"Krakowiacy i górale" wśród wyciętych z papieru czołgów i ramp używanych w sportach ekstremalnych - tak wyglądał kolejny spektakl konkursowy 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska". Uwspółcześnienia XVIII-wiecznej opery komicznej Wojciecha Bogusławskiego podjął się młody reżyser Michał Kmiecik.
W rolę żony młynarza wcieliła się Teresa Kwiatkowska, która przyznaje, że praca z tekstem stylizowanym na mazurzenie była dla aktorów wyzwaniem.
- To słowo zupełnie nie układa się w ustach - mówi aktorka. - Trzeba uruchomić bardzo usta, język, wszystko. Czytaliśmy to przez miesiąc czy dwa. Żeby nam było łatwiej, umówiliśmy się ze sobą, że tak wszyscy zaczniemy tak mówić prywatnie - dodaje.
- Chciałbym, aby Polacy w spektaklu "Krakowiacy i górale" przejrzeli się jak w lustrze - mówi reżyser Michał Kmiecik. - Okazuje się, że sytuacje, które opisywał Bogusławski w swoim tekście dalej się wydarzają, że pewne osie konfliktu, które zostały opisane wydarzają się również współcześnie. Myślę, że to jest w "Krakowiakach i Góralach" najciekawsze - dodaje.
"Krakowiacy i górale" Teatru Polskiego z Poznania to przedostatni spektakl konkursowy, który obejrzeli widzowie konfrontacji teatralnych. W niedzielę (23.02) "Kartotekę" Tadeusza Różewicza w reż. Andrzeja Majczaka zaprezentuje Teatr im. Stefana Jaracza z Olsztyna.