Internowana nadzieja
Radio Opole » Internowana nadzieja » Internowana nadzieja - artykuły

Internowana nadzieja - artykuły

2016-12-07, 11:58 Autor: Bolesław Bezeg (oprac. Barbara Więcek)

Powstaje „Solidarność”

Kardynał Stefan Wyszyński [fot. Domena publiczna]
Kardynał Stefan Wyszyński [fot. Domena publiczna]
6 września 1980 r. prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński przyjął przedstawicieli „Solidarności” z Lechem Wałęsą na czele.
Prymas mówił wówczas: „Nie idzie o to, aby wymieniać ludzi, tylko o to, aby ludzie się odmienili, aby byli inni, aby, powiem drastycznie, jedna klika złodziei nie wydarła kluczy od kasy państwowej innej klice złodziei. Idzie o odnowę człowieka”. Od tej pory idea odnowy człowieka stała się hasłem, do którego często odwoływali się liderzy związku.

Wkrótce po zakończeniu strajków na Wybrzeżu i na Śląsku rozpoczęła się wielka związkowa praca organizacyjna. Na bazie Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego ze Stoczni Gdańskiej utworzono Międzyzakładowy Komitet Założycielski w Gdańsku, który stał się biurem organizacyjnym do tworzenia „Solidarności” w całym kraju, gdzie komitety strajkowe przekształcano w lokalne związkowe komitety założycielskie.

17 września delegaci z różnych ośrodków uchwalili, że utworzony zostanie jeden wspólny Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Powołano wówczas Krajową Komisję Porozumiewawczą NSZZ „Solidarność” i uchwalono projekt statutu, który 24 września został złożony do rejestracji w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie.
Internowana nadzieja odc. 3.

Zobacz także

2016-12-05, godz. 21:30, Kultura i rozrywka Jan Pietrzak przypomniał swoje utwory. Ruszył projekt Radia Opole [FILM, ZDJĘCIA] Artysta wystąpił dzisiaj (05.12) przed opolską publicznością. Koncert odbył się w ramach projektu 'Internowana nadzieja' w auli Uniwersytetu Opolskiego. » więcej 2016-12-05, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Walkę z komunizmem uwiecznili na znaczkach pocztowych. Wystawa na uniwersytecie [ZDJĘCIA] 'Poczta podziemna' to tytuł wystawy, która została otwarta w holu Uniwersytetu Opolskiego przy ulicy Oleskiej. Jest to zbiór znaczków, stempli, kopert, które produkowane były w antykomunistycznym podziemiu. Zwiedzający mogą zapoznać… » więcej 2016-12-05, godz. 17:28, Internowana nadzieja audycja Strach przed narodem Każda dobra historia musi mieć odpowiedni początek, zawiązanie akcji. Wobec czego trzeba się trochę bardziej cofnąć w czasie niż do 13 grudnia 1981 roku, bo przecież stan wojenny był efektem a nie przyczyną walki z tzw. władzą… » więcej 2016-12-05, godz. 10:21, Wiadomości z regionu "Internowana nadzieja". Poczta podziemna opolskiej Solidarności - wystawa na uniwersytecie Radio Opole z okazji zbliżającej się 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego przygotowało cykl wydarzeń o charakterze historyczno - edukacyjnym pod hasłem 'Internowana nadzieja'. » więcej 2016-12-05, godz. 09:31, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Andrzejem Koziarem oraz komentarz Bogusława Bardona Andrzej Koziar, historyk z opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej W rozmowie 'W cztery oczy' Andrzej Koziar z IPN opowiedział o edukacyjnych walorach wystawy 'Podziemna Poczta Solidarności', która zostanie otwarta dziś (5.12)… » więcej
123456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »