Internowana nadzieja
Radio Opole » Internowana nadzieja » Internowana nadzieja - artykuły

Internowana nadzieja - artykuły

2016-12-09, 11:20 Autor: Justyna Krzyżanowska

Powstaje MKZ Opole

MZK Opole [fot. Domena publiczna]
MZK Opole [fot. Domena publiczna]
19 września 1980 r. w wojewódzkiej kolumnie sanitarnej w Opolu odbyło się spotkanie, podczas którego wybrano pierwszy zarząd Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego Opole.
Przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego Opole został Bogusław Bardon, a wiceprzewodniczącymi Zygmunt Geleta i Roman Kirstein. Ich pierwszym zadaniem stało się jeżdżenie po województwie i pomaganie w tworzeniu związków.

– To była lawina – wspomina Roman Kirstein. – W tym okresie do Solidarności zapisywały się ogromne rzesze ludzi, nie nadążaliśmy zapisywać chętnych. Dyrektorzy zakładów wtedy już nie mieli nic do gadania, ale oni jeszcze z przyzwyczajenia, wrzeszczeli, krzyczeli, gonili nas, ale nie mogli nic nam zrobić.

W sprawozdaniu z działalności MKZ-tu, z dnia 15 czerwca 1981 r. czytamy: „17 września 1980 r. trzyosobowa delegacja dokonała aktu rejestracji MKZ w Gdańsku.”

I dalej: „Przewodniczący Bogusław Bardon, zastępcy Zygmunt Geleta, Roman Kirstein, sekretarz Ryszard Pawluszkiewicz, skarbnik Janina Kurowska, oraz członkowie: Jan Głowiński, Zbigniew Ogrodnik, Andrzej Nowak, Ryszard Hawryszczuk i Grzegorz Zambrzuski”. 15 czerwca 1981 r. było zarejestrowanych 694 komisji zakładowych. Największy wzrost liczebności związku odnotowano w październiku 1980 r. 30 września 1980 r. liczba członków wynosiła 2320, ale już ostatniego października 75 740, a ostatniego listopada 121 573, stan na 15 czerwca 1981 r. MKZ Opole wynosił 160 000 członków.

Pierwszą siedzibą Opolskiej Solidarności było pomieszczenie na piętrze nieistniejącej już kamienicy na rogu ulic Ozimskiej i Katowickiej, przy ul. Ozimskiej. Dziś jest tam Skwer Solidarności. Budynek należał do Wojewódzkiej Kolumny Sanitarnej, której dyrektor użyczył związkowi pomieszczenia. Związkowcy mieli tam do dyspozycji początkowo jeden mały pokój.
Internowana nadzieja odc. 5

Zobacz także

2016-12-12, godz. 15:56, Publicystyka w Radiu Opole Janusz Sanocki o swoim internowaniu w czasie stanu wojennego i obecnej Solidarności [FILM] - Lepiej stracić głowę niż twarz - tak o powodach oporu wobec władzy w czasie stanu wojennego mówił w Loży Radiowej poseł niezrzeszony Janusz Sanocki. Opolski parlamentarzysta, który na rok trafił do ośrodków internowania tłumaczył… » więcej 2016-12-12, godz. 11:20, Internowana nadzieja audycja Wydarzenia bydgoskie Po etapie organizacji NSZZ Solidarność nadszedł czas codziennej związkowej pracy. Najbardziej spektakularnymi wydarzeniami tego okresu były: odsłonięcie Pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku, wizyta delegacji „Solidarności”… » więcej 2016-12-10, godz. 17:46, Wiadomości z regionu Internowana nadzieja. Młodzi opolanie poznali realia czasów stanu wojennego Musieli zmierzyć się z 12 zadaniami. Między innymi z: obrzucaniem farbą obwieszczenia o ogłoszeniu stanu wojennego, zdobyciem pieniędzy na funkcjonowanie Solidarności, czy ułożenie patriotycznego wiersza. W Opolu z okazji zbliżającej… » więcej 2016-12-10, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Uczestnicy gry miejskiej "13 grudnia" wyruszyli sprzed Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu Wszyscy zostali podzieleni na drużyny, które wraz z harcerzami udały się do specjalnie przygotowanych dla nich punktów na mapie Opola. Akcja cieszy się zainteresowaniem w szczególności młodzieży szkolnej, która poprzez udział w… » więcej
123456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »