Internowana nadzieja
Radio Opole » Internowana nadzieja » Internowana nadzieja - artykuły

Internowana nadzieja - artykuły

2016-12-06, 11:20 Autor: Bolesław Bezeg (oprac. Barbara Więcek)

Policzyliśmy się

Jak to się stało, że pod bokiem Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa powstał 10-milionowy związek zawodowy, który miał na tyle mocy, by upominać się o interesy pracownicze i narodowe? Dlaczego właśnie w 1980 roku?
Warszawa 1979 [fot. Wikipedia]Polacy w swojej większości nigdy do końca nie pogodzili się z wprowadzonym w Polsce przy pomocy sowieckich wojsk socjalistycznym ustrojem. W ciągu 40 lat trwania PRL wiele razy dawali wyraz niezadowoleniu i niezgodzie na trwającą sytuację. Wymieńmy tylko te najbardziej znane protesty: Poznań 1956, Warszawa i Wrocław 1968, Wybrzeże 1970, Ursus i Radom 1976. Wszystkie te protesty zostały krwawo i boleśnie stłumione. Dlaczego właśnie w 1980 roku protestujący i opozycjoniści odnieśli sukces?

Odpowiedzi na to pytanie jest kilka, ale większość z nich ostatecznie prowadzi do postaci znanej jako papież Jan Paweł II. Choć wybór kardynała Wojtyły na Stolicę Piotrową członkowie komunistycznej elity PRL starali się lansować jako polski sukces porównywalny do medalu na olimpiadzie, to prywatnie nie było im do śmiechu. Opozycja w Polsce zyskała oparcie w autorytecie o światowym zasięgu, któremu sprawy polskie nie były obojętne. Jednocześnie autorytet ten pozostawał poza zasięgiem komunistycznego aparatu represji.

Nie można było też polskiemu papieżowi odmówić przyjazdu do Polski, a przecież wiadomo było, że taka wizyta wzmocni opozycyjne nastroje. I tak się też stało. W czerwcu roku 1979 papież Jan Paweł II przyjechał do Polski. To co wydarzyło się dalej jedni nazywają cudem, a drudzy naturalną konsekwencją papieskiej wizyty. Choć reżimowa telewizja starannie omijała przybyłe na papieskie msze tłumy, ludzie zdołali się zobaczyć i policzyć. Świadomość, że podobnie myślących jest wielu dodawała odwagi.

Felieton jest prezentowany w ramach cyklu Bolesława Bezega „Internowana nadzieja”. Audycja jest częścią projektu o tym samym tytule.

Zdjęcie: Warszawa 1979,Wikipedia
Internowana nadzieja odc. 2.

Zobacz także

2016-12-05, godz. 21:30, Kultura i rozrywka Jan Pietrzak przypomniał swoje utwory. Ruszył projekt Radia Opole [FILM, ZDJĘCIA] Artysta wystąpił dzisiaj (05.12) przed opolską publicznością. Koncert odbył się w ramach projektu 'Internowana nadzieja' w auli Uniwersytetu Opolskiego. » więcej 2016-12-05, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Walkę z komunizmem uwiecznili na znaczkach pocztowych. Wystawa na uniwersytecie [ZDJĘCIA] 'Poczta podziemna' to tytuł wystawy, która została otwarta w holu Uniwersytetu Opolskiego przy ulicy Oleskiej. Jest to zbiór znaczków, stempli, kopert, które produkowane były w antykomunistycznym podziemiu. Zwiedzający mogą zapoznać… » więcej 2016-12-05, godz. 17:28, Internowana nadzieja audycja Strach przed narodem Każda dobra historia musi mieć odpowiedni początek, zawiązanie akcji. Wobec czego trzeba się trochę bardziej cofnąć w czasie niż do 13 grudnia 1981 roku, bo przecież stan wojenny był efektem a nie przyczyną walki z tzw. władzą… » więcej 2016-12-05, godz. 10:21, Wiadomości z regionu "Internowana nadzieja". Poczta podziemna opolskiej Solidarności - wystawa na uniwersytecie Radio Opole z okazji zbliżającej się 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego przygotowało cykl wydarzeń o charakterze historyczno - edukacyjnym pod hasłem 'Internowana nadzieja'. » więcej 2016-12-05, godz. 09:31, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Andrzejem Koziarem oraz komentarz Bogusława Bardona Andrzej Koziar, historyk z opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej W rozmowie 'W cztery oczy' Andrzej Koziar z IPN opowiedział o edukacyjnych walorach wystawy 'Podziemna Poczta Solidarności', która zostanie otwarta dziś (5.12)… » więcej
123456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »