800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-03-06, 17:32 Autor: Agnieszka Lubczańska

Przyjdź posłuchać wielkopostnych wykładów w MBP

Przyjdź posłuchać wielkopostnych wykładów w MBP [fot. materiały organizatora]
Przyjdź posłuchać wielkopostnych wykładów w MBP [fot. materiały organizatora]
Wykład prof. Anny Pobóg-Lenartowicz o najstarszych kościołach Opola zainaugurował w sobotę (04.03) cykl wielkopostnych wykładów otwartych pod nazwą "800 lat Opola – W herbie miasta – krzyż". Spotkania odbywają się do 4 kwietnia raz w tygodniu w soboty w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II przy ul. Minorytów w Opolu. Wstęp wolny.
Spotkania w MBP to okazja do posłuchania wykładów m.in. o wkładzie biskupów opolskich w rozwój życia religijnego i kulturalnego Opolszczyzny, kościele św. Krzyża w Opolu jako ośrodku kultury muzycznej czy o tajemnicach średniowiecznych świątyń Opola. Wśród prelegentów: ks. prof. dr hab. Andrzej Hanich, biskup gliwicki prof. dr hab. Jan Kopiec, muzykolog prof. dr hab. Remigiusz Pośpiech, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Opolu ks. dr hab. prof. Piotr Paweł Maniurka, prof. UO i liturgista ks. prof. dr hab. Helmut Sobeczko.

Organizatorami wydarzenia są Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu. Radio Opole Wielkopostne wykłady otwarte 2017 "800 lat Opola – W herbie miasta – krzyż" objęło patronatem medialnym.

Program wykładów:

Sobota 11 marca
15:30 Ks. Józef Kubis, proboszcz parafii św. Krzyża w Opolu (1917–1945) - ks. prof. Andrzej Hanich
Sobota 18 marca
15:30 Opolanie między reformacją a kontrreformacją (XVI-XVII w.) - bp prof. Jan Kopiec
Sobota 25 marca
15:30 Kościół św. Krzyża w Opolu jako ośrodek kultury muzycznej - prof. Remigiusz Pośpiech
Sobota 1 kwietnia
15:30 Tajemnice średniowiecznych świątyń Opola - ks. prof. Piotr Paweł Maniurka
Sobota 8 kwietnia
15:30 Wkład biskupów opolskich w rozwój życia religijnego i kulturalnego Opolszczyzny - ks. prof. Helmut Sobeczko

Zobacz także

2017-11-08, godz. 11:00, Kultura i rozrywka Ostatnia wystawa z cyklu Opole Główne [ZDJĘCIA] W sali wystawienniczej na stacji PKP Opole Głowna czynna jest, ostatnia z cyklu, wystawa prac malarskich opolskich artystów. Ósma wystawa kończy cykl „Stacja Opole Główne”. » więcej 2017-11-03, godz. 13:12, Patronaty - polecamy „Stacja - Opole Główne” - ostatnia z wystaw do 30 listopada Zbiorowa prezentacja malarstwa pod tytułem „A to jest miasto niebo ogrodzone murami” to ostatnia wystawa w ramach cyklu „Stacja - Opole Główne”. Wernisaż odbędzie się w najbliższy wtorek (07.11) w sali dworca PKP. Początek… » więcej 2017-10-21, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Spacerowali śladami opolskich Żydów. Opole było wielokulturowe i wielowyznaniowe Stara synagoga, kirkut czy kamienice przy ul. Krakowskiej - opolanie poznali historię miejskiej gminy żydowskiej. W ramach wydarzenia 'Judaica Opole - ocalić od zapomnienia' odbył się spacer, podczas którego można było poznać miejsca… » więcej 2017-10-17, godz. 12:06, Patronaty - polecamy Synagogi, browary, sklepy, szkoły i żydowski kirkut – wybierz się w podróż po przedwojennej gminie żydowskiej w Opolu Na recital piosenek klezmerskich z krakowskiego Kazimierza w wykonaniu Marty Bizoń zaprasza w najbliższy piątek (20.10) Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Początek o godz. 18:00. To jedno z wydarzeń w ramach projektu „Judaica Opole -… » więcej 2017-10-16, godz. 08:18, Patronaty - polecamy 'Stacja Opole Główne' - wystawa czynna do 4 listopada Do 4 listopada w sali dworca PKP Opole Główne będzie można oglądać wystawę malarstwa „Było… Jest… Będzie”. To kolejna wystawa w ramach cyklu „Stacja Opole Główne”. Swoje prace zaprezentuje czwórka artystów formacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »