktualnie jest także budowany chodnik wzdłuż drogi głównej, o co mieszkańcy prosili od lat, a znacznie poprawi on bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły i zwłaszcza starszych osób idących do kościoła, czy do sklepu. Joanna Piwowarczyk ma jeszcze w zanadrzu niespodziankę – oryginalny wniosek do budżetu obywatelskiego. Na razie jej nie zdradza, aby pomysłu nie podglądnęła konkurencja.

Zobacz także

2017-10-27, godz. 18:38 Dawid Krzyżowski i Patryk Bugaj. Mistrzowie Polski dla dzieci Nie wszyscy wiedzą, jakie talenty mamy w naszym regionie – młodych, zdolnych ludzi, którzy nie tylko sami osiągnęli sukcesy, ale dzielą się swoimi umiejętnościami… » więcej 2017-10-27, godz. 18:36 Andrzej Zawadzki w obronie Fryderyka Chopina Fryderyk Chopin czy Fryderyk Szopen? Andrzej Zawadzki – były nysanin, obecnie wroławianin – nie ma wątpliwości, że prawidłowa jest ta pierwsza pisownia i uparcie… » więcej 2017-10-25, godz. 12:52 Stanisław Kramarczyk i Franciszek Pikuła - niezłomni dyrektorzy nyskiego muzeum. Jubileusz 120 - lecia Już w tym tygodniu rozpoczynają się (27-29.10) trzydniowe uroczystości jubileuszu 120 - lecia Muzeum Powiatowego w Nysie, które jest najstarszą placówką muzealną… » więcej 2017-10-24, godz. 11:44 Ryszard Fundament - artysta, który maluje "w akrylu" Od ponad 20 lat rzeźbi w drewnie, od niedawna maluje obrazy. Mieszka w niewielkiej wiosce Przełęk i łatwo rozpoznać jego dom po postaciach baby i dziada, które… » więcej 2017-10-25, godz. 13:05 Tajemnice "Wesela" odsłania Maria Rydel - wnuczka Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny To historia, którą napisało samo życie, a opisał Stanislaw Wyspiański w "Weselu". Pierwowzorem Pana Młodego był Lucjan Rydel - krakowski poeta i dramatopisarz… » więcej 2017-10-20, godz. 12:00 Nietuzinkowa historia czterech nyskich posągów W cyklu "Cudze chwalicie, swego nie znacie" opowiemy o historii czterech figur świętych, stanowiących ewenement w skali kraju. Od kilkuset lat zdobiły fasadę kościoła… » więcej 2017-10-19, godz. 12:00 Janusz Toczek - nie pracuje, bo lubi to, co robi, a zagra nawet na "zŻytni" Jest multiinstrumentalistą i tenorem, śpiewakiem operowym, ale można go usłyszeć w każdym repertuarze, a żartuje, że zagra nawet na "zZytni", czyli nie istniejącym… » więcej 2017-10-18, godz. 12:57 Tajemnice Jeziora Nyskiego - riwiery, którą odwiedzają turyści... z Mazur Cudze chwalicie swego nie znacie - powiedzenie to jak ulał pasuje do Jeziora Nyskiego, bo często nysanie wyjeżdżają na urlop do ciepłych krajów, tymczasem turyści… » więcej 2017-10-17, godz. 11:11 Maciej Krzysik – pasjonat odkrywania starych dziejów Maciej Krzysik, to młody człowiek, którego pasją życia stało się odkrywanie starych dziejów. Na co dzień pracuje w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nysie, ale każdą… » więcej 2017-10-16, godz. 08:00 Word Press Foto i haft krzyżykowy - ART BIECHÓW w pełnej krasie ART BIECHÓW - taka wystawa została otwarta w sobotni (14.10) wieczór w świetlicy wiejskiej w Biechowie. To niewielka wioska, położona w pakosławickiej gminie w… » więcej
1234
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »