800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-03-31, 10:00 Autor: Mariusz Majeran

Obrazy Bolesława Polnara do 7 maja można oglądać w GSW. Tłumy na wernisażu

Wystawa retrospektywna Bolesława Polnara w GSW [fot.Mariusz Majeran]
Wystawa retrospektywna Bolesława Polnara w GSW [fot.Mariusz Majeran]
Wystawa retrospektywna Bolesława Polnara w GSW [fot.Mariusz Majeran]
Wystawa retrospektywna Bolesława Polnara w GSW [fot.Mariusz Majeran]
"Byty pokątne" – taki tytuł nosi retrospektywna wystawa obrazów zmarłego w 2014 roku Bolesława Polnara. Opolanie tłumnie przybyli na wernisaż, by zobaczyć obrazy opolskiego malarza, który z powodzeniem wystawiał swoje prace w całej Europie.
- Wystawa w naszej galerii jest częścią projektu, w ramach którego pokażemy wszechstronność Bolesława Polnara – mówi kuratorka wystawy i pomysłodawczyni projektu Anna Potocka, dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.

- To był cały on: na obrazach wymyślał, na wernisażach wymyślał i w codziennym życiu wymyślał. Takiego go znamy, takiego go będziemy pamiętać. Na wystawie są obrazy najwcześniejsze, z 1977 roku, czyli zaraz po ukończeniu studiów. Są to obrazy, które są w zbiorach i Muzeum Śląska Opolskiego, i Galerii Sztuki Współczesnej. Od momentu wystaw w roku osiemdziesiątym którymś i dziewięćdziesiątym - nie były w ogóle pokazywane - uzupełnia kuratorka.

- Okazuje się, że nie zobaczymy już wczesnych prac artysty, bo po pierwszej swojej wystawie Bolesław Polnar zniszczył swoje obrazy – zdradziła Radiu Opole wdowa po malarzu Iwona Polnar. - Pierwsza jego wystawa, jaka się odbyła, była w Czerniach i Bolek ją po prostu zniszczył. Jasiu Berdak, który też już nie żyje, mówił, że bardzo ponure są te obrazy, Bolek wszedł w kolor wtedy. Całą wystawę zniszczył, czarno-białych obrazów nie ma - dodaje Iwona Polnar.

Twórczość Polnara zostanie także przypomniana w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, Galerii Panaceum, Opolskim Teatrze Lalki I Aktora i Teatrze Eko Studio. A na frontonie opolskiego plastyczniaka z inicjatywy Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Opolskiego zostanie wmurowana tablica upamiętniająca artystę. Impreza wpisuje się w obchody 800-lecia Opola.

Radio Opole objęło przedsięwzięcia patronatem medialnym.
Anna Potocka
Iwona Polnar

Zobacz także

2017-06-04, godz. 21:30, Kultura i rozrywka II Festiwal Książki Opole 2017 zakończony. Działo się! [ZDJĘCIA] Prawie 30 spotkań autorskich, do tego warsztaty, koncerty, mnóstwo okazji do rozmów ze znanymi autorami oraz do zakupu książek po promocyjnych cenach. Trzydniowe święto książki zakończone. » więcej 2017-06-02, godz. 10:00, Patronaty - polecamy II Festiwal Książki rozpoczęty! Potrwa do niedzieli Targi książki, spotkania autorskie, warsztaty i koncerty - to wszystko czeka na uczestników drugiej edycji Festiwalu Książki Opole. W zeszłym roku ponad 7 tysięcy opolan spotkało się z 45 artystami, a w ramach targów książki pojawiło… » więcej 2017-05-29, godz. 19:18, Patronaty - polecamy Rockowa uczta w Opolu już w niedzielę Kult, Chilli i Luxtorpeda - to zespoły, które zagrają w najbliższą niedzielę (04.06) w ramach imprezy Rock Opole, a to nie wszystko - będzie też Organek. Koncerty rozpoczną się o godz. 18:30 na Błoniach Politechniki Opolskiej przy… » więcej 2017-05-27, godz. 07:10, Sport i turystyka 8 wycieczek z okazji 800-lecia Opola Ciekawe historie, spotkania ze zwierzętami i poznawanie topografii miasta. Już dziś (27.05) Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze zainauguruje cykl wycieczek organizowanych z okazji 800-lecia Opola. Podczas ośmiu spotkań opolanie będą mogli… » więcej 2017-05-24, godz. 14:39, Patronaty - polecamy Podziel się swoim wspomnieniem o Opolu! Ostania okazja wzięcia udziału w konkursie Archiwum Państwowe w Opolu ogłosiło konkurs „Wspomnienia o Opolu”. Zadanie polega na nagraniu filmu zawierającego wspomnienia dotyczące Opola. Film może dotyczyć życia codziennego w mieście, ulubionych miejsc, wydarzeń historycznych… » więcej
6789101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »