800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-07-04, 11:49 Autor: Agnieszka Lubczańska

20 rocznica Powodzi Tysiąclecia – wystawa i koncert

Opole i okolice, powódź 1997 r. [źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu]
Opole i okolice, powódź 1997 r. [źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu]
Mija 20 lat od Powodzi Tysiąclecia. 10 lipca 1997 roku o 5 rano rzeka wdarła się do Opola zalewając Zaodrze, Wyspę Pasiekę oraz Wyspę Bolko wraz z ogrodem zoologicznym. Opolskie Stowarzyszenie "Pieśni spod żagli" wspólnie z Urzędem Miasta Opola oraz opolskimi fotografikami przygotowało wystawę przypominającą te wydarzenia. Wernisaż w najbliższy poniedziałek (10.07) o godz. 16:30 przy pawilonie AS, koło cukierni na ul. Prószkowskiej. Tego dnia o godz. 18:00 zapraszamy także na koncert przed siedzibą rozgłośni – okazją: 800-lecie lokacji miasta, 65-lecie powstania Radia Opole, a także muzyczny hołd ofiarom i bohaterom Powodzi Tysiąclecia.
Wystawa "Powódź na Zaodrzu - 1997"

Na wystawie "Powódź na Zaodrzu - 1997" będzie można zobaczyć zdjęcia, wspomnienia oraz oryginalne listy i komunikaty od powodzian. Autorami zdjęć są opolscy fotograficy: Paweł Stauffer, Jerzy Stemplewski, Mariusz Przygoda oraz Krzysztof Świderski. Podczas wernisażu będzie okazja do wspomnień i podzielenia się swoimi przeżyciach związanymi z powodzią.

Zaodrze to dzielnica Opola, która szczególnie ucierpiała podczas powodzi. W wielu miejscach poziom wody wynosił ponad 4 metry. Linia brzegowa kończyła się na ul. Niemodlińskiej - 50 m od skrzyżowania z ul. Domańskiego. Ewakuowani mieszkańcy trafiali do Szkoły Podstawowej nr 3 na ul. Lelewela. To tam 10 lipca powstał największy punkt pomocy na Zaodrzu. Liczył 83 osoby plus 60-80 żołnierzy z jednostki wojskowej z ul. Domańskiego. Punkt funkcjonował do 15 sierpnia. Ponad 3000 osób otrzymało nocleg, wyżywienie oraz pomoc materialną.

Wystawa 'Powódź na Zaodrzu - 1997' otwarta zostanie 10 lipcaW dniu otwarcia wystawy organizatorzy będą rozdawać oryginalne kasety video z filmem "Potop", zrealizowanym i wyprodukowanym w 1997 roku przez TVP Katowice. 75-minutowy film oparty jest w całości na zdjęciach opolskich operatorów i dziennikarzy z czasu powodzi na Opolszczyźnie.

Wystawa przy ul. Prószkowskiej obok pawilonu AS będzie prezentowana przez tydzień. Od 17 lipca będzie można ją obejrzeć koło przystanku MZK przy ul. Wojska Polskiego, od 24 lipca przy pętli MZK na ul. Dambonia, a od 31 lipca do 31 sierpnia na Rynku w Opolu.

Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Radio Opole pamięta o rocznicy

10 lipca zapraszamy także na specjalny koncert przed siedzibą rozgłośni przy ul. Strzelców Bytomskich. To będzie muzyczny hołd ofiarom i bohaterom tamtych wydarzeń – zobacz: więcej informacji o koncercie.

Z kolei od 3 lipca przez najbliższe 3 tygodnie od poniedziałku do piątku ok. godz. 14:40 można słuchać cyklu reportaży 20 lat po Wielkiej Wodzie, ukazujących tamte wydarzenia oczami wielu osób - mieszkańców terenów zalanych, ale również tych, którzy zostawili suche i bezpieczne mieszkania i nieśli pomoc.

Zobacz także

2017-03-18, godz. 19:20, Wiadomości z regionu Król Jan Kazimierz odwiedził dziś Opole. Wrócił po ponad 300 latach W opolskim kościele franciszkanów odbyła się inscenizacja przypominająca o wizycie króla Jana Kazimierza w stolicy naszego regionu. Wtedy to Opole na chwilę stało się stolicą Polski, ogarniętej szwedzkim Potopem. » więcej 2017-03-18, godz. 10:49, Patronaty - polecamy Spotkanie z Andrzejem Hamadą w MBP Jubileuszu 800-lecia Opola trwa, a skoro tak nie może podczas jego trwania zabraknąć spotkania z Andrzejem Hamadą. Takie szykuje się już we wtorek (21.03) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Poprowadzi je dziennikarz NTO Artur… » więcej 2017-03-15, godz. 09:30, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z dr Magdaleną Przysiężną-Pizarską i komentarz dr. Bernarda Linka Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska z Uniwersytetu Opolskiego - Zależało nam na tym, żeby nie była to konferencja kolejna z rzędu, ale by była to konferencja naprawdę wyjątkowa, dlatego mamy w programie tak wiele wątków, także… » więcej 2017-03-13, godz. 19:15, Wiadomości z regionu Prof. Jan Miodek gościł w Opolu. Rozpoczął się Tydzień Naukowy Wykład profesora Jana Miodka na Uniwersytecie Opolskim rozpoczął Tydzień Naukowy w stolicy regionu. To element obchodów jubileuszu Opola, organizowany przez uczelnię i urząd miasta. Znany językoznawca opowiadał mieszkańcom o historii… » więcej 2017-03-12, godz. 21:10, Wiadomości z regionu Osiem wieków Opola. Przed nami Tydzień Naukowy, posłuchamy o pracy, nauce i cnocie opolan Intelektualną ucztę z okazji jubileuszu Opola przygotowały ratusz i Uniwersytet Opolski. Przed nami Tydzień Naukowy, podczas którego nie zabraknie interesujących wykładów, rozpraw i debat. W ramach tygodnia odbędzie się także trzydniowa… » więcej
13141516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »