800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-03-15, 09:23 Autor: Marek Świercz (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowa z dr Magdaleną Przysiężną-Pizarską i komentarz dr. Bernarda Linka

Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska o konferencji "Cnota, Nauka, Praca"
Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska z Uniwersytetu Opolskiego
– Zależało nam na tym, żeby nie była to konferencja kolejna z rzędu, ale by była to konferencja naprawdę wyjątkowa, dlatego mamy w programie tak wiele wątków, także sakralnych, obyczajowych czy związanych z dziejami współczesnymi. Chcemy, by jeszcze w październiku ukazała się publikacja zawierająca wystąpienia naszych prelegentów – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” dr Magdalena Przysiężna-Pizarska z Uniwersytetu Opolskiego, która od roku przygotowywała konferencję „Praca, Nauka, Cnota” organizowaną z okazji 800-lecia Opola. Zdaniem naszego gościa, w dziejach Opola jest wiele wątków nadal wartych zbadania. Jako przykład wymienia badania archeologiczne w kościele klasztornym w Czarnowąsach, gdzie być może spoczywają szczątki księcia Kazimierza I, czy też badania Ostrówka, które mogłyby potwierdzić hipotezę, że gród założyli Wikingowie. – By to sprawdzić, konieczne są jednak badania genetyczne – mówi Przysiężna-Pizarska.
Dr Bernard Linek o badaniach naukowych nad historią Śląska
Dr Bernard Linek, p.o. dyrektora Instytutu Śląskiego w Opolu
– To już 26. edycja konkursu o nagrodę im. Jana i Wojciecha Wawrzynków, zasłużonych działaczy Związku Polaków w Niemczech. Nagroda ufundowana jest przez rodzinę, która zainwestowała w ten projekt naprawdę duże pieniądze. W tym roku za najlepszą pracę na temat Śląska kapituła uznała pracę mgra Marka Panusia z Uniwersytetu Opolskiego na temat parafii ewangelickiej w Tarnowskich Górach – mówił w „Poglądach i osądach” dr Bernard Linek, p.o. dyrektora Instytutu Śląskiego w Opolu. Gość Radia Opole przyznał, że wprowadzenie systemu bolońskiego i zmiana systemu finansowania badań naukowych odbiło się negatywnie na kondycji finansowej placówki. Zapewnił jednak, że nie ucierpiała na tym aktywność naukowa. – Wydaliśmy pierwszy tom cyklu poświęconego sytuacji Górnego Śląska w czasach Polski Ludowej, myślimy o wydaniu nowego leksykonu powstań śląskich – stwierdził Linek, dodając, że nowa ekipa rządowa przywiązuje większą wagę do polityki historycznej, czego dowodem może być projekt wicepremiera Piotra Glińskiego nastawiony na promocję polskiego dorobku na ziemiach zachodnich i północnych.
Posłuchaj rozmowy z dr Magdaleną Przysiężną-Pizarską
Posłuchaj rozmowy z dr. Bernardem Linkiem

Zobacz także

2017-04-20, godz. 12:43, Patronaty - polecamy Święto Wojciechowe od piątku do niedzieli. Zobacz program - wydarzeń mnóstwo! [ZDJĘCIA] „Wiele dni wędrował biskup Wojciech, zanim dotarł do mieszkańców grodziska. Nie zatrzymał się jednak. Nie znał zwyczajów tutejszych mieszkańców, nie wiedział jak go przyjmą. Był dla nich obcym człowiekiem. Na prawym brzegu… » więcej 2017-04-13, godz. 11:12, Patronaty - polecamy Sprawdź swoją wiedzę o Opolu! Wielki Test Wiedzy już 22 kwietnia To jedno z wydarzeń w ramach obchodów 800-lecia stolicy regionu - Wielki Test Wiedzy o Opolu. To okazja sprawdzenia swojej wiedzy z różnych dziedzin na temat miasta. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 22 kwietnia w Opolskim Teatrze Lalki… » więcej 2017-04-11, godz. 14:00, Kultura i rozrywka Odra wpływała na nazwy używane w Opolu Dr Monika Choroś spotkała się z czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Naukowiec z instytutu Śląskiego w Opolu opowiadała o znaczeniu Odry w nazewnictwie Opola. » więcej 2017-04-10, godz. 10:58, Kultura i rozrywka Przedstawienie o Opolu zmusza widza do myślenia Interakcja z publicznością, trudna historia Opola, cztery opowieści, które mogłyby być osobnymi spektaklami - to tworzy nowe przedstawienie w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. » więcej 2017-04-09, godz. 14:00, Kultura i rozrywka Oprowadzanie kuratorskie w MŚO. Można zobaczyć więcej Wystawie czasowej 'Miejska Legenda - REkonstrukcja' towarzyszy wiele dodatkowych przedsięwzięć. Dzisiaj (09.04) po ekspozycji oprowadzała zwiedzających kuratorka wystawy dr Joanna Filipczyk. » więcej
11121314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »